Ana sayfa BT Gündem “Cep”ten gemi aldık kapsamayı unuttuk

“Cep”ten gemi aldık kapsamayı unuttuk

“Cep”ten gemi aldık kapsamayı unuttukKırsal kesime haberleşme hizmeti sunulması için oluşturulan Evrensel Hizmet Fonu’ndan gemi alındı, adalara ulaşımın sağlanması için akaryakıt desteği verildi. “Para harcanacak proje bulunamadığı için” 1 milyar 750 milyon TL’nin üzerinde rakam hazineye kalırken kırsal kesimin cep telefonu kapsaması unutuldu

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde coğrafi konumlarından bağımsız olarak herkes tarafından erişilebilir, önceden belirlenmiş kalitede ve herkesin karşılayabileceği makul bir bedel karşılığında asgari standartlarda sunulacak olan, internet erişimi de dahil elektronik haberleşme hizmetlerini sağlamak üzere oluşturulan Evrensel Hizmet Fonu’nda beş yılda toplanan 2 milyar TL’yi aşan tutarın ancak 307 milyon 252 bin 122 TL’si harcandı. Geriye kalan tutar ise yatırım yapılacak proje bulunamadığı için hazineye devredildi. 2010 yılında da 600 milyon TL’ye yakın paranın toplanması beklenen fondan yürütülen projeler için 89 milyon TL harcanması öngörülüyor. Geriye kalan rakam kırsal kesimde haberleşme hizmetlerinin sağlanması yerine Hazine’ye devredilecek.
Uygulamaya konulduğu 2005 yılından itibaren Avrupa Birliği tarafından uygulanması ve kapsanması sürekli olarak eleştirilen Evrensel Hizmet Fonu’na ilişkin Avrupa Birliği 2010 Değerlendirme Raporu’nun “Bilgi Toplumu ve Medya” Başlığında yine eleştiri yer alıyor. Raporda “Evrensel hizmet yükümlülüklerinin uygulanması AB Direktifi’yle büyük farklılıklar göstermeye devam ediyor” ifadesine yer verilmiş durumda. 29 Haziran’da fonun AB direktiflerinin dışında kalan deniz haberleşmesi ve seyir güvenliğinin temini amacıyla Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Telsiz Haberleşme Müdürlüğünce yürütülmekte olan görevler sadece haberleşme alt yapısı ve haberleşme giderleri şeklinde uygulanması hakkındaki Bakanlar Kurulu Kararı bile bu eleştirinin önüne geçebilmiş değil.

TELEKOMCULAR ÖDÜYOR, DENİZCİLER YARARLANIYOR
Kaynağını sabit ve mobil telekom operatörleri gelirlerinin ve ödedikleri idari para cezalarının oluşturduğu fondan “Denizde Tehlike ve Emniyete ilişkin haberleşme hizmetlerinin desteklenmesi için Kıyı Emngiyeti Genel Müdürlüğü’ne 23 milyon 846 bin 152 TL, deniz yolu ile yolcu hizmetlerinin desteklenmesi için Çanakkala’de Bozcaada ve Gökçeada’ya ulaşımı sağlayan GESTAŞ AŞ’ye 9 milyon 5 bin 970 TL ödeme yapıldı. Ayrıca fondan sağlanan kaynak ile Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve GESTAŞ AŞ’nin hesaplarının denetimi de bağımsız kuruluşlara yaptırılıyor.
2010 yılında ise Evrensel Hizmet Fonu’dan Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne 9 milyon 500 bin TL ve GESTAŞ AŞ’ye de 5 milyon 500 bin TL ödenmesi Ulaştırma Bakanlığı bütçesinde yer almış durumda. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ödenen paydan Marmara Denizi’ndeki adalara sefer yapan yolcu gemilerine akaryakıt desteği de sağlanıyor. 2006 yılında ise TRT’ye, vericilerinin karasal sayısal yayıncılığa geçişini hazırlaması için 10 milyon 917 bin 500 TL ödenek bu fondan sağlandı.

GSM OPERATÖRLERİ TEK KURUŞ ALAMADI

Kırsal kesimde telefon hizmeti bulunmayan köy ve mezralara hizmet götürülmesi, internet erişimi bulunmayan ilköğretim okullarına geniş bant internet erişimi sağlanması gibi tüm dünyada kabul gördüğü şekilde fonun amacına hizmet eden projeler için Türk Telekom AŞ ve Turksat AŞ’ye fondan kaynak aktarılırken mobil telekom operatörleri şimdiye kadar yaptıkları veya yapacakları yatırımlar için fondan beş kuruş para alamadı. Fon’un devreye alındığı 2005 yılından 2009 yılı sonuna kadar Evrensel Hizmet Fonu’na yaklaşık 800 milyon TL kaynak aktaran, Avea, Turkcell ve Vodafone’a GSM kapsama alanında bulunmayan bölgelere cep telefonu hizmeti götürmeleri için bile kaynak aktarılmadı. 3G lisanslarının verilmesi için GSM operatörlerine nüfusu iki bine kadar olan yerleşim bölgelerini kapsama ricasında bulunan Ulaştırma Bakanlığı daha küçük yerleşim yerlerindeki kapsama sorunlarının aşılması için Evrensel Hizmet Fonu’nu devreye sokacağını açıklamıştı.

KULLANILMAYAN PARAYLA TÜRKİYE KAPSAMA ALANINA ALINIRDI

2005-2009 yılları arasında Fon’da biriken ve kullanılmayarak hazineye devredilen yaklaşık 1 milyar 757 milyon TL’lik rakam ise Türkiye’nin Bilgi Toplumu yolu olmasında önemli bir kaynak olarak kullanılabilirdi. Bu rakam ile yaklaşık 5 milyon haneye ADSL bağlantısı sağlanarak bu abonelerin bir yıllık abonelik bedelleri ödenebileceği gibi henüz bilgisayarla tanışmamış 3,5 milyon haneye de bilgisayar satın alınabilirdi.
2010 yılında fonda birikmesi beklenilen yaklaşık 600 milyon TL’nin de 500 milyona yakın kısmının da yıl sonunda hazineye devredileceği düşünülürse daha önce hazineye devredilmiş 1 milyar 757 milyon TL ve bu yıl sonundaki rakam ile Avea, Turkcell ve Vodafone’un henüz kapsama alanına alamadağı kırsal kesimin de bu miktar ile rahatlıkla cep telefonu kapsama alanına alınmış olabileceği uzmanların birleştiği başka bir konu.

FON’A PARA NEREDEN AKIYOR?

Evrensel Hizmet Kanu’nun para kaynağını ise telekom operatörlerinin cirolarından kesilen paylar, ödedikleri idari para cezaları, yetkilendirme ücretleri ve Bilgi ve İletişim Kurumu’nun gelirlerinin bir bölümü oluşturuyor. Bakanlar Kurulu kararı ile bu oranlar yüzde 20’ye kadar artırılabiliyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yaptığı yetkilendirmelerden tahsil edilen ücretin yüzde 2’si.
Türk Telekom ve Alternatif Telekom Operatörleri’nin yıllın net satış hasılatının yüzde 1’i
Hazine payı ödemekle yükümlü işletmecilerin (Avea, Turkcell ve Vodafone brüt gelirlerinin yüzde 15’ini hazine payı olarak ödüyor) ödedikleri hazine payının yüzde 10’u. – GSM operatörlerinin gelirlerinin binde 15’ine denk geliyor.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun telekom operatörlerine verdiği idari para cezalarının yüzde 20’si.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun giderlerini karşıladıktan sonra elinde kalan miktarın yüzde 20’si.

FONDAN NE KADAR PARA BİRİKTİ?

2005 Yılından 2009 yılı sonuna kadar Fonda biriken toplam rakam 2 milyan 52 milyon TL’yi geçti.

Bu paranın

119 milyon 977 bin 666 TL’si Avea’dan
525 milyon 300 bin 43 TL’si Turkcell’den
163 milyon 352 bin 316 TL’si ise Vodafone’dan kesilen yüzde 15’lik hazine payının yüzde 10’u olarak gerçekleşti.

Bunun yanında neredeyse tamamı Türk Telekom’dan karşılanmak üzere sabit telekom hizmetleri sağlayıcısı şirketlerin cirolarının yüzde 1’i olmak üzere 385 milyon 378 bin 102’TL tahsil edildi.

Ayrıca BTK gelirlerinden 806 milyon 617 bin 650 TL operatörlere kesilen idari para cezaları tutarından 8 milyon 143 bin 94 TL ve operatörlerin ödediği yetkilendirme ücretlerinden de 43 milyon 770 bin 732 TL tahsil edildi.

FONDAN ŞİMDİYE KADAR YAPILAN HARCAMALAR

Evrensel Hizmet Fonu’ndan şimdiye kadar 307 milyon TL’nin üzerinde harcama gerçekleştirilirken Ulaştırma Bakanlığı bütçesinde 2010 yılında yaklaşım 100 milyon TL kaynak ayrılması planlanıyor.

Şimdiye kadar Evrensel Hizmet Fonu’dan

Bilgi Teknolojileri Sınıfı Kurulması projesi için 156 milyon TL
Kamu İnternet Erişim Merkezi Kurulması için 44 milyon 200 bin TL
Öğrenme Nesnesi alımı projesi için 32 milyon 400 bin TL
Bilişim Teknolojileri Destekli Fen Laboratuvarı Kurulması Projesi için 41 milyon 800 bin TL
Denizde Tehlike ve Emniyete ilişkin haberleşme hizmetlerinin desteklenmesi için 23 milyon 846 bin 152 TL
Deniz yolu ile Yolcu Taşıma Hizmetleri’nin desteklenmesi için 9 milyon 5 bin 970 TL olmak üzere 307 milyon 252 bin 122 TL kullanıldı. Buna ilave olarak 2006 yılında ise TRT’ye, vericilerinin karasal sayısal yayıncılığa geçişini hazırlaması için 10 milyon 917 bin 500 TL ödenek sağlandı.

2010 yılında Ulaştırma Bakanlığı yatırım planında yer alan ve Evrensel Hizmet Fonu’ndan maliyetleri karşılanacak projeler ise şöyle

Bilgi Teknolojileri Sınıfı Kurulması

Kamu İnternet Erişim Merkezi Kurulması

İnternet Alt Yapısı Olmayan Okulların İnternet Alt Yapısının Kurulması

Bilişim Teknolojileri Destekli Fen Laboratuarları Kurulumu

Grafik ve Tasarım Laboratuarları Kurulması ve Yazılım Satın Alınması

İnternete Erişim Sağlayabilen Gelişmiş Ankesörlerin (KİEN) Kurulması

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve GESTAŞ A.Ş.’nin Hesaplarının Denetlenmesi

Ulaşımı Yalnız Deniz Yolu İle Sağlanabilen Yerleşim Alanlarına Yapılan Yolcu Taşıma Hizmetleri Desteği ve Denizde Tehlike ve Emniyete İlişkin Haberleşme Hizmetleri (Yolcu feribotlarına akaryakıt desteği)

Kızılay Genel Müdürlüğünün Haberleşme İhtiyacının Uydu Üzerinden Karşılanması

Alt Yapısı Olmayan Köylere Telefon Hizmeti Götürülmesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here