Ana sayfa BTGündem 160 CIO Antalya’da toplandı

160 CIO Antalya’da toplandı

Bilgi teknolojileri, telekomünikasyon ve tüketici elektroniği alanlarında önde gelen küresel pazar istihbarat firması olan International Data Corporation (IDC), amiral gemisi CIO Summit’in 2013 Türkiye organizasyonunu  başarıyla gerçekleştirdi. Geçtiğimiz iki yılda Belek-Antalya’da gerçekleştirilen konferansın 4.’sü 7-8-9 Nisan tarihlerinde Rixos Sungate Otel, Antalya’da düzenlendi.
2010 yılında başlamasından itibaren güçlenerek büyüyen IDC Türkiye CIO Summit, bu yıl toplam 160 CIO katılımcısıyla BİT sektörünün önde gelen liderlerine ev sahipliği yaptı. Formatı, yapısı, tarzı ve iş ortaklığı fırsatları açısından özel olarak tasarlanan IDC CIO Summit Türkiye; sunumları, ana oturum ve paralel oturumları, panelleri ve gerçek hayattan başarı hikayeleri, derinlemesine soru-cevap bölümlerinin eşsiz bileşimi ile üst düzey BİT yöneticilerinin gündemlerinde yer alan en önemli konuları doğrudan ele aldı.
“Türkiye’de gerçekleşen ilk CIO Summit konsepti, ileri teknoloji çözüm sağlayıcıları, son kullanıcılar ve sektörün önde gelen pazar analistleri arasında, fikir alışverişi ve örnek uygulamaların görüşülmesini sağlayacak gerçek anlamda tarafsız bir platform ihtiyacının tespiti doğrultusunda 2008 yılında ortaya atıldı.” diyor IDC Türkiye Ülke Müdürü Nevin Çizmecioğulları. “Her etkinlikte bu ideallere sadık kaldık ve bu durum, aradan geçen süre zarfında dünyanın önde gelen teknoloji tedarikçilerinin ve Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarından BİT alanında karar verici seviyesinde üst düzey yöneticilerin her yıl katılımını sağlayarak, CIO Summit’in itibarının ve etkisinin katlanarak artmasına katkıda bulundu. En önemlisi, en güncel ve en önemli sektörel konuları tartışmaya açarak, etkinliği çok daha ilginç ve anlamlı bir hale getirmek için yeniliklerimize devam ettik.”
“Türkiye’deki kurumlar, giderek operasyonel verimliliği arttırmak ve inovasyonu mümkün kılmak için BT’ye daha çok önem vermekteler.” diyor Çizmecioğulları. “Ülkemizin kilit sektör ve segmentlerinin pek çoğu, kendilerini eski sistemlerinin yükünden kurtulmuş buluyorlar. Sonuçta Türkiye önümüzdeki beş yıl içinde dünyanın daha gelişmiş ekonomilerini yakalamaya çalışırken, ciddi miktarda BT yatırımlarına devam edecek. Bu büyümenin büyük kısmı, IDC’nin teknoloji dönüşümünün dört ana gücü olarak tanımladığı; bulut, sosyal medya, mobilite ve büyük veri ve analitik konularından gelecek. Aynı zamanda, personel sorunları, güvenlik ve yönetim karmaşıklığı Türkiye’de faaliyet gösteren kurumlar için de önemli sorunlar olmaya devam edecek.”
İşte bu ortamda, ülkemizin BİT alanındaki en etkin karar vericileri 7-9 Nisan tarihleri arasında Rixos Sungate Otel, Antalya’da “Seize the Moment: Transform, Innovate, Collaborate” (Dönüşüm, İnovasyon ve İş Birliği ile Anı Yakalayın) mesajı etrafında bir araya geldi. Etkinlik program, Türkiye pazarının ihtiyaçları doğrultusunda belirlenirken, IDC CIO Summit Türkiye 2013’te, sanallaştırma, iş sürekliliği, işbirliği uygulamaları ve tümleşik iletişim, iş analitiği, bulut bilişim, kurumsal mobilite, sosyal medya ve yönetilebilen hizmetler gibi BT modelleri üzerinde duruldu.
Etkinliğe damgasını vuran bir diğer unsur da panellerdi. Farklı sektörlerin sıkıntıları, çözümleri, BT politikalarının ne yönde gelişmesi gerektiği bu panellerde masaya yatırıldı. İlk gün gerçekleştirilen ve Arkas, Sabancı Holding, THY, Coşkunöz Holding, SGK, Abank, Festival Halı ve Kale Holding CIO’larının konuşmacı olarak yer aldığı panelde teknoloji departmanları için yatırım getirisi ve teknoloji hedeflerinin maksimum değer yaratan ölçülebilir operasyonel sonuçlara odaklandırılması tartışıldı. Üçüncü gün gerçekleştirilen sektörel panellerde ise finans alanında Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Genel Müdürü, Vakıfbank, ING Bank CIO’ları; devlet alanında Gazi Üniversitesi, EGM, İBB ve YASAD CIO’ları; enerji alanında İGDAŞ, TEDAŞ, AYEDAŞ, AKENERJI CIO’ları; üretim ve perakende alanında ise Kale Holding, Indesit, KİPAŞ ve İşdemir CIO’ları kurumlarının BT stratejilerini ve vizyonlarını paylaştılar.
IDC CIO Summit Türkiye 2013’te en son teknolojik gelişmelerin işlenmesini sağlamak için IDC, Zirve İş Ortağı olarak Microsoft, Intel, IBM, NetApp, Datacore ve Turkcell Superonline ile, Platin İş Ortağı olarak Terradata, Oracle, Fujitsu, BlackBerry, Samsung, Symantec, Fortinet, RZK, Huawei, Dataserv, Dell, Schnedier Electric,  Altın İş Ortağı olaraksa Websense, Software AG, Xerox, Blue Coat, Prolink, Kaspersky Lab, OKI, OBSS, Hitachi, Datamarket, BT Global Services, Riverbed, Avaya ve HCL ile iş birliği yaptı. Itway, Check Point, BT Kanal, Biznet Bilişim, Lostar, Compro, C5, Nebula, Novida, DorukNet, Bilge Adam, Tesan, Varonis, İGE, NP Channel, Infoblox, Bilişimcim, Palo Alto ve Casper zirveye Sergi, Airwatch Öğle Yemeği, Cisco ise Gala sponsoru olarak destek verdi.