Anasayfa / BTGündem / 2 milyar Ortadoğulu batıya İstanbul’dan erişecek

2 milyar Ortadoğulu batıya İstanbul’dan erişecek

Superonline’ın da aralarında bulunduğu 7 telekom operatörü, Ankara’da düzenlenen imza töreniyle RCN (Regional Cable Network-Bölgesel Kablo Şebekesi) projesine start verdi. 2011’in ikinci yarısında hizmete girmesi beklenen proje Füceyre’den İstanbul’a uzanacak ve halen Bulgaristan sınırında hazır durumda olan yaklaşık 15 bağlantı noktası üzerinden Avrupa’ya ulaşma fırsatı yaratacak. RCN altyapısı, saniyede 12,8 Terabit veri taşıma kapasitesine sahip. Fiber optik kabloların izleyeceği iki farklı rotada ilk aşamada saniyede 2,4 Terabit kapasite aktif hale getirilecek. Benzerlerinden farklı olarak RCN’de yer alan tüm operatörler ilk günden itibaren her iki fiber optik kabloyu da yalnızca bu iş için ayıracak ve bu sayede hem bir hatta çıkan sorun diğerine yansımayacak, hem de altyapının gerektiğinde güncellenmesi çok daha kolay hale gelecek.

RCN Projesi ile Füceyre’den (Birleşik Arap Emirlikleri) başlayıp Riyad (Suudi Arabistan), Amman (Ürdün) ve Tartus’tan (Suriye) geçerek İstanbul’a ulaşacak fiber optik kablo hattı, Ortadoğu’da ilk defa Körfez bölgesinin tamamını kapsayacak. Kuş uçuşu 3875 km olan ve yedekli yapısı ile toplam 7750 km’yi bulan RCN Projesi, su altı ve fiber kabloların en yoğun birleşme noktalarından biri olan Füceyre ve Batı arasında bölgenin en uzun karasal fiber optik altyapısı olacak.

Türk Telekom’un Haziran 2010 yılında tanıttıdığı bölgedeki ilk proje olan JADI link ise Amman-Cidde-Şam-İstanbul güzergahında toplam 2530 kilometreden oluşuyor. JADI Link’in kapasitesi ise 200 gigabit. RCN altyapısı başlangıç kapasitesi ile JADI’nin 20 kat hızına sahip olacak.

Hakkında BTDunyasi