Ana sayfa BT Gündem 444 karmaşasına yönelik Türk Telekom açıklama yaptı

444 karmaşasına yönelik Türk Telekom açıklama yaptı

51
0

Türk Telekom’un kamuoyunu bilgilendirmek üzere gerçekleştirdiği açıklamada Sizin de bildiğiniz gibi, 444’lü numaralar, mevzuatta “ülkenin her yerinden aynı sayıda rakam çevrilmesi suretiyle erişilen ve üzerinden çağrı merkezi, bilgi ve danışma ve benzeri hizmetlerin sunulduğu numaralar” olarak tanımlanmıştır. Türk Telekomünikasyon A.Ş. tarafından tahsis edilen 444’lü numaraların kullanımına da mevzuat kapsamında devam edilmektedir.

Buna karşın bazı GSM işletmecilerinin mevzuata uygun hareket etmemesi neticesinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), sektördeki karışıklığı gidermek ve tüketici algısında yaşanan karmaşayı ortadan kaldırmak için mevzuata uygun hareket etmeleri gerektiği (444’lü numaraların 7 haneli olarak aranması) konusunda işletmecileri uyarmıştır. Bu, yeni bir karar değildir.

444’lü numaralara, GSM şebekesi üzerinden erişildiğinde uygulanan tarifeler ve bu numaraların mobil işletmecilerin ilgili paketlerinin içinde yer alıp almaması, GSM işletmecilerinin tamamen kendi tercihleridir. Bahsi geçen BTK bildirimi öncesi ve sonrasında da mobil operatörlerin bu hizmet için Türk Telekom’a ödediği ücret değişmemiştir. Maliyet olarak herhangi bir değişiklik olmadığı halde 444 arama tarifesinde bazı GSM işletmecileri tarafından yapılan değişiklik tamamen ticari tercih doğrultusunda yapılan bir uygulamadır.

Nitekim, Türk Telekom şebekesinden 444’lü numaralara doğru yapılan arama tarifelerinde herhangi bir değişiklik olmamıştır. Bu aramalar hâlâ şehir içi tarifeden fiyatlandırılmaktadır.

Son zamanlarda bazı yanlış anlamalara yol açabilecek bu tür haberler konusunda kamuoyunu bilgilendirmek istedik

denildi