Ana sayfa BTGündem 4G’ye gerek yok. 5G’ye geçelim

4G’ye gerek yok. 5G’ye geçelim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 Mayıs’ta ihalesinin yapılmasına karar verilen 4G teknolojisinin gerekli olmadığını, iki yıl daha sabrederek 5G’ye geçmemiz gerektiğini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Telekom’un kuruluşunun 175’inci (BİZE GÖRE 160’ıncı) kuruluş yıldönümü kutlama töreninde 4G teknolojisinin gereksiz olduğunu söyledi.

Erdoğan konuşmasında “Buraya gelirken kısa bir brifing aldım. Gündemde 4G ihalesi var. Ama dünya 5G’yi konuşuyor. 4G’yle hiç zaman kaybetmeyelim. O zaman 3G’de 2 yıl daha sabredersek, 5G’ye geçeriz. Aksi takdirde 4G’ye geçersek Türkiye çöplük haline döner” dedi.

Bu açıklamadan sonra gözler 26 Mayıs’ta 4G teknolojisi için yapılacak frekans tahsis ihalesine çevrildi.

4G ihalesi ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde yerli baz istasyonu üzerinde çalışmalar yapan şirketler, BTK’yı ihale için erken bir tarih açıklayarak, yerli teknoloji üretiminin önünü kesmekle suçlamışlardı.

Dünyada 5G

Mart ayı başında İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen Dünya Mobil Kongresi’nde ülkelerin 5G altyapısı ile ilgili planları ortaya çıkmış, Mobil iletişimin lideri konusundaki Güney Kore, 2018 Olimpiyat Oyunları çerçevesinde bazı 5G servislerini hizmete sunmayı planlamıştı.
Bazı ülkeler ise daha tutucu bir tavır ile ticari 5G şebekelerinin 2020 yılında kurulmaya başlayacağını düşündüklerini belirtirken teknolojinin geniş kitlelere yayılması için 2030 tarihini işaret etmişlerdi.