Ana sayfa BT Gündem 7 yılda 7 ilke imza atan Avea sıfır arabağlantı istiyor

7 yılda 7 ilke imza atan Avea sıfır arabağlantı istiyor

Avea, 7’inci marka yıldönümünü kutlarkan 2011’in ilk mali yılıyla ilgili sonuçlarını paylaşmak üzere İzmir Çeşme’de bir basın toplantısı düzenledi. Avea CEO’su Erkan Akdemir, 2011 yılında depara kalktıklarını vurgulayarak, Hedefimizi kârlı büyüme olarak belirledik. 2010’da kapattığımız vitesi büyüttük. 2011 yılında farklı stratejilerle piyasaya girdik. Büyümemiz daha ön planda. Bu ilk üç ve ikinci üç aya yansıdı. Yılın ikinci çeyreğinde 759 milyon TL gelir elde ettik. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artışı gösteriyor. Geliri artırırken kârlılığı da muhafaza ettik.”

5.4 milyon faturalı abone

Abone başına gelirin 20 TL’yi aştığına da değinen Akdemir, şu bilgileri paylaştı: “Abone başına geliri en yüksek operatörüz. Abone sayımız da geçen yılın ikinci çeyreğine göre 756 bin artarak 11.5 milyondan 12.2 milyona çıktı. Faturalı abone sayımızda hızlı büyüyerek 5.4 milyona ulaştı. Gelire göre pazar payımız da yüzde 20’yi geçti.”

19 bin baz istasyonu var

Akdemir, 7 yılda rakamlarındaki değişimi ise şöyle anlattı: “Birleşme sırasında 6.1 milyon olan abone sayısı bu yılın ilk yarısında 12.2 milyona çıktı. Pazar payımız yüzde 12.7’den 20.3’e yükseldi. 163 dakika olan abone başına ortalama konuşma süresi 309 dakikaya çıktı. 2005’te 6 bin 612 olan baz istasyonu sayısı, 19 bin 341’e ulaştı.”

7 Yılda 7 Yenilik

Avea CEO’su Erkan Akdemir Avea’nın çok büyük yeniliklere imza attığının altını çizerken en büyük gelişmeleri şöyle özetledi:

Öğretmen, öğrenci, kamu gibi konuşma aileleri oluşturduk. Bu üçü en büyük, en sadık ve en çok gelir yaratan gruplar.
Her yöne tarifeleri çıkardık. Bu Türk telekom tarihindeki en önemli gelişmelerden biri.
İletişimi özgürleştirdik. 2004 yılında ortalama ücret 33 kuruşken, şu anda 9 kuruş.
Müzikte ilklere imza attık. Müziği cebe ve bilgisayara indirdik. Şu anda repertuvarımızda 3 milyon şarkı bulunuyor. Dijital müzik piyasasında Avea yüzde 40’la pazar lideri.
Alo Doktorum ve Mobil Tahlil’le cepten sağlık hizmeti başlattık.
Altıncı ilkimiz dünyada bir ilk olan Yakın Alan İletişimi (NFC) uygulamamız. Garanti Bankası ile birlikte kredi kartını cebe taşıdık.
Yedincisi ise Facebook uygulamamız. Konuşturan sayfa kampanyasıyla sosyal medya üzerinden gerçek ürün veren bir kurgu gerçekleştirdik. Bu uygulamayı 1.5 milyon kişi beğendi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here