Ana sayfa BT Gündem AB’den önce aritmetik dersleri…

AB’den önce aritmetik dersleri…

17 Aralık Cuma günü Türkiye’nin AB yolunda görüşme tarihi alıp almayacağı, daha sonraki süreçlerde nelerin olup olmayacağı açığa çıkacak. Umarım Türk halkının çoğunluğunun istediği doğrultuda ve bizi ciddi anlamda rahatlatacak, demokrasiye ve insan haklarına saygılı bir ülke, gelişmiş bir toplum olmamızı sağlayacak adımların atılacağı bir noktaya getirir bu sonuç. Ben 17 Aralık 2004’e 5 kala Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne Katılım Sürecine ilişkin 2004 yılı İlerleme Raporu ve tavsiye metninin Telekomünikasyon ve Bilgi Teknolojileri başlığını daha yeni okuma fırsatı buldum.

Kabul ediyorum. Bu benim ayıbım.

Ancak bunu okuyup okumamanın ne gibi bir faydasının olduğunu çözemedim. Birincisi Bilgi Teknolojileri diye bir başlık var ama Bilgi Teknolojileri ile ilgili birşey yok ortada.Salt Telekom.

Türk Telekom’un özelleştirilmesi, regülasyonlar, liberalleşme, genişbant, mobil operatörlerdeki vergi yükü vs.. devam edip gidiyor.

Burada dikkatimi çeken ise Aria ve Aycell birleşmesi ile ortaya çıkan Avea ile ilgili rakamlar. Bu rakamlara bakınca öncelikle ilkokul öğretmenim Serpi Ünlü hocam geldi aklıma. Kesin bize yanlış öğretmişti matematiğin genel kurallarını. Dört işlemi. Ama sonra düşündüm. 1983 yılında Milliyet Gazetesi’nin düzenlemiş olduğu İlkokullar arası Bilgi Yarışması’nda ben bu yanlış matematik bilgisiyle nasıl ikincilik ödülü almıştım?
Yok dört işlem temelleri sağlamdı belki de .. Daha sonra Darüşşafaka’daki hocalarım Melahat Akmut, Halil Soysal, Sadık Kaleasoğlu ya da Hamra Atılgan kafamı bulandırmıştı. Belki de Üniversite’deki matematik hocam Erol Yarız. Fonksiyonlar, integraller, türevler, üçgenin içaçıları, dış açıları derken dört işlemi unutturmuşlardı bana.
Bilmiyorum. Ben bu hesabın içinden çıkamadım.

İlerleme Raporu Aynen şöyle diyor:

Mobil hizmetlerde abone yoğunluğu % 39’a çıkmıştır. Toplam GSM piyasası 27,9 milyon kullanıcıya erişmiştir. Yeni şirketin (AVEA oluyor)piyasanın % 15’ine tekabül eden 4,5 milyon abonesi bulunmaktadır.

Turkcell’in İMKB’ye yolladığı üçüncü çeyrek raporlarına göre 5 milyonu faturalı 22.3 milyon abonesi var. Avea’nın da bu raporda belirtildiği üzere 4.5 milyon. İkisini topluyorum. 26.8 milyon abone. Rapor toplam 27.9 milyon abonenin olduğunu iddia ediyor. Yani Telsim’in abone sayisi bu hesapla 1.1 milyon.

Avea Genel Müdürü Cahit Paksoy daha 2 hafta önce bir beyanat vermiş Milliyet Business ekine:

Avea’nın pazara girişinin ardından beş aylık süre geçti. Paksoy’a göre, bu zamanda şirketin abone sayısı 3.7 milyondan, 5 milyonun üzerine çıkmış durumda.

Yine bu beyanatın yeraldığı haberde Telsim Genel Müdürü Mehmet Taşaltın da “Telsim’in şu an itibariyle 6.5 milyon abonesi var” diyor.

Şimdi ben topluyorum

Turkcell 22.3 milyon
Telsim 6.5 milyon
Avea 5.+ milyon
Toplam 33.8 milyon

Bu hesap doğruysa İlerleme raporu yalan söylüyor. Onların kılavuzluğu ve bu rakamlara göre yapılan öneriler ile işimiz bayağı zor.

Yok İlerleme Raporu doğru söylüyorsa iki ihtimal ortaya çıkıyor.

1- Ben gerçekten 4 işlemden toplamayı unutmuşum.
2- Turkcell, Telsim ve Avea yetkilileri birer yalancı.

Nasreddin hocanın Ciğer ve Kedi hikayesinde olduğu gibi. Bu ciğerse kedi nerede? Yok bu kediyse ciğer nerede? Ya da yenge hanım bizim ciğeri yedi. Bizim haberimiz yok.

Sağlıcakla kalın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here