Ana sayfa BT Gündem Adil Kullanım Noktası, kotası masaya yatırılacak

Adil Kullanım Noktası, kotası masaya yatırılacak

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) 2016 Yılı Kurum Dışı İş Planı yayımlandı. Kurumun, iş planında öne çıkan başlıklar arasında Internet Adil Kullanım Noktası’nın düzenlenmesi, Veri Merkezlerine Teşvikler ve Internet Değişim Notası destekleri ön planda yer alıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) 2016’ya yönelik iş planında Elektronik Haberleşme Sektörü’ne yönelik önemli değişikliklere imza atmaya hazırlanıyor. BTK’nın iş planı içerisinde dikkat çeken uygulamalar arasında abonelere yönelik olarak, abonelik iptallerinin elektronik ortamda yapılmasına olanak tanıyan düzenleme ve tüketicilerin sürekli olarak şikayet ettiği, Adil Kullanım Noktası olarak adlandırılan internetteki kota uygulamasının değiştirilmesine yönelik uygulama bulunuyor. Bunun yanında BTK, Türkiye’nin internet alanında önemli bir oyuncu haline gelebilmesi için veri merkezlerine yönelik teşvik uygulamalarını ve Türkiye’deki Internet Değişim Noktaları’nın teşvik edilmesini de masaya yatıracak.

Adil Kullanım Noktası
BTK’nın 2016 iş planında

“Yaşanan teknolojik gelişmeler ve artan tüketici talepleri nedeniyle sabit ve mobil internet erişiminde uygulanmakta olan AKN ile ilgili çalışma yapılması suretiyle, özellikle AKN sonrası veri indirme hızlarının iyileştirilmesi, tüketiciler açısından belirliliğin ve şeffaflığın artırılması amaçlanmaktadır.” şeklinde ifade edilen çalışmanın Ağustos 2016’ya kadar AKN uygulamalarına ilişkin yeni bir düzenleme yapılması hedefleniyor.

Veri Merkezleri 

“Her yıl katlanarak artan veri trafiğinin veri merkezlerine olan talebi artıracağı öngörülmektedir. Öte yandan, ülkemizden erişilen verilerin büyük bir kısmının yurtdışındaki veri merkezlerinde tutuluyor olması nedeniyle yurtdışından gelen trafiğin ve dolayısıyla maliyetlerin fazla olması ülkemiz açısından ekonomik bir kayba neden olmakta, ayrıca veri merkezlerinde tutulan verilerin güvenliğinin sağlanması ülkemiz açısından büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda, veri merkezlerine yönelik olarak ekonomik açıdan teşvik edici ve siber güvenlik açısından da önleyici tedbirleri içeren bir ortamın tesis edilmesine yönelik yol haritasının belirlenmesi amaçlanmaktadır.” açıklamasıyla BTK 2016 iş planında yer alan

Türkiye’de veri merkezlerinin desteklenmesi ve siber güvenliğinin artırılmasına ilişkin çalışmalar“ın ise Aralık 2016’ya kadar  Veri merkezlerinin desteklenmesi ve siber güvenliğinin sağlanmasına ilişkin tedbirleri içeren yol haritasının oluşturulması ile tamamlanması bekleniyor.

BTK 2016 İş Planı‘nın TAMAMINA bu LİNKten ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here