Ana sayfa BT Gündem ADSL Çıkmazı

ADSL Çıkmazı

BT Dünyası’ndaki 8 Aralık tarihli yazımda; “Bugün için bir çok hizmette olduğu gibi, genişbant konusunda da Türk Telekom hala filli tekel konumunda. Yani ne kadar kızsam da hala Türk Telekom’dan bağlanmak zorundayım” diye yazmıştım. Geçtiğimiz Cuma günü Türk Telekom’un TTnet şebekesinde yaşanan sorunlar, umarım rekabetin neden zorunlu olduğunu herkesin anlamasına yetmiştir.Konuyu birkaç boyutta ele almak gerekiyor. Birincisi sorunun kaynağı hakkında nasıl oluyor da bu kadar farklı “söylenti” çıkabiliyor. Türk Telekom’dan “sızan” ilk bilgilere göre sorun, Juniper marka router’da ortaya çıkan bir arızadan kaynaklanmıştı. Her halde bu haber, Juniper Türkiye Müdürü Sevgili Ercan Aydın’ın küçük bir kalp spalzmı geçirmesine neden olmuştur. Ertesi gün gazeteleri açanlar ise, Ulaştırma Bakanı Sayın Yıldırım’ın “Siber Saldırı”dan söz ettiğini okudular. Sen gelen bilgiler ise, Yurt dışı kapasitesini arttırmak için yeni bir 622 Mbit’lik devrenin kurulması sırasında yanlış bir konfigürasyon yapılmış olmasının soruna neden olduğuna dair.

Sorun nereden kaynaklanırsa kaynaklansın, TTnet’deki yarım günlük kesinti hepimizi, geçtiğimiz yılki Cezayir depreminde yaşadığımız ve 1 ay süren soruna göre daha yoğun etkiledi. Bunun nedeni, geçtiğimiz yıl geniş bant Internet sadece küçük bir mutlu azınlığın ayrıcalığı idi. TTnet’e bağlananlar, en ucuz Internet bağlantısı talep edenlerdi ve bu kişiler sorunlara daha toleranslı olabiliyordu. Şirketler ise çoğunlukla özel ISS’lerden bağlanıyorlardı. ISS’ler ise, gerek aralarındaki doğrudan bağlantılar, gerek uydu bağlantıları ile, abonelerinin sorundan çok daha az etkilenmelerini sağlayabilmişlerdi. Geçen Cuma, özel ISS’ler yine sınavı başarıyla geçtiler. Ancak ADSL üzerindeki haksız rekabet nedeniyle, çoğu şirket artık özel ISS’ler yerine TTnet’i tercih ediyordu.

Sorun o denli yoğun yaşandı ki, Cuma öğleden sonra Taksim – Maslak hattındaki trafik yoğunluğunu, “Internet olmadığı için insanların kendini sokağa atmasına” bağlayan yorumlar bile yapıldı. (turk.internet.com) Başkalarını bilemem ama benim o saatte sokaklarda olma nedenim tamamen buydu. Internet’den EFT emri veremediğim ve çağrı merkezi telefonlarındaki aşırı yığılma nedeniyle şubeye gitmek zorunda kalmıştım. Benim karşı karşıya kaldığım zarar bununla sınırlı değil. Çok uzun zaman öncesinden, yeni geliştirdiğimiz sistemin demosunu yapmak üzere randevu aldığımız bir müşterimize demomuzu yapamadık. Yeni bir randevuyu kaç hafta sonra alabileceğimizi şimdiden kestiremiyorum. Ama elbette bu zararı, bir elektronik ticaret sitesinin uğradığı zararla karşılaştırmak mümkün bile değil.

Cuma günü yaşanan kesinti bir kaç şeyi gösteriyor. Birincisi Türk Telekom hala Internet’i ciddiye almıyor. Benim hatırlayabildiğim geçmiş boyunca, Tüm ülkede telefon şebekesinin kilitlendiği bir arıza yaşanmadı. O halde neden Internet’de bu yaşanıyor. Sorun bir router’ın bozulması olsa; yedeğinin otomatik devreye girmesi gerekir. Sorun siber saldırı ise; tüm dünyadaki Internet omurgaları içinde saldırılara karlı en korumasız olanı TTnet demektir. Yok eğer sorun en son aldığımız bilgideki gibi, hat arttırı sırasında yanlış bir konfigürasyon yapılması ise, neden bu işi Internet’in en az kullanıldığı saatlerde ve deneyimli kişilerce yapılmadığının sorulması gerekir. Bakalım böyle bir fiyasko yaşanan her kurumda bekleneceği gibi sorumluların istifa ettiğini görebilecek miyiz?

Aslında sorunun nedeni belli. İlk satırlarda da belirttiğim gibi, Türk Telekom’ın alternatifi olmadığı sürece, bağırsak da kızzak da, bu hizmet kalitesini çekmek zorundayız. Eğer bir daha benzer bir sorunla karşı karşıya kalmak istemiyorsak; hepimiz rekabetin oluşması yönündeki engellerle mücadele etmeliyiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here