Ana sayfa BT Gündem ADSL’de 256K tarifelerden çıktı. 512’de 10 YTL indirim yapıldı

ADSL’de 256K tarifelerden çıktı. 512’de 10 YTL indirim yapıldı

Bugün Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany’in ADSL tarifelerinde interneti iki kat hızlandırdık açıklamasından sonra TTnet yeni ADSL tarifelerini kamuoyuna duyurdu.Kotalı Internet erişiminde en alt hız limiti 1 Megabit’e yükselirken mevcut fiyatlarda ise bir değişiklik olmadı.

Kablo Internet kullanıcılarının ADSL kullanıcıları karşısında gördüğü üvey evlat muamelesini, kotalı internet erişimine oranla yaşayan kotasız Internet kullanıcıları ise bekledikleri müjdeyi alamadı. Türk Telekom’un kotasız Internet tarifelerinde uyguladığı en alt hız limiti 512 kilobite yükselirken halen 256 kilobit olan en düşük bağlantı hızı ise tarifelerden çıkartıldı.

256 kilobit kullanıcıları istedikleri taktirde 1 Eylül’den itibaren aylık 6 Gigabyet veri transfer limiti olan 1 Megabit’lik kotalı internet tarifesine geçebilecek. 6 ay içinde diledikleri taktirde yeniden 256 kilobitlik hatlarına geri dönebilecekler.

Öte yandan TTnet’in 512 Kilobyte sınırsız ADSL kullanıcıları bundan sonra yüzde 10 indirim ile 99 YTL yerine 89 YTL, 1 Megabit kullanıcıları yüzde 18 indirim ile 169 YTL yerine 139 YTL, 2 Megabit kullanıcıları ise yüzde 15 indirim ile 269 YTL yerine 229 YTL fatura ödeyecekler.

Gelişmiş ülkelerde en pahalı Internet erişimi Türkiye’de

TTnet’i açıkladığı yeni tarifesinde hzlarda artış ve fiyatlarda da biraz indirim yapılmasına karşılık Türkiye’nin dünya ülkeleri arasında Internet erişimine en çok para ödeyen ülkeler arasından çıkmasına yaramadı.

Almanya’da AOL.de’den 1 Megabit kotasız Internet erişimi alan DSL kullanıcıları aylık 29,95 Euro fatura ödüyor yani yaklaşık 60 YTL.
Japonya’da 100 Megabit yanlış okumadınız 100 (yazıyla yüz) Internet erişimi için vatandaşların ödediği ücret 96 YTL. Yani neredeyse bizim 512 K erişim için yani Japonya’daki hızın ikiyüzde biri hız için ödediğimiz 89 YTL’ye eşit.

İngiltere’de ise 512K sınırsız internet erişimi için ödenen ücret yaklaşık 10 Paund. Yaklaşık 30 YTL. Başka bir deyişle Türkiye’deki fiyatın üçte biri.Bu hizmete servis sağlayıcılar herhangi bir noktadan kablosuz olarak Internet’e erişim olanağı olarak da 250 saat kablosuz Internet erişim hizmeti alabiliyorlar.

Tabii ki Türkiye’de Internet erişim ücretlerinin bu kadar yüksek olmasının tek sorumlusu Türk Telekom değil. İletişim çağında, en temel gereksinimlerden birisi olan iletişim harcamalarında KDV oranının yüzde 18 olması, bunun üstüne yüzde 15 de Türkiye’ye özgü bir icat olan Özel İletişim vergisi alınması da bizim yüksek fiyata erişim almamıza sebep oluyor.

Ayrıca Türkiye’den MSN, Yahoo, Gmail gibi servislere erişen, bu sağlayıcıların e-posta hizmetlerinden yararlanan Internet kullanıcıları ve web sitelerini yurtdışında barındınan Web sitesi sahipleri de bu pahalı Internet erişimlerinin müsebbipleri arasında.

Kendi işyerinizden alt kata e-posta yollarken gönderdiğiniz postalar Türkiye dışından dolaşarak ulaşıyor. Bu da Türkiye’nin yurtdışı Internet bağlantıları için çok daha fazla ücret ödemesine, dolaylı olarak Internet erişim ücretlerinin yukarılarda kalmasına sebep oluyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here