Ana sayfa BT Gündem ADSL’de kampanya kavgası

ADSL’de kampanya kavgası

TTnet’in yeni ADSL abonesi olacaklara yönelik indirimli fiyat kampanyası Tüketiciler Derneği tarafından “kamuoyunu yanıltmak” olarak nitelendirilirken Türk Telekom ise Tüketiciler Derneği’ni kendilerini karalamaya çalışmakla suçladı.4 Haziran 2007’de açıklanan TTnet’in yeni ADSL abonelerine sunacağı modem hediyesi ve ADSL aylık bağlantı ücretlerindeki indirimli fiyat avantajının ardından Tüketiciler Derneği yaptığı açıklamada

”Türk Telekom’un yeni ADSL kampanyasından tüketiciler, aynı hizmete farklı ücretlendirme diyerek rahatsızlık duyuyor ve indirimden herkesin yararlandırılmasını bekliyorlar. Türk Telekom’un yaptığı tüm fiyat ayarlamaları, tüketiciler arasında büyük tepki yaratıyor. Çünkü, fiyat politikaları tüketici memnuniyetini düşünmeden, tüketici tepkilerine kulak tıkayarak yapılıyor. Bu durum belki kısa vadede kazandırır. Türk Telekom’u yaratılan bu eşitsizliği ortadan kaldırarak tüm ADSL erişim ücretlerini aşağı çekmeye ve dünyanın en pahalı internetini kullanan müşterilerini bir nebze olsun mutlu etmeye çağırıyoruz.”
demişti.

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Şube Başkanı Üstün Bol da, Türk Telekom’un yeni “Yaz Fırtınası” adı altında başlattığı ADSL kampanyası çerçevesinde yalnızca yeni abonelere indirim yaparak eski abonelerini cezalandırdığını öne sürerek yaptığı açıklamasında
“TTnet’in yeni kampanya duyurusuna göre 4 Haziran-31 Ağustos tarihleri arasında TTNet ADSL abonesi olan tüketiciler 2008’e kadar aylık 29 YTL yerine 14,99 YTL ödeyecek denilmektedir.
ürk Telekom’un ADSL internet erişiminde indirime gitmesini olumlu karşılıyoruz. Ancak, yeni abonelere yönelik yapılan düzenleme, Türk Telekom’un eski abonelerinin cezalandırılması anlamına gelmektedir. Türk Telekom yıllardır kendisini tercih ederek erişimini TTNET üzerinden sağlayan abonelerine aynı şartlarda indirim yapmak zorundadır. Üstelik indirimden faydalanabilmek için 24 ay abonelik şartı getirilmesi tüketicinin sözleşmesinden cayma hakkını da gaspetmek anlamına gelir” demişti.

TTNet ise dün basına yolladığı açıklamada “Tüketiciler Derneği tarafından 4 Haziran 2007 tarihinde yapılan açıklamada, TTNet’in yeni kampanyasına yönelik eleştiriler, TTNet’in ADSL kullanımını teşvik etmek ve yeni kullanıcı kazanmak üzere düzenlediği “Yaz Fırtınası” kampanyasını karalamanın yanısıra, aynı zamanda tüketicileri yanlış bilgilendirmektedir” dedi.

Türk Telekom, TTnet ve tüketici haklarını savunan sivil toplum örgütleri arasındaki bu açıklama savaşları sürerken Türkiye’de değişmeyen tek gerçek ise Türkiye’de uygulanan ADSL tarifelerinin tüm dünyadaki tarifelerle kıyaslandığında milli gelirimize oranla en yüksek tarifeler olduğu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here