Ana sayfa BT Gündem ADSL’de yok böyle bir kampanya!..

ADSL’de yok böyle bir kampanya!..

Türk Telekom’un mart ayı başında uygulamaya başladığı yeni ses tarifelerine yargı sistemimiz Türk Halkı adına yürütmeyi durdurma kararı aldı. Yani mart ayından beri uygulamaya başlanan Türk Telekom ses tarifelerinin yargı kararı sonuca bağlana kadar bir geçerliliği yok. Tüketiciler Birliği’nin mahkeme başvurusu sonucu ortaya çıkan bu yürütmeyi durdurma kararı neticesinde Telekomünikasyon Kurulu’nun tarifeleri yeniden gözden geçirmesi ve Türk Telekom’dan yeni bir tarife planı istemesi ve bunun yürürlüğe konulması bekleniyor.
Bunun yanında Türk Telekom’un yüzde yüz sermaye iştiraki TTnet’in yeni abone olacaklara yönelik indirimli fiyatlar ve hediye modem seçeneği olan ADSL tarifeleri de büyük tepki çekti. 3 milyon eski ADSL abonesi, indirimli fiyattan yararlanmak için aboneliğimizi iptal mi ettirmemiz gerekiyor yani? diye sorgulamaya başladı.

Basınımız da yayımlanan çeşitli yazılarda, yorumlarda, haberlerde “Dünyada böyle bir kampanya örneği yok. Eski müşteriler yüksek fiyata mahkum edilirken yenilere avantajı paket sunulmuyor dünyanın hiçbir yerinde” diye yazmaya başladılar.

Çok sevdiğim bir arkadaşım da son günlerde kendisini Türk Telekom avukatı zannediyor olsa gerek “Kiymetli basin, bunu da yazın” diye British Telecom’un yeni abonelerine yönelik olarak başlattığı uzun süreli sadakat anlaşması ve indirimli tarifesini paylaşıverdi benimle.

Aynı Türk Telekom’un iştiraki TTNet’in başlattığı kampanyada olduğu gibi 12 veya 18 aylık sözleşme imzalayan yeni aboneler için BT de indirimli fiyat uyguluyor.

Aylık 8 GBps bağlantı hızı ve 5GB kotalı tarifesi için 12 aylık kontrat imzalayan BT ADSL aboneleri ilk üç ay için 12,99 Paund, sonraki aylarda ise 17,99 Paund ücret ödeyecek. 18 aylık kontrat yapanlar ise ilk 6 ay 8,99 paund ödeyecekler, sonrasında ise 17,99 paund. Yani 46 YTL ile bizim ülkemizdeki kotalı tarifelerin iki katı ücret.

İlk bakışta. Nasıl oluyor? Türkiye dünyada en pahalı ADSL tarifesi uygulayan ülkelerin başında gelmiyor mu? Hatta kişi başına gayrisafi milli hasıla oranlarına baktığımızda, ayllık gelirinden ADSL hizmetine ödenecek olan parayı kıyasladığında en fazla oran bizde değil miydi yahu? diye sorası geliyor insanın.

Bu arkadaş da TT avukatı kesilmiş ya. Tarife detaylarına bakmadan yukarıdaki bilgilerle “TT’ye laf söyleyip duruyorsunuz. Bi de bunları yazıverin” diye bilgiyi yollamış bize.

Gazeteciliğin birinci kuralı MERAK, ikinci kuralı MANTIK olduğuna göre biz tabii ki bu tarifenin altındaki bilgilere de bakıverdik.

İngiltere en pahalı ADSL fiyatını sunan ülkemizden nasıl 2 kat pahalıya bu hizmeti sunuyor diye?

Pakete güvenlik, ücretsiz veridepolama alanı, çağrı merkezi hizmeti gibi çeşitli servisler de eklenmiş. Bu kullanıcıya doğrudan etki eden olgu olmadığı için pek göze batmıyor. Ama tarifede iki HEDİYE daha var. BT’nin ve TTnet’in sunduğu modem hediyesinin dışında.

BT diyor ki.
Bu tarifeyi seçerseniz, sokakta, kafede, havaalanında dağda bayırda bizim sunduğumuz kablosuz internet hizmetinden de ayda 250 dakika yararlanabilir abonelerimiz.

TTnet’in sunduğu WiNet kablosuz internet hizmetinden yola çıkarak ülkemizde bu hizmetin değeri 20 YTL’ye yakın. TTWinet hizmetinde 300 dakika 20,5 YTL’ye sunuluyor.

Bununla da yetinmemiş BT. Bu ADSL hizmetini satın alın. Aynı fiyatın içinde ben akşamları ve haftasonları yapacağınız tüm İngiltere içi ses görüşmelerinizi de bedava veriyorum size diyor.

Yanlış okumadınız. ADSL alana yurtiçi telefon görüşmesi bedava. Hem de sınırsız. Veri indirme kotası var. Sesli görüşme kotası yok.

Mevcut kullanıcılar için de birşeyler düşünülmüş elbette. Siz de kullandığınız tarifeyi değiştirin. Size de bedava telefon hattı verelim diyor BT eski kullanıcılarına.

Şimdi hal böyleyken. Türk Telekom reklamlarında bu kadar hesap kitaptan sonra Cem Yılmaz’ın amcası 54 yaşında çıkarken, bizim sunduğumuz verilere dayanarak TTnet’in bu düzenlediği yeni kampanya sonrasında “TTnet ve Türk Telekom’un annesi güzel mi” sorusunun cevabını hesaplayıverin lütfen.

Sağlıcakla kalın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here