Ana sayfa BT Gündem ADSL’de adil kullanım 25 GB’a hız 100 Mbit’e çıkıyor

ADSL’de adil kullanım 25 GB’a hız 100 Mbit’e çıkıyor

Türk Telekom’un yürürlüğe girecek yeni tarifelerinde 1 Mayıs 2009’dan itibaren 15 GB olarak uygulanan Adil Kullanım Noktası 25 GB’a çıkartılırken VDSL’e de 50 ve 100 Mbps’e kadar yeni tarifeler ekleniyor. 1 Ocak 2011’den itibaren geçerli olması beklenilen tarifelerde 1 Mbps hızındaki Adil Kullanım Noktası bulunmayan, tamamen limitsiz tarife de ADSL perekandecesi şirketlerin itirazlarına rağmen yeni abone alımına kapatılıyor.

Bu tarifenin çok daha fazla rağbet gördüğünü belirten ADSL perakendecisi Internet Servis Sağlayıcıları bu tarifenin kaldırılmasının sabit genişbant aboneliğine zarar verip 3G hızındaki mobil genişbanta yarayacağı konusunda uyarıda bulunmasına karşılık Türk Telekom tarafı ise bu tarifeyi kullananların yasadışı internet paylaşımı ile pazarın büyümesine engel olduğunu düşündüğü için bu tarifeye yeni abone alınmasını istemiyor.

YENİ ADSL ve VDSL TARİFELERİ

Türk Telekom’un yeni fiyat tarifelerinde limitsiz abonelik paketlerinin tamamı yeni abone kaydına kapatılırken, tüm tarifelere Adil Kullanım Noktası uygulaması getiriliyor. Daha önce Adil Kullanım Noktası’nı geçen kullanıcıların hızlarında uygulanan hızın 512 Kbit’e düşme uygulaması devam ederken, kotalı paketlerde kullanıcıların faturalarına üst sınır getiriliyor. Ancak kullanıcı üst sınıra ulaştığında hızı 1 Mbit’e düşürülecek.

Türk Telekom ayrıca VDSL paketlerine 50 ve 100 Mbit’e kadar hızlar sunan iki yeni yüksek hızlı tarife de ekliyor. Bu hızların “limitsiz” tarifelerinde Adil Kullanım Noktası 100 GB olarak belirlendi. Daha önce 16 ve 32 Mbit hızlarında sunulan limitsiz VDSL paketlerine de yeni abone kaydına son verilirken bu paketlere yeni abone olan kullanıcılar 50 GB Adil Kullanım Noktası sınırı ile karşılacak. Ancak fiyatlarda yüzde 50’ye yakın indirim yapılacak. Ayrıca bu paketlerde 16 Mbit için 5GB, 32 Mbit için de 10 GB kotalı yeni paketler eklenecek. Yeni hızlarda da 50 Mbit için 15GB kotalı, 100 Mbit için de 20 GB kotalı paketler kullanıma açılacak.

Geçtiğimiz mayıs ayında tüketicilerin tanıştığı ve aboneler tarafından büyük rağbet gören 8 Mbit’e kadar sunulan “limitsiz” tarifedeki 15GB’lık Adil Kullanım Noktası miktarı da 25 GB’a çekiliyor. Bu hızda kullanıcılara 4 GB ve 6 GB kotalı paketin yanında 12 GB’lık bir alternatif de sunuluyor.

Türk Telekom’un bugün resmi olarak duyuracağı tarifelerden sonra ADSL perakendecisi şirketlerin son kullanıcı fiyatlarını duyurması bekleniyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu tarafından 3 Kasım 2010’da onaylanan ancak bugüne kadar sümenaltında bekletilen yeni ADSL toptan fiyat tarifelerine

BTK.GOV.TR adresinden ulaşılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here