Ana sayfa BT Politika Alternatif arayışları başladı

Alternatif arayışları başladı

17 milyon 388 bin 216.9 Kasım 2008’den itibaren numarasını Avea, Turkcell ve Vodafone arasında taşıyan cep telefonu abonelerinin sayısı.
Bundan tam olarak 6 ay sonra aynı sistemin, sabit numara taşınabilirliğinin yani iş ve ev telefonlarının da Türk Telekom’dan SuperOnline, Turk.Net, Millenicom, Koc.Net, Borusan Telekom, Doğan Telekom gibi alternatif operatörlere taşınmaya başlaması (9 Mayıs 2009’da) ön görülüyordu. Resmi Gazete öyle yazmıştı.

Ancak uygulama ancak 10 Eylül 2009’da başlatılabildi. Teknik olarak. Bundan tamı tamına 10 ay önce.

Yani 10 aydır Türk Telekom’dan satın almış olduğunuz hattınızı, numarasıyla birlikte “Uzak Mesafe Telefon Hizmeti” sağlayan UMTH operatörlerine, kısaca alternatif telekom operatörlerine taşıyabiliyorsunuz. TEKNİK OLARAK.

Şimdiye kadar taşınan numara sayısı 276.

Yanlış okumadınız.

Bir tarafta milyonlar, bir tarafta onlar söz konusu.

  • “Aaaaaa. Ben bunu bilmiyordum. Böyle birşey mi var?”
    diyebilirsiniz.

Ama bunu bilen şirketler var. En azından alternatif telekom operatörlerinin grup şirketleri.

Koç Holding.
Çukurova Holding.
Borusan Holding. (Hoş Vodafone’a sattılar operatörlerini ama haberleri var)
Sabancı Holding.
Doğan Holding.

Bu holdinglerin, herbirinin, sahip olduğu şirketlerin kullandıkları iş telefonlarının sayısını bir düşünün. Bu şirketler de sizin gibi akıl edememiş numaralarını taşımaya.

Neden dersiniz?

A- Türk Telekom ürün ve hizmetlerinden, fiyat tarifelerinden oldukça memnunlar!..
B- Kendi grup şirketlerinin, iddia edildiği gibi telefon hizmetlerinden yüzde 50’ye varan indirimler sağlayacaklarına inanmıyorlar!..
C- Kendi şirketleri, telefon hizmeti sunacak kadar güçlü teknik kapasiteye, geniş altyapıya sahip değiller!..
D – HİÇBİRİ.

Tabii ki doğru cevap hiçbirisi.

Çoğu operatörün geniş bir altyapıya sahip olmadığı gerçek. Ancak en azından kendi grup şirketlerine internet hizmeti, sunabilmek için grup şirketleri arasında bir altyapı kurdukları da malum. Bunu başarıyla yaptılar, yürütüyorlar.
Kendi grup şirketiniz bir hizmet sunuyorsa bunu neden başkasından alasınız ki? Aynı fiyata sunsa bile.

Ortada başka bir terslik var. 9 ay süresince sadece 276 – “yaziyla İkiYüzYetmişAltı” numaranın taşınmış olmasının ardında.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun, cep telefonlarında bu hizmeti başlatmadan önce ortalığı ayağa kaldırdığını, hizmet başlayınca da vatandaşa sürekli olarak ne kadar büyük kıyak geçtiğini bağıra bağıra söylediğini düşünürsek.

Cep telefonlarında bu hizmet başladığı gün “6 ay sonra sabitte de başlıyor bu uygulama. Ona göre hazırlıklarınızı tamamlayın” kararı yayınlamasına karşılık bu hizmeti 9 Mayıs’ta değil 10 Eylül’de ancak başlatabildiğini de hatırlayalım.

10 Eylül’den bugüne kadar sadece “276” numara taşınmasında bir gariplik görmeyip “Ne oluyor burada. Mobilde taşındı bu numaralar da sabitte neden taşınmıyor?” diye sorgulamadığını da düşünürsek. Ortada bir terslik var.

Alternatif operatörlerin bir çatı altında toplandığı Telkoder, Ulaştırma Bakanlığı, BTK ve Türk Telekom’un elele vererek bunu engellediğini, Türk Telekom’un sabit hatlardaki tekelini devam ettirmek için böyle Ali-Cengiz oyunları yaptığını iddia ediyorlar. İmalı olarak.

Ben kimsenin günahına girmek istemiyorum. Ama ortada bir terslik olduğu kesin.

Benim tek öğrenmek istediğim cep telefonlarında numaraların taşınması için oldukça hevesli davranan BTK’nın, sabit telefonların taşınması için neden aynı hevesi göstermediği… Bu tersliği ben uzaktan birisi olarak görebilirken, işleri pazardaki dengeleri sağlamak olan BTK’nın bu tersliği göremeyip piyasayı düzenleyici müdahalede bulunmadığı…

Telkoder bunun için harekete geçmeye niyetlendi.
“Telekomda Fiili Tekele Son Verelim” diye bir kampanyaya başladı.

Ama arkadaşların jetonu biraz köşeli.
9 Mayıs 2009’dan bugüne tamı tamına 14 ay geçti.
10 Eylül 2009’dan bugüne ise geçen süre yaklaşık 10 ay.

Bugüne kadar neredeydiniz be kardeşim?

Hepiniz ISS olarak hizmet verdiği dönemde, Doğu Anadolu’ya, İç Ege’ye, İç Anadolu’ya, Güneydoğu Anadolu’ya yatırım yapmadığınız, POP noktaları kurmadığınız, Dial-up internet hizmeti götürmediğiniz için Türk Telekom bunu akıl ederek “TTNET” diye bir servis kurmadı mı?
Sonraki 10 yıl içinde şirketleşen, ADSL’de yüzde 95 pazar payı sahibi olarak sizin hepinizin en büyük rakibi olmadı mı?

TTNET’i siz var ettiniz. Sonra ağladınız.
Türk Telekom’u siz var etmediniz ama şuan içinde bulunduğunuz durumu yine siz yarattınız.
Telekom sektörü çeviklik gerektiren bir sektördür.
Cep telefonu operatörleri de Türk Telekom da çevik davranabildiği için iyi konumdalar. Siz hakkınızı aramak için bile 10 ay bekliyorsanız ne diyeyim ben size.

Ama şunu söyleyeyim…

Ben ev telefonumun acilen taşınmasını istiyorum. Bunun muhatabı, sorumlusu, köstekçisi kimse buna bir son versin. Taraflar arasında sorun varsa birisi bunları uzlaştırsın. Yeter ki ben numaramı taşıyayım.

En azından 277 numara taşınmış olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here