Ana sayfa BT Gündem Android ve IOS uygulamaları Windows10’da da çalışacak

Android ve IOS uygulamaları Windows10’da da çalışacak

97
0

Microsoft, tutunmakta zorlandığı mobil pazar için radikal bir karar alarak, Android ve IOS için yazılmış uygulamaların Windows10’da çalışmasını sağlayacağını duyurdu.Microsoft, ABD’nin SanFrancisco şehrinde düzenlediği Geliştiriciler Konferansı’nda Android ve Apple’ın IOS platformları için yazılmış olan uygulamaların kendi işletim sistemi Windows üzerinde de çalışmasını sağlayacaklarını duyurdu.
Windows Mobile duyurulduğundan itibaren yeteri sayıda uygulamaya sahip olmayan bir uygulama dükkanına sahip olan Microsoft, bu adım ile kullanıcılarına sunduğu uygulama seçeneklerini artırmayı hedefliyor.
Aynı stratejiyi BlackBerry de, ilk dokunmatik telefonu Z10 ile birlikte duyurduğu BlackBerry 10 işletim sistemi ile birlikte denemiş ancak başarılı olamamıştı.

Pazar payı neredeyse yok

Microsoft mobil işletim sistemi dünyadaki üreticiler tarafından yeterince kabul görmeyince çareyi Nokia’nın cep telefonu iş birimini satın almakta bulmuş, buna rağmen hem cep telefonu satışları, hem de Windows mobile işletim sistemi kullanım oranları istenilen seviyeye ulaşmamıştı.
Strategy Analytics isimli araştırma şirketinin son rakamlarına göre dünyadaki cep telefonlarının yüzde 81’i Android, yüzde 15’i IOS kullanırken Windows Mobile işletim sistemi kullanan cihazlar ise sadece yüzde 3.