Ana sayfa BT Gündem Apple artık “1 Numara” değil

Apple artık “1 Numara” değil

94
0

Geçtiğimiz hafta, beklentilerin altında mali sonuçlar açıklayan Apple artık en değerli ABD şirketi değil. Google’ın ana şirketi Alphabet, piyasa değerinde Apple’ı solladı.Açıkladığı mali sonuçlar ile Wall Street beklentilerini aşan, Google’ın ana şirketi Alphabet, piyasa değeri açısından Apple’ı solladı. Google, yılın son çeyreğindeki gelirlerinin yüzde 17.8 artış ile 21.33 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Bu açıklamanın ardından şirketin hisse senetleri yüzde 5 artış gösterirken, Alphabet’in elindeki Youtube, Nest, Android gibi yatırımlarla piyasa değeri 549 milyar dolara ulaştı. Apple’ın mevcut piyasa değeri 534 milyar dolar.

Bu gelişme ile birlikte Alphabet, ABD’de en yüksek piyasa değerine sahip şirket unvanına sahip 12’inci şirket olarak kayıtlara geçti. 2012 yılında Apple bu unvani Microsoft’un elinden almıştı. Daha önce en değerli şirket olarak IBM, General Electric ve General motors gibi şirketler ABD’nin en değerli şirketi unvanina sahip olmuştu.
S&P Dow Jones göstergelerine göre 1928 yılından bu güne kadar halka açık şirketler arasında sadece 12 tanesi, En değerli Şirket olarak liste başına çıkabildi.