Anasayfa / BTGündem / Avea ve Turkcell arasında port savaşları

Avea ve Turkcell arasında port savaşları

Telekom dünyasındaki bu port savaşlarını en son 12-13 sene önce dönemin SuperOnline Genel Müdürü Babür Özden’in ağzından duyardık.
O dönemde ISS olarak geçen günümüzün alternatif telekom operatörleri “çevirmeli internet bağlantısı” hizmeti sunabilmek için Türk Telekom’dan port tahsisi isterdi.
Sonucu; aylarca sürecek kavga dövüş.

Milenyum’u devridik. 2009’a geldik. Devir mobil dünya devri. Port savaşları da mobil dünyadaki operatörler arasına sıçradı.

Avea 5 Şubat’ta “Her Yöne Sınırsız” tarifesini duyurdu. 66,65 TL’ye ayda 10 bin dakika her yöne arayabilirsiniz dedi. Bir ay içinde de 300 bin abone bu tarifeyi seçti.

Sonuçta tarifeyi seçen kullanıcıların şebekeleri aşırı meşgul etmesi dolayısı ile Avea hem bu tarifeyi seçen abonelerine hem de mevcut abonelerine hizmet vermekte zorlanmaya başladı.

Avea 2008 değerlendirme toplantısında “Turkcell’e doğru aramalarda sorun yaşanıyor. Vodafone ve Turk Telekom istediğimiz portları verdi. Turkcell talebimizin yüzde 27’sini karşıladı” diyerek Turkcell’i suçladı.

Turkcell karşı açıklama ile “tarifelerinizi planlayamadıysanız biz ne yapalım” dedi.

TV’de gördüğünüz, gazetelerde ve haber sitelerinde okuyacağınız bilgiler bunlar.

Ben şahsen ne Avea’nın suçlamasını, ne de Turkcell’in savunmasını samimi bulmadım. Nedeni de basit. Kafamda konuyla ilgili o kadar çok yanıtlanmamış soru var ki… Bu sorular cevaplanmadan objektif bir yorumda bulunmak zor. Kim haklı, kim haksız.

Gelin bu soruları buradan soralım. Kamuoyu önünde sorulan sorulara belki cevap gelir. Cevap gelirse de bunları yine kamuoyu önünde açıklarız.

1- Avea port savaşı başlamadan önce İstanbul’un her noktasını kapsama alanı içerisine alabilmiş miydi? İstiklal caddesinde Avea hatları kapsama alanı dışına çıkıyor, hat kesintisi yaşanıyor muydu?

Son bir aydır bu sorun çok sık yaşanıyor da…

2- 5 Şubat öncesinde Avea’nın Vodafone, Turk Telekom ve Turkcell’de ne kadar portu vardı? Bu portlar Avea’dan bu operatörlere doğru yapılan aramalarda tüm çağrıları sorunsuz karşılayabiliyor muydu? Bu operatörlerden ilave ne kadar port tahsisi yapılmasını istedi?

3- Vodafone talebin yüzde 100’ünü, Türk Telekom yüzde 91’ini karşılamış.

Türkiye’nin telekom devi Turk Telekom neden kendi grup şirketinin talebinin yüzde 100’ünü değil de yüzde 91’ini karşılayabilmiş durumda?

Bu taleplerin karşılanabilmesi için teknik bazı süreçler, zorluklar var mıdır?

4- Operatörler arasındaki port tahsisi süreci nasıl işler? Bu konuya ilişkin aralarında bir protokol var mıdır?

5- Bu port yatırımlarını talep eden mi karşılar? Tahsis eden mi? Avea’nın talep ettiği port tahsisinin teknik altyapı maliyeti ne kadardır?

6- Bir operatör, karşı operatörden port istediğinde karşı tarafın bu talebi karşılaması mecburi midir? Talepten sonra ne kadar zaman içinde bu portlar tahsis edilmelidir? Bu taleplerin nasıl düzenleneceği herhangi bir sözleşme ile kayıt altına alınmış mıdır?

7- Yapılan talebin karşılanmadığı durumda, bu işin sulh yolu nasıl sağlanır? Cezai müeyyideleri var mıdır?

8- Arabağlantı sözleşmelerine göre Avea’dan Turkcell’e doğru yapılan çağrılarda Avea Turkcell’e her dakika için 9,10 kuruş ücret ödemek zorunda.

Turkcell 300 bin abonenin yaratacağı bu trafikten milyonlarca dolar kazanacakken neden Avea’nın talep ettiği portların sadece yüzde 27’sini karşılamıştır? veya karşılayabilmiştir?

Turkcell para kazanmak istemiyor mu?

Ya da Turkcell para kazanmaktan daha çok rakibinin imajının zedelenmesine mi önem veriyor?

Turkcell’in niyeti üzüm mü yemek? bağcı mı dövmek?

9- Avea diğer operatörlerden talep ettiği portlara karşılık olarak kendisi diğer operatörlere aynı miktarda port veriyor mu? Ya da vermek zorunda mı?

10 – Avea iddiasına göre, Turkcell’e doğru yapılan çağrılarda Turkcell’in yeterli port tahsis etmemesinden kaynaklanan sorunları var.

Avea’dan Avea’ya yapılan çağrılarda yaşanan tıkanıklık nereden kaynaklanıyor? Bunun sorumlusu da port tahsis etmeyen diğer operatörler mi?

Avea Çağrı Merkezi’nde bir operatörle konuşmak için 36 dakika zaman harcamanın sorumlusu da operatörler arasındaki yetersiz portlar mı?

11- Turkcell gerekli olan portları Avea’ya tahsis edecek mi? Ne zaman tahsis edecek?

12- Turk Telekom Avea’nın talebinin geriye kalan yüzde 9’luk kısmını ne zaman tahsis edecek?

13 – Tüm bu portlar tahsis edildiği zaman Avea’dan diğer operatörlere doğru yapılan çağrılarda devam eden sorunlar çözüme kavuşacak mı?

14- Avea’dan Avea’ya yapılan çağrılardaki sorunların giderilmesi de bu portlara mı bağlıdır?

15- Avea, Turkcell’in iddia ettiği gibi planlama yapmadan mı bir tarifeyi devreye koydu? Bu sonuçları daha önceden öngöremedi mi?

Benim kafamdaki temel sorular bunlar.
Bu sorulara cevap verilirse olayın daha net analizini yapıp, sorunun nereden kaynaklandığını tespit edebiliriz.

Umarım ilgili taraflar bu soruların cevaplarını bize iletirler de biz de sizinle paylaşırız.

Hakkında Kemalettin BULAMACI