Ana sayfa BT Gündem Avrupa’ya 3G çıkarması

Avrupa’ya 3G çıkarması

Alcatel ve Fujitsu yaptıkları ortak bir çalışma sonucu Fransa’da canlı bir HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) sistem demosunun başlatılacağını ve işletime alınacağını duyurdu. NTT DoCoMo Inc’nın teknik şartlarına göre Fujitsu tarafından geliştirilen bu sistem Alcatel’in Fransa, Velizy kentinde bulunan 3G Uygulama Merkezine (3GRC) kuruldu. Tek bir yazılım ile güncellenebilen, geçişi sorunsuz yapılabilen ve maliyetler açısından verimli olan HSDPA gibi yeni teknolojiler, Alcatel ve Fujitsu’nun Evolium multi-standart teknolojileri alanında liderliğini gözler önüne seriyor. Evolium çözümleri halihazırda Türkiye’de AVEA altyapısının önemli bir kısmını oluşturuyor. Alcatel TELETAŞ bu altyapının genişletilmesi ve optimize edilmesi ile ilgili çalışmalarına hızla devam ediyor.

Alcatel’in Evolium SAS alanında ortağı Fujitsu dünyanın en ileri W-CDMA operatörü NTT DoCOMo’ya daha önce 3G/W-CDMA sistemlerini sağlamaya başlamış, DoCoMo ise Japonya’da bir Fujitsu HSDP[B1] demo sistemini uygulamaya oymuştu.

NTT DoCoMo, Inc. firmasının Başkan Yardımcısı, Araştırma ve Geliştirme Direktörü Tkanori Utano, “Fujitsu ile ortak çalışmalarımız ve Alcatel’in yerel desteği ile Avrupa’da canlı bir HSDPA demo sisteminin kurulmuş olmasından dolayı çok mutluyuz “ dedi.

Gartner firmasının Mobil Altyapı Uzman Analisti, Jason Chapmen ise, “ Doğru konumlandırıldığında, HSDPA , 3G’nin başarısını daha da artıracak, gerekli yüksek kapasiteyi sağlayacak, mobil uygulamalarda içerik hizmetlerinin yüksek hızda indirilmesini sağlayacak ve böylece pazarın daha genişlemesine olanak sunacaktır” dedi. Gartner, HSDPA’nin ilk ticari girişimlerinin Japon pazarındaki hareketlilik ile başlayacağını bekliyor.

Fujitsu Limited’in Başkanı, Takashi Nakamura, “Bu HSDPA demo sistemi ile teknik öncülüğümüzü göstermekten gurur duyuyoruz. Bu sistem, Evolium SAS alanında ve Alcatel ile başarılı ortak çalışmalarımız neticesinde, Fujitsu’nun ileri teknolojilerinin geliştirilmesine katkısı açısından mükemmel bir örnektir.”

Alcatel’in Mobil İletişim Faaliyetleri Direktörü, Marc Rouanne, “DoCoMo çok prestijli bir referans ve Alcatel’in Fransa’da bulunan 3GRC’si ise DoCoMo’nun liderliğini Avrupa pazarına taşımak üzere önemli bir adım. Bu ayrıca Alcatel’in geniş bant mobil tecrübeleri konusunda kullanıcı odaklı vizyonunu da ön plana çıkartıyor. Evolium SAS ile ve Alcatel’in Fujitsu ile ortaklığı sayesinde Alcatel, HSDPA alanında teknolojik başarılarını dünya operatörlerine sunma imkanını bulacak.”

Çok kısa bir süre önce başlatılan diğer bir ortak çalışmada Alcatel ve Fujitsu güçlerini birleştirmiş ve Ocak 2004 tarihinde Alcatel’in Fransa’daki tesislerinde bir 3G FOMA TM servisleri showroom’u kurulmuştu. Alcatel yine Mart 2004 tarihinde Tokyo’da,100% NTT DoCoMo Inc’e ait bir iştiraki olan DoCoMo Engineering Inc. ile “3G Indoor Coverage” adlı forumu gerçekleştirmişti.

HSDPA (High-Speed Downlink Packet Access) standardı W-CDMA yönünde önemli bir adım olup, UMTS ve EDGE teknolojilerinin veri iletim hızı ve kapasitesi açısından GSM’de olduğu gibi, 3G evrimi açısından da son derece önemli bir sıçrayıştır. Alcatel-Fujitsu HSDPA demo sistemi Avrupalı operatörlere “HSDPA’nin performansı ve potansiyeline anında müdahale, imkanı verecektir. Performansı sahada kanıtlanmış ve halen uygulamada olan ve 384 kbps hıza ulaşan (standartlara göre 2 Mbps’e kadar çıkabiliyor) 3G indirme kapasitesi, birinci nesil HSDPA sistemleri ile 14 Mbps’e (standartlara göre en yüksek değer) kadar artırılabilir ve operatörler tek bir radyo taşıyıcısı üzerinden daha yüksek veri – oranı kullanıcı sayısına ulaşacaktır. Böylece yoğun veri transferi yapan aboneler yenilikçi ve mevcut multimedya hizmetleri ile en iyi deneyimi yaşayacaklardır.

FOMA, Japonya ve diper ülkelerde bulunan NTT DoCoMo, Inc.’ın bir ticari veya tescilli markasıdır. NTT DoCoMo’nun FOMA hizmetleri sadece Japonya’da bulunan abonelere sunuluyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here