Ana sayfa BT Gündem Avrupalılar Türkiye’ye gelmeden tapu işlemi gerçekleştirebilecek

Avrupalılar Türkiye’ye gelmeden tapu işlemi gerçekleştirebilecek

e-Tapu hizmeti sayesinde, Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları ve Türkiye’de gayrimenkul edinmek isteyen yabancılar, Türkiye’ye gelmelerine gerek kalmadan bulundukları şehrin Tapu ve Kadastro Ataşeliği’nde işlemlerini gerçekleştirebilecek.Türk Telekom’un yurtdışı çözümü Global Kurumsal Ağ (TTVPN Global), Türkiye ve dünyanın her yerindeki kurumsal müşterilerin, KOBİ’lerin ve kamu müşterilerinin yanı sıra Türk vatandaşlarının da hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor. Gurbetçi vatandaşların satış ve ipotek gibi tapu işlemlerini Türkiye’ye gelmeden yapabilmelerini sağlayacak hizmet, ilk olarak Berlin’de kullanılmaya başlandı.

3 Nisan’da Berlin’de pilot olarak başlatılan proje sayesinde, Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları ve Türkiye’de taşınmaz edinmek isteyen yabancılar, Türkiye’ye gelmelerine gerek kalmadan işlemler için Berlin Başkonsolosluğu bünyesinde hizmet sunan Tapu ve Kadastro Ataşeliği’ne başvurabilecek.

Proje, 4 milyon gurbetçiye hizmet verecek

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün Türk Telekom ile yaptığı iş birliği çerçevesinde başlatılan servis sayesinde, Avrupa’daki yaklaşık 4 milyon Türk vatandaşı, artık Türkiye’ye gelmeden bulundukları ülkenin tapu müşavirliğinde arsalarının ve gayrimenkullerinin satış ve ipotek gibi işlemlerini gerçekleştirebilecek. E-Tapu hizmeti ile intikal, trampa, tapu kaydı ve kayıt örneği ile kadastro verilerine ilişkin bilgi amaçlı uygulama ve harita örneği imkânı da sunan sistemde işlemler kolaylıkla yapılabilecek. Ayrıca Türkiye’deki banka ve finans kuruluşları da Avrupa’daki tapu işlemlerini artık Berlin Başkonsolosluğu bünyesinde hizmet sunan Tapu ve Kadastro Ataşeliği’nde tamamlayabilecek.

Türk Telekom, bu projede dünyada 200’den fazla ülkede hizmet verdiği TTVPN Global hizmetiyle yer alırken, yurtiçi ve yurtdışı lokasyonları arasında oluşturulacak özel sanal ağ ile kaliteli bir veri iletişimi olanağı sunacak. Türk Telekom’un teknoloji iş ortaklığı ile kurulan sistem sayesinde, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, tüm hizmetlerini dünyanın neresinde olursa olsun tek bir program üzerinden ve en güvenli yapı içinde gerçekleştirebilecek. Bu özelliğiyle, yurtdışında ofisleri bulunan küresel Türk şirketleri, ithalat ve ihracat yapan KOBİ’ler, yurtdışında elçilikleri ya da temsilcilikleri bulunan devlet kurumları, Türkiye’deki tapu işlemlerini tek bir ağ ve program üzerinden ortak olarak yaparken, güvenli, hızlı, esnek ve ölçeklenebilir bir bağlantıya sahip olacak.

Türk Telekom teknolojisi, yabancı sermayenin kapılarını açıyor

Türk Telekom’un teknoloji ortağı olduğu e-Tapu hizmeti sayesinde, yabancı ülke vatandaşları da Türkiye’de mülk edinme ve satma işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilecek. Yabancı bankalar e-Tapu hizmeti üzerinden Türkiye’den ipotek kabul edebilecekleri gibi, mal beyanı kontrolü de yapabilecekler. e-Tapu hizmetleriyle, tüm dünyada dikkat çeken projeler geliştirilen Türkiye gayrimenkul sektörü elde ettiği başarıyı global düzeye taşıma imkanı bulacak. Yabancı gayrimenkul şirketleri Türkiye’de proje yapma konusunda fırsatları yakalayacak, mülk alım satım işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilecek. Türk Telekom teknolojisiyle geliştirilen e-Tapu hizmeti, yabancı yatırımcının önündeki bürokratik işlemleri de ortadan kaldırılarak, yabancı sermayenin de kapılarını açacak.

TTVPN Global Nedir?

TTVPN Global, TTVPN hizmetinden faydalanan şirket ve kurumların yurtdışında yer alan ofislerini kendileri için oluşturulmuş mevcut VPN bulutuna dâhil etmelerine olanak sağlayan bir çözümdür. TTVPN Global Sayesinde şirketler, 200’den fazla ülkede yer alan yurtdışı ofislerini TTVPN bulutlarına dâhil edebilir, yatırım planlarına göre yeni uç noktaları ağlarına kolayca ekleyebilirler. Ayrıca şirketler bu hizmet sayesinde kurum içi bilgi güvenliklerini sağlayabilir, ihtiyaçlarına özel çözümlerle kaliteli ve hızlı bir özel sanal ağa sahip olabilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here