Ana sayfa BT Gündem BasKonuş: Cep’te telsiz modası!..

BasKonuş: Cep’te telsiz modası!..

Push to Talk (Bas Konuş) özelliği ile cep telefonunu telsiz gibi kullanmak mümkün. Telsim, Avea ve Turkcell cep telefonunun kullanım alanında yeni bir pencere açacak “Bas Konuş” hizmetlerini Türkiye’de devreye almaya başladılar. Cep telefonu üreticileri ise Bas Konuş özelliğine sahip telefon modellerini ise duyuruyorlar. Yıl sonuna kadar ve 2005 yılında başta Nokia, Siemens, SonyEricsson, Motorola ve Samsung olmak üzere tüm üreticiler bu özelliğe sahip cep telefonu modellerini Türkiye pazarına sunacaklar.
Bas Konuş

Kullanıcılar, telefon numarasını çevirmek yerine diğer kullanıcılar ile mobil iletişimi tek bir tuşa basarak sağlayacaklar. Tıpkı walkie-talkie ya da klasik telsiz sistemi gibi. Sadece bir kişi aynı anda basıp konuşabiliyor, diğerleri dinliyor. Oluşturulan bir arkadaş grubu bu teknoloji sayesinde anında haberleşebiliyor.

General Packet Radio System (GPRS) adı verilen hücresel telefon veri hatları üzerinden konuşma olanağı tanıyan bas konuş teknolojisi ses dosyalarını tek yönlü olarak karşı tarafa aktarmaya dayalı. Ses kaydınız bir veri dosyası haline dönüştürülerek, veri hatları üzerinden karşı tarafa iletilebiliyor. Hem de normal cep telefonu görüşme tarifelerinin 25’de 1’i fiyatına. Teknolojiye “Bas Konuş” denilmesinin nedeni ise telefonun üzerindeki bir tuşa basarak sesinizi kaydedebilmeniz, tuştan parmağınızı çektiğinizde ise ses kaydınızın istediğiniz kişiye gönderiliyor olması. Tıpkı telsiz teknolojisinde, telsizlerin üzerinde bulunan konuşma mandalları gibi.

Nasıl çalışıyor?

Sistem basit olarak bilgisayardan bilgisayara yapılan video konferans, sesli görüşme hizmetlerinin cep telefonuna uyarlanmış hali olarak tanımlanabilir. Bilgisayarlardaki anında sesli haberleşme özellikleri cep telefonlarına da Bas Konuş teknolojisi ile indirgeniyor. Ancak bunun için kullanılan telefonların belirli özellikler taşıması gerekiyor. Symbian İşletim Sistemi gibi.

Symbian İşletim Sistemi’ne sahip cep telefonlarına yüklenecek olan yazılımlar sayesinde cep telefonu bir anında haberleşme sistemine dönüşüyor. Bas Konuş özelliğine sahip olan cep telefonu modelleri ile, kullanıcı kendisine bu tarzda iletişim kuracağı bir grup arkadaş listesi oluşturuyor. Sistemde kimin online olduğu görüntülenebiliyor. Daha sonra bu listeden birine ya da tümüne, sesli olarak mesaj gönderilebiliyor. Bunu yapmak için telefonun üzerinde atanmış olarak gelen Bas Konuş tuşuna basarak sesi kaydetmek yeterli. Parmağınızı bu tuştan kaldırdığınızda mesajınız GPRS altyapısı sayesinde veri hatlarından karşı tarafa iletiliyor. Karşı taraftaki kullanıcı da mesajınızı dinledikten sonra yine telefonunun Bas Konuş tuşuna basarak size mesaj yollayabilir.

Kontak listesinde bulunan kişilerin veya grupların Bas Konuş servisine bağlı olup olmadıkları görülebilir. Servisi kullanmak isteyen abonelerin Bas Konuş uyumlu cep telefonlarından kontak listesindeki kişi veya grubu seçip Bas Konuş tuşuna basmaları yeterlidir.
Konuşmak için basılı tutulan tuş bırakıldığında karşı taraf konuşma hakkı alabilir, arayan kişi dinlemeye başlar ve aranan kişi veya grup üyesi aynı şekilde konuşma başlatabilir.

Eğer kullanıcılar toplantıda ve rahatsız edilmek istemiyor ise bu kullanıcılar telefonlarını sesli mesaj alma ve kaydetmesi için ayarlayabilecekler. Konuşmaya müsait olduğunda anında bağlantı için bir tuşa basmak yeterli olacak. Pil kapasiteleri artırılmış olan “Bas-Konuş” uyumlu cep telefonlarının yüksek ses kaliteli hoparlörleri sayesinde, istenirse cep telefonu açmaya gerek kalmadan arayan kişinin sesi duyulabilir ve “Bas-Konuş” tuşu ile anında yanıt verilebilir

Ne sağlıyor?

Teknoloji veri hatlarını kullandığı için ekonomik bir çözüm sunmasına karşılık, teknolojiyi kullanmak için iletişim kurulacak olan kişilerin tamamında Bas Konuş özelliğine sahip cep telefonlarının bulunması zorunluluğu cazibesini kısıtlıyor. İletişimin tek taraflı olması, yani sadece bir tarafın mesajını ilettikten sonra başkasının mesaj göndermesine olanak tanıması da dezavantajlarından. Tabii ki aynı andan birden fazla kişiye mesaj ulaştırmak, aynı anda birçok kişinin iletişim halinde olması da avantajlarından.

Sistemin ücretlendirilmesi GPRS üzerinden gönderilen veri trafiği miktarının operatörler tarafından faturalandırmasıyla yapılıyor. Yani kontak listesine sürekli bağlı kalmak ek bir mali külfet getirmiyor. Sadece gönderilen ve alınan veri paketleri ücretlendiriliyor. Bu da maliyet avantajı sağlıyor. Sistemin uluslararası görüşmelere de olanak tanıyor olması önemli avantajlarından. Sistem hemen hemen dünyadaki tüm operatörler tarafından devreye alınmaya başlanıyor. GPRS dolaşımı sayesinde yurtdışında da bu hizmetlerden yararlanmak mümkün. Bunun için kapsama alanında bulunduğunuz operatörün bu hizmeti veriyor olması yeterli.

Yakında sunulacak olan hizmetler ile teknolojinin bilgisayar ile cep telefonu arasında da ses mesajları taşıması olası. Nasıl günümüzde bilgisayarlarımızdan cep telefonlarına SMS, MMS gibi mesajlar gönderme olanağına sahipsek, yakında cep telefonundan bilgisayara, bilgisayardan da cep telefonuna sesli mesaj da gönderebileceğiz.

Kullanım alanları

Bas Konuş, özellikle kullanıcıların anlık hızlı iletişim kurabilme ihtiyaçlarını gidermek için tasarlanmış. Bu tasarımla Bas Konuş’un hedef kitlesini öncelikle sahada görev alan ve ekip halinde çalışan kurumsal aboneler oluşturuyor. Servis ayrıca sohbet amaçlı arkadaş gruplarında, günlük hayatta yapılan kısa konuşmalarda da kullanılabilir.

Aradığınız kişinin veya kişilerin durum bilgisi ile uygun olup olmadıklarını anlamanıza olanak sağlayan teknoloji, kurumsal kullanımda ekipler ile anlık bilgi alıp verilebilmesi,toplu görüşme ile toplantı olanağı ve son dakika randevuların zahmetsizce ayarlanması konularında geniş kullanım alanı bulacak gibi.

Ücretlendirme

Bas Konuş’un GPRS altyapısı üzerinden hizmet verdiğini ve ücretlendirmenin yapılacak olan veri transferine paralel olarak değişiklik göstereceğini belirtmiştik. GPRS konusunda Türkiye’deki operatörler Avea, Telsim ve Turkcell’in çeşitli abonelik paketlerine yönelik değişik tarifeleri bulunuyor. Bu tarifeleri kontrol etmelisiniz. Ancak GPRS üzerinden yaklaşık 1 MB’lık Bas Konuş veri trafiği ile 30 dakika sesli mesaj gönderebileceğiniz bilgisi hizmetin maliyeti konusunda size fikir verebilir. Bunun yanında Telsim’in Netbul çatısı altında sunmaya başladığı Chatin uygulaması aylık sabit bir ücrete tabi. Telsim’in operatör bağımsız olarak sunduğu Chatin servisine abone olmak Bas Konuş hizmetinden operatör bağımsız yararlanabilmesine olanak tanıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here