Ana sayfa BT Gündem Beyoğlu yeniden Internet kapsama alanında

Beyoğlu yeniden Internet kapsama alanında

Beyoğlu Belediyesi, İstiklâl Caddesi boyunca her noktada mobil internet bağlantısı sağlayan, “Bağlan Beyoğlu – Kesintisiz Kablosuz Erişim” projesini hayata geçirdi. Taksim Meydanı ile Tünel arasında yaklaşık 2 km’lik bir hat boyunca aynı anda bin kişinin kullanabileceği kablosuz internet erişimi hizmeti, 50 Mbps kapasiteli olarak hizmet verecek. Daha önce Koç.net tarafından İGDAŞ ve Cisco işbirliği ile 2003 yılında İstiklal Caddesi boyunca sunulmaya başlanılan kablosuz Internet hizmeti SuperOnline’ın şikayeti ile mahkemeye taşınmış, bunun arkasında ise Beyoğlu’nda sunulmaya başlanılan kablosuz internet erişimi durdurulmuştu. Ayrıca hizmeti sağlayan Koç.net isimli şirket bu uygulamasından dolayı 740 Milyar TL, günümüz parasıyla 740 bin YTL cezaya çarptırılmıştı.

Beyoğlu Belediyesi tarafından yürütülen “Akıllı Kent Projesi”nin bir parçası olarak uygulamaya geçen proje ile daha fazla sayıda İstanbullunun kablosuz internet olanağından ücretsiz olarak yararlanması ve Türkiye’nin e-dönüşüm sürecine katkı amaçlanıyor. Kullanıcıların sadece 1 saat boyunca üye olarak yararlanabilecekleri kablosuz internet bağlantısından aynı anda 1.000 kullanıcı yararlanabiliyor.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu Belediyesi’nin yenilikler konusunda öncü olduğunu belirterek, ”Çağdaş belediyecilik anlayışımızın gereği olarak dünyanın en gelişmiş e- belediyecilik örneklerini veriyor, 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti programına yakışır bir Beyoğlu hazırlıyoruz. Bağlan Beyoğlu, e-belediye vizyonumuz ve çağdaş belediyecilik anlayışımızın somutlandığı bir girişimdir.” dedi.

“Beyoğlu Belediyesi” isimli Access Point’ler vasıtasıyla sisteme bağlanan her bir kullanıcı; Proxy, Firewall (Güvenlik Duvarı), Virüs koruyucuların güvenliği ile e-maillerine ulaşabilecek, Web Sörf, Chat ve Video Konferans yapabilecek, genişband internet erişimi keyfini yaşayacak.

Daha önce mahkeme kararı ile kablosuz internet erişiminin durdurulduğu Beyoğlu’nda şimdi gözler bölgedeki çeşitli kafelerde ücretli kablosuz erişim noktaları ile hizmet sunan TTnet’e çevrildi.

TTnet’in özellikle kullanıcılarına fiyat avantajı sağlamak üzere başlattığı kotalı ADSL servisi sonrasında ADSL hatlarının paylaşılması konusunda Tüketicileri uyardığı ve tüketicilerin bu hizmetleri başkaları ile paylaşarak abonelik sözleşmesine aykırı davrandıkları defalarca vurgulanmıştı.

TTnet’in ücretli servis verdiği bir alanda hizmetin ücretsiz olarak sağlanması konusunda olay mahkemeye taşınmassa Apartman Blokları, Siteler ve çeşitli alışverişmerkezlerinde ADSL bağlantısının ziyaretçiler veya mekanı paylaşan kişiler tarafından paylaşılmasının önündeki engel de kalkmış olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here