Ana sayfa BTGündem Bilgisayarlı Eğitim seferberliği başladı

Bilgisayarlı Eğitim seferberliği başladı

Bilgisayarlı Eğitime Destek kampanyası pazar akşamı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in katılımıyla Türkiye Bilişim Sanayicileri ve İşadamları Derneği tarafından işadamlarına verilen bir yemekle başlatıldı.

TÜBİSAD’ın desteği ile başlatılan kampanyada ilköğretim okullarında çocukların bilgisayarla eğitim görebilmelerini sağlamak için okullara bağışlanan bilgisayarlar KDV’den muaf tutulacak, bağış bedeli ise tamamen gider yazılabilecek. Bağışçılar ister kişisel ister kurumsal olarak hem bilgisayar hem de maddi olarak bağışta bulunabilecek.

Milli Eğitim Bakanı Çelik kampanyanın tanıtım yemeğinde yaptığı konuşmada halen ülkemizde 70 öğrenciye bir bilgisayar düştüğünün altını çizerek hem öğrenci başına düşen bilgisayar sayısının artması hem de bilgisayar laboratuvarı olmayan okul kalmaması için başlatılan bu kampanyada hedeflerinin ilk etapta 300 bin bilgisayar bağışı olduğunu belirtti. Çelik “Bu iş için gerekli olan kaynak 350 trilyon lira (350 milyon YTL). Biz bakanlık olarak sadece bir yılda taşımalı eğitim için bu parayı harcıyoruz. Ancak bütçe olanakları dahılınde bu yatırımı yapmamız mümkün değil. Bağışlarla bu ihtiyacın karşılanabileceğini düşünüyoruz. Hedefimiz 1 milyon bilgisayar bağışı toplamak” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise Milli Eğitim’e ayrılan milli gelir payınının geçtiğmiz yıllara oranla büyük artış kaydederek şuan bütçeden en fazla pay alan kurumun Milli Eğitim Bakanlığı olduğunun altını çizerek “Eğitime %100 Destek, Haydi Kızlar Okula “gibi kampanyaların gayet etkili olduğunu,işadamlarının bu kampanyaya da katılmasını beklediklerini belirtti. . Erdoğan konuşmasında Tekstil İşverenleri Konfederasyonunun kampanyaya 30 milyon dolar ile destek vereceklerini dile getirdi.

Türkiye’de Bilgisayar Destekli Eğitim

Türkiye’de Dünya Bankası kredisi ile hız kazanan Bilgisayar Destekli Eğitim çalışmaları kapsamında 1997 yılında itibaren MEB tarafından açılan çeşitli ihaleler ile şimdiye kadar pek çok okulda bilgisayar laboratuvarları kuruldu. Kırsal Kesim kredisi ve AB’nin meslek liseleri için sağladığı fonlarla berebar alınan bilgisayarlarla birlikte halen okullarda 250 bin bilgisayar bulunuyor.

Bu bilgisayarların yaklaşık 105 bin adedi 64MB ve altında belleğe sahip, yaklaşık 125 bininde Microsoft’un geçen sene ücretsiz destek vermeyi durdurduğu Windows 98 işletim sistemi yüklü, yaklaşık 150 bini 1 GHz ve altındaki frekans hızlarında çalışan işlemcilere sahip. Günümüzde kullanılan uygulamaları bilgisayarlarda rahat çalıştırmak için ve geniş kullanıma sahip Microsoft Windows XP işletim sistemini kullanabilmek için ise gerekli olan donanım miktarı ise minimum 256 MB bellek, 2 GHz’in üzerinde bir işlemci hızı.