Ana sayfa BT Gündem Bilişim’de nokta atışı ile işe yerleştirme dönemi

Bilişim’de nokta atışı ile işe yerleştirme dönemi

Uzman iki profesyonel tarafından kurulan Astera, bundan sonra Türkiye’deki BT şirketlerini en doğru insan kaynağıyla buluşturacak.İnsan kaynakları ve koçluk alanındaki kariyerlerini, bilişim sektöründe edindikleri yaklaşık 20 yıllık deneyimle birleştiren Ayşegül Tekin ve Ülkü Ceylan tarafından kurulan Astera Kariyer ve Danışmanlık insan kaynakları camiasına “merhaba” dedi.

Bilişim sektörü tecrübeleriyle koçluk becerilerini birleştirerek tabiri yerindeyse kurumların ihtiyaçlarına yönelik nokta atışı seçme ve yerleştirme projeleri yürütecek Astera Kariyer ve Danışmanlık, teknoloji şirketlerini ihtiyaç duydukları yeteneklerle buluşturacak.

Şimdiye kadar global ve yerel çok sayıda BT firması ile birlikte; enerji, finans, gibi bilgi teknolojilerini üst seviyede kullanan, karmaşık BT altyapılarına sahip müşterilere seçme ve yerleştirme alanında hizmet verdiklerini anlatan Astera Kariyer ve Danışmanlık Kurucu Ortağı Ayşegül Tekin, “Bilişim sektöründe çok uzun yıllar gerek yerel gerekse global kurumlarda farklı sorumluluk ve roller üstlendik. Global üretici firmalarda, yerel ya da uluslararası entegratörlerde ileri teknoloji kullanan çeşitli sektörlerin lider kuruluşlarında özel projeler gerçekleştirdik. Bu kurumların bilgi teknolojilerini ne şekilde yapılandırdıkları ve kullandıkları konusunda önemli tecrübeler edindik. Son 5 senedir de bu deneyimleri Seçme Yerleştirme Alanında sektörle değişik altyapılarda buluşturduk. Şimdi bu deneyimlerimizi Astera çatısı altında sektöre özel ve butik seçme yerleştirme, koçluk hizmetleri vererek devam ettireceğiz” dedi.

Koçluk alanındaki tecrübe ve eğitim altyapılarını kullanarak, adayların performanslarını ortaya koyabilecekleri şirket ve pozisyonları doğru belirleyebilmeleri hedefi ile yola çıktıklarını anlatan Tekin, “Adaylarımızın müşterilerimizde uzun süreli çalışabilmelerine önem veriyoruz ve aralarındaki kültürel uyuma dikkat ediyoruz. Yalnızca müşterilerimizi değil, adaylarımızı da ileriye dönük kariyer hedefleri açısından iyi analiz etmeye özen gösteriyor, doğru eşleştirme ve farklı süreç yönetimi ile sonuca ulaşıyoruz. Sektörel tecrübemizi ve koçluk becerilerimizi kullanarak adaylara kariyer planlaması ve koçluk perspektifinden yaklaşıyoruz” dedi.

“Bilişim sektörünün ihtiyaçlarını ve teknolojiyi bilmek gerekiyor”

“Bilişim sektöründeki pozisyon ihtiyaçları çok farklı uzmanlıklar gerektiriyor” diyen Astera Kariyer ve Danışmanlık Kurucu Ortağı Ülkü Ceylan ise “Spesifik konularda arzulanan nitelikli işgücü oldukça az. Bu nedenle sektöre gerek teknik, gerekse trendler açısından hâkim olan tecrübeli danışmanlara ihtiyaç var. IT’ye özel seçme yerleştirme hizmet ihtiyacı teknolojinin hayatımızdaki yeri arttıkça kendini daha çok hissettiriyor. Bilişim sektörünün tüm dünyada seçme ve yerleştirme hizmetlerindeki payı daha da artıyor. Bununla beraber teknolojik derinlik ve uzmanlık da önem kazanıyor. Örneğin artık sektörde; Uzmanlık alanına yönelik Satış, BT Yönetimi, İş Zekası, Güvenlik, Mobil Çözümler, Bulut gibi önümüzdeki yılların en gelişen ve kritik alanlarında teknik ve yönetsel deneyim sahibi olmadan kişileri anlamak ve doğru buluşmaları sağlamak imkansız oluyor. İşte bu noktalarda becerilerimiz sektöre gerçek anlamda katkı sağlıyor. Astera Kariyer ve Danışmanlık olarak bilişim alanındaki tecrübemizi koçluk yaklaşımıyla birleştirerek şirketlere yenilikçi çözümler sunuyoruz” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here