Ana sayfa BTGündem Bilişime hizmet ettiler, onurlandırıldılar

Bilişime hizmet ettiler, onurlandırıldılar

6 Eylül Salı günü Beylikdüzü Kaya Ramada Otel’de açılışı yapılan Bilişim Zirvesi ’05’te, Türkiye Bilişim Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜBİSAD), bilişim sektörünün gelişimine olan katkılarından dolayı, Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Üyesi Cengiz Ultav’a Ömür Boyu Hizmet Ödülü verdi. TÜBİSAD Başkanı Orhan Göksal, Cengiz Ultav’ın kariyeri boyunca yenilikçi ve başarılı işlere imza atarak, Türk bilişim sektörüne önemli katkılar sağladığını belirtti.

Aynı etkinlikte, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) de, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ünal Yarımağan’a Ömür Boyu Hizmet Ödülü verdi. TBD Başkanı Turhan Menteş, Prof. Yarımağan’ın, akademik kariyerindeki başarılarından söz etti ve Türkiye’de bilişimin bir bilim dalı olarak ön plana çıkmasına olan katkılarını vurguladı.

6 Eylül’de açılan Bilişim Zirvesi ’05, 9 Eylül Cuma günü sona eriyor.

Cengiz Ultav Kimdir?
1950 yılında Eskişehir’de doğdu. Lise eğitimini 1968 yılında Ankara Fen Lisesi’nde okul birincisi olarak tamamladı. 1975 yılında ODTÜ Elektrik Mühendisliği lisans ve yüksek lisans eğitimini Yüksek Şeref Öğrencisi olarak tamamladı ve Hollanda’da Philips International Instıtute of Technology’de lisansüstü çalışmalar yaptı. Türkiye’de BİMSA ve Info A.Ş.’de, Hollanda’da Philips Araştırma Laboratuvarları’nda ve Almanya’da Dornier System GmbH’de teknik ve idari görevlerde bulundu. Ayrıca UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) danışmanı olarak Vietnam’daki elektronik ve bilgi endüstrilerinin geliştirilmesi ile ilgili çalışmalara da katıldı. NCR Türkiye’de genel müdür yardımcılığı ve Sun Microsystems Türkiye’de genel müdürlük yaptıktan sonra, kurduğu Multima A.Ş. ile Vestel, Koç, Sabancı ve Eczacıbaşı Gruplarına danışmanlık hizmetleri verdi. Türkiye Bilişim Vakfı kurucusu ve Yönetim Kurulu üyesidir. Ayrıca Microsoft Çözüm Geliştirme Disiplini üzerine yetkili danışmandır. 1995 yılından bu yana Vestel Şirketler Grubu’nda İcra Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Prof. Dr. Ahmet Ünal Yarımağan Kimdir?
Galatasaray Lisesi’ni 1962 yılında bitirdikten sonra, yükseköğrenimini Fransa’da sürdürdü ve 1966 yılında Elektronik Yüksek Mühendisi diploması aldı. 1968 yılına kadar Paris’te Elektronik Komütasyon alanında araştırma mühendisi olarak çalıştı. Askerlik hizmetini yaptıktan sonra 1970-1977 yıllarında Hacettepe Üniversitesi Bilgi İşlem Merkezi’nde proje koordinatörü olarak çalıştı. 1977 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nün kuruluşunu gerçekleştiren öğretim kadrosunda yer aldı. 1979 yılında doktora çalışmasını tamamladı. 1983 yılında Bilişim Sistemleri dalında doçentlik ünvanını aldı ve 1989 yılında Bilgisayar Bilimleri Anabilim Dalı’nda profesörlüğe yükseldi. 1977 yılından beri çalıştığı Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde 1991-2003 yıllarında Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü. Üniversitedeki görevine ek olarak; ÖSYM’de danışmanlık ve Yürütme Kurulu üyeliği (1974-2004), DPT Elektronik Bilgi İşlem Özel İhtisas Komisyonu üyeliği (1974-1990), YÖK ve TÜBİTAK’ta çeşitli komisyonlarda üyelik (1993-2003) ve Hacettepe Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı (1985-1997) görevlerini de üstlendi ve üniversite adına birçok kamu kuruluşunun bilişim projesine katıldı. Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde devam eden öğretim üyeliği ve Anabilim Dalı Başkanlığı görevlerine ek olarak, Ekim 2004’den beri ÖSYM Başkanlığı görevini de yürütmektedir.