Ana sayfa BT Gündem BT projelerinin başarısı nasıl ölçülür

BT projelerinin başarısı nasıl ölçülür

Son yıllarda dünyada, bilgi ve iletişim teknolojilerinin (ICT) stratejik öneminin abartıldığı yönünde bazı tartışmalar başladı. 2000’li yıllardan sonra Nasdaq balonunun sönmesiyle, bu tezi savunanlar tezlerinin kuvvet kazandığını düşünüyorlar. Ben ise, ICT’nin hala, iş dünyasının elindeki en stratejik araç olduğuna inanıyorum. Sorun, Bilgi Teknoloileri’nin sadece mühendislere bırakılamayacak kadar karmaşık bir alan olmasından kaynaklanıyor.Günümüzün rekabetçi iş ortamında, şirketlerin rakiplerine üstünlük sağlayacağı alanlar giderek daralıyor. Şirketlerin, rekabette öne geçmesini sağlayacak süreçlerin geliştirilmesi, büyük ölçüde bilgi ve iletişim teknolojilerini daha yaratıcı şekillerde kullanabilmelerine bağlı. Bu sayede sözgelimi bir banka, 50 yıl öncesine göre çok daha sınırlı insan kaynağı ile, eskisine göre yüzlerce kat fazla sayıda müşterisinin hesaplarını, ipin ucunu kaçırmadan tutabiliyor. Bir otomobil fabrikası, akıllı bir üretim takip sistemi kurarak, aynı üretim bandından farklı modellerde otomobiller çıkmasını sağlayabiliyor; hatta neredeyse her bir tüketicinin özel taleplerinin Internet üzerinden öğrenip, o anda üretim bandına yansıtabiliyor. Örnekleri çoğaltmak mümkün. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin, üretim, dağıtım, hizmet, finans vb sektörlerine getirdiği yenilikler tartışılamaz boyutta. Bu teknolojileri zamanında benimseyen şirketler, yüzyıllık dev rakiplerinin önüne geçebiliyor; geç kalanlar ise kan kaybedip yarıştan düşebiliyor.

Peki, bilgi ve iletişim teknolojilerinin doğru kullanılmasıyla ortaya çıkan sayısız başarı hikayesine rağmen, tüm dünyada ortaya çıkan tartışmayı nasıl açıklayabiliriz. Yanıt basit: Başarı hikayelerinin birkaç katı kadar başarısızlık hikayesine rastlıyoruz. Üstelik bazı durumlarda mühendislerin veya satıcı firmaların “başarılı” saydığı projelerin, müşteriler açısından “başarısız yatırım” olarak algılandığını da görmekteyiz. Peki başarının ölçütü nedir? Sanırım taraflar bu konuda bir fikir birliğine varana kadar, bilgi ve iletişim teknolojilerinin gerekli olup olmadığı tartışması sona ermeyecek.

Başarının tanımının belirsizliğinin tipik bir örneğini CRM konusunda görebiliriz. İleri sürdüğü baştan çıkarıcı vaadlerine rağmen, şirketlerin satış bölümleri için CRM yatırımı yapmıyor olmaları başlangıçta inanılmaz geliyor. Ancak dünyadaki CRM uygulamalarının %68’inin başarısız olduğunu anımsayınca, CRM’e mesefeli duran yöneticilere hak vermeye başlıyoruz. Yine de, bir yöneticinin neden başarılı uygulamaları inceleyip, kendi şirketi için dersler çıkararak benzer biryoldan ilerlemediğini anlamak çok güç: İşte başarının tanımının belirsizliğinin neden olduğu sorun burada kendini gösteriyor: CRM’de başarılı olduğu iddia edilen %32 geçekten başarılı mı? Eğer başarının tanımını, sistemin zamanında ve bütçesi içinde kurulması olarak yaparsanız; evet başarılı. Peki bir yönetici için bu tanım yeterli mi? Satışları ve karlılığı arttıramadıktan sonra, her müşterinin arabasının markasını, çocuklarının doğum günlerini, tatillerde nerelere gitmekten hoşlandıklarını bir tuşa basıp görebilmek ne işe yarar? Eğri oturup doğru konuşalım: Başarının ölçüsü, karlılığı, yapılan yatırımın üzerinde arttırmak olarak tanımlanmış olsaydı; CRM projelerinin başarı oranı ne olurdu acaba?

Aslında bu tartışmanın yanıtı belli. Bilgi ve iletişim teknolojilerinde çözüm ürettiğini iddia edenler müşterilerine “biz size bir araç veriyoruz; bunu kullanıp kullanmamak sizin elinizde” masalını anlatmaktan vaz geçmeli. Artık müşteriler bu masala kanmıyor. Eğer istedikleri neticeyi alamıyorlarsa; kendilerinin kullanmayı becerip becermediklerinden önce sunulan aracın yeterliliğini sorguluyorlar. Sorgulamayı yatırım kararından önce yapanlar ise vazgeçiyorlar.

Sonuç olarak, eğer bilgi ve iletişim teknolojilerinin bir tüketim alanı değil de stratejik yatırım konusu olduğunu iddia edeceksek; bu sektörde çalışanların birermühendis gibi düşünmeyi bırakması ve müşterileriyle aynı bakış açısını yakalamayı başarması gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here