Ana sayfa BT Gündem BT uzmanlarından yeni “e-Yetkinlik” projesi

BT uzmanlarından yeni “e-Yetkinlik” projesi

Avrupa’nın 22 farklı ülkesinden gelen bilişim teknolojileri (BT) uzmanları, birikim ve deneyimleriyle, BT profesyonelliği ve e-yetkinliğinin gelişimine katkı verebilmek adına Malta’da toplandı. Avrupalı bilgisayar uzmanları, e-yetkinlik ile bilgi ve iletişim teknolojilerinin (BİT) yaşamsal önemine dikkat çekti.Avrupa Profesyonel Bilişim Dernekleri Konseyi (Council of European Professional Informatics Societies- CEPİS) üyeleri ve yaklaşık 25 bilişim kurumunun temsilcileri, BT alanındaki mesleki gelişim ve Avrupa’daki bilişim topluluğunun etkinliğine yardımcı olacak stratejilerin önemine işaret etmek üzere bir araya geldi. CEPİS, Avrupa’da bilişim teknolojileri ile uğraşan 30 bilim derneğinin katılımı ile kuruldu. 46. CEPIS Konseyi’nde, Avrupa’nın geleceği olan rekabetçi ve sanal ekonominin, ancak BT profesyonellerinin iş alanlarını doldurabilmesi için doğru yeteneklerle donatılmasıyla başarıya ulaşabileceği vurgulandı. CEPİS’teki Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Temsilcisi TBD Yönetim Kurulu Üyesi R. Erdem Erkul, toplantıya ilişkin bilgi verdi ve Malta Birliği’nden John Ambrogio’in, e-yetenek ve iş tanımı eşleşmesinin öneminin altını çizdiğini bildirdi.
BT profesyonelliği, rekabetçi ve yenilikçi ekonominin BİT bağımlılığının giderek artmasıyla Avrupa için önemli bir büyüme dalı oldu. Ancak endişelenerek belirtmek gerekir ki; BT uzmanlarının büyük çoğunluğu, yeni mezun ve bilgi birikimi açısından yetersiz olunması, genel bir kariyer yolunun olmaması ve BT uzmanlığı tanımı üzerinde Avrupa’da genel bir mutabakata varılamamasından dolayı mağdur oluyor.
Avrupa’da 350 binin üzerinde BT uzmanını temsil eden CEPIS, üye topluluklarının desteğiyle ağını Avrupa’nın endüstri uzmanlığı, bireysel profesyoneller ve akademisyenlerle birleştirerek profesyonellik alanını geliştirecek. İnovasyon ve Değer Enstitüsü (Innovation Value Institute-IVI) ile birlikte, Avrupa Konseyi Girişim ve Endüstri Direktörlüğü’nün finanse ettiği CEPIS, BT uzmanlığı ve e-yetenek projelerinin1 yönetimini üstlendi.
CEPIS, Avrupa’daki BT profesyonellerinin sanal yetkinliklerini analiz eden ve onların iş piyasası gereklerine nasıl uyum sağladıklarını araştıran bir pan-Avrupa Profesyonel e-Yetkinlik Projesi2 düzenledi. Araştırma projesi, Avrupa Standartlar Komitesi (European Standardization Committee –CEN) tarafından geliştirilen ve Avrupa Komisyonu ile Meclisi tarafından desteklenen Avrupa e-Yetkinlik çerçevesine(e-cF) bağlı bir İnternet anketiyle sürdürülüyor. Şu ana kadar Avrupa’dan 2 bin profesyonelin yer aldığı araştırmanın ilk ülke tabanlı taslağı, Malta’da yayınlandı. Taslak araştırmaya katılan tüm BT uzmanlarının beğenisine sunuldu. Araştırma sonucunda Avrupa’da ihtiyaç duyulan yetkinliklerin belirlenmesi amacıyla bir pan-Avrupa raporu derlenecek. Raporla, Avrupa’daki BT profesyonellerinin konumu ile ilgili daha net bir resim elde edilerek bu alandaki eksiklikler saptanacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here