Anasayfa / BTGündem / Citrix ile YKB altyapısında alışveriş daha güvenli

Citrix ile YKB altyapısında alışveriş daha güvenli

Türkiye’yi, ilk ATM, ilk POS cihazı, ilk bilgisayarlı bankacılık altyapısı ve ilk online bankacılık gibi yenilikçi ürün ve hizmetlerle tanıştıran Yapı Kredi tüm bu süreçleri, proje yönetimi yapan ve ITIL süreçleri içinde IT çözümleri sunan Bilişim Teknolojileri ekibiyle yürütüyor.

Gelişen teknolojiyle birlikte kullanıcıların veriye tek bir noktadan, masalarından, ulaştığı dönemler de geride kaldı. Herkes her yerden veriye ulaşmaya başlarken, lüks gibi algılanan bu durum zamanla temel ihtiyaç haline dönüştü. Her geçen gün kullanımı artan mobil cihaz ve akıllı telefonların sağlıklı veri alışverişi yapmasını sağlarken, veri sızıntısını önlemek bu süreçte başta bankalar olmak üzere kurumların karşılaştığı en büyük zorluk oldu.

Yapı Kredi Altyapı ve İşletim Grup Direktörü Sinan Özer bu noktada bir çözüm arayışına geçtiklerini ifade etti. Özer, şöyle konuştu: “Her geçen gün kullanımı artan mobil cihaz ve akıllı telefonların sağlıklı veri alışverişi yapmasını sağlarken, veri sızıntısını önlemek bu süreçte başta bankalar olmak üzere kurumların karşılaştığı en büyük zorluk oldu. Güvenli şekilde veri alışverişi yapılabilmesi, herhangi bir sorunla karşılaşmadan önlemini almak adına Yapı Kredi için de temel bir ihtiyaç olarak öne çıktı. Bu ihtiyaç bizleri bu gereksinimleri adresleyen bir çözüm arayışına itti. Arayışlarımızın ve araştırmalarımızın sonucunda en uygun ve efektif çözümün Citrix’te olduğunu gördük.”

Citrix XenMobile Enterprise çözümüyle mobil iletişimin yönetimi

Yapı Kredi , güvenlikten taviz vermeden sağlıklı veri alışverişi hizmetini sunabilmek için, farklı ihtiyaçlara farklı çözümleri bünyesinde barındıran CWS (Citrix Workspace Suite) ürün ve hizmet ailesini kullanmaya başladı.

Citrix XenMobile Enterprise çözümünü kullanmaya başlayan bankada ayrıca VDI kapsamında Citrix XenDesktop (Masaüstü Sanallaştırma) çözümü kurulumu  tamamlanıp XenMobile Enterprise ile entegre edildi ve dağıtım aşamasına gelindi. Yapı Kredi şu an her iki çözümde de uzaktan ve güvenli erişim için Citrix NetScaler Gateway kullanıyor.

Yapı Kredi çalışanları, kurumsal e-posta ortamına Citrix WorxMail ile güvenli olarak ulaşıyor. Bu yöntemle paylaşılan dosyaların yine güvenli olarak görüntülenmesini ve üzerlerinde değişiklik yapılmasını sağlayan Citrix QuickEdit uygulaması da banka için diğer bir önemli iş uygulaması.

Yapı Kredi’nin tüm Türkiye çapındaki 5000’den fazla mobil çalışanıda bu ortamlar tarafından destekleniyor. Yapı Kredi çalışanları genel olarak Apple ve Android cihazlar kullanıyorlar. Kurumsal tablet olarak Apple iPad kullanan Yapı Kredi’de, kendi cihazını getir (Bring Your Own Device) uygulaması kapsamında çalışanların özel cihazları da Mobile Application Management (MAM) üzerinden ortama dahil edilmiş durumda.

Kısaca, Yapı Kredi bünyesinde uçtan uca mobilite sağlayan; Citrix XenMobile (Kurumsal Mobilite Yönetimi), Citrix ShareFile ve Citrix XenDesktop ürün ailesi, tüm CWS (Citrix Workspace Suite) tam entegre şekilde çalışıyor. Netscaler vasıtası ile kullanıcıların HA ve LB çözümleri arka planda çalışan MDM, MAM, ShareFile ve XenDesktop VDI ortamlarına tek bir ara yüzden 7/24 erişimi desteklemek üzere tasarlandı

Citrix çözümleriyle güvenli mobil e-posta iletişimi

Citrix çözümlerini kullandıktan sonraki süreçteki faydalar hakkında bilgi veren Yapı Kredi Altyapı ve İşletim Grup Direktörü Sinan Özer, Yapı Kredi’de Citrix çözümleri ile mobil e-posta iletişimi daha da güvenlik altına alındığını, bankaya özel kurumsal mobil uygulama mağazasının kurulduğunu ifade etti. Özer, sözlerine şöyle devam etti: “Ayrıca önceden ayrı ürünler ile sağlanan uzaktan güvenli iletişimimiz NetScaler microVPN altyapısı ile daha güvenli ve kolay kullanılır hale geldi. Citrix, Yapı Kredi ’nin vizyoner gelecek planları ile uyumlu olarak destek, proje ekipleri ile birlikte çalışmak için istekli ve gelişime açık bir tavır sergiliyor. Şu anda 9 versiyonu bulunan XenMobile ortamı en kısa zamanda 10 versiyonuna yükseltilerek daha fazla verimlilik ve yönetim kolaylığı sağlayacağız. Citrix ile çalışmaktan mutluyuz ve işbirliğimizin önümüzdeki dönemlerde artarak devam etmesini planlıyor ve istiyoruz.”

Hakkında BTDunyasi