Anasayfa / BTGündem / HP’yi bu çeyrek de EDS kurtardı

HP’yi bu çeyrek de EDS kurtardı

HP’nin 31 Ocak’ta sona eren 2009 mali yılı ilk çeyreğine ilişkin sonuçları 18 Şubat Çarşamba günü yayınlandı.

HP’nin Türkiye’deki Halkla İlişkiler Şirketi Marjinal Porter Novelli geçtiğimiz çeyrekte bu rakamları Türkiye ile bir ay sonra paylaşmasını eleştiren Kemalettin BULAMACI’nın Taraf gazetesindeki köşe yazısını okumuş olacak ki ayın 20’sinde Türkiye’de de bu rakamları kamuoyu ile paylaştı.

HP, yılın ilk çeyreğinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla satışlarını yüzde 1’nin artırırken 28.8 milyar dolar ciro elde etti. Şirketin geçtiğimiz yıl satın aldığı Servis ve Danışmanlık şirketi EDS’in satışlarının bilançoya eklenmesi şirketin satışlarındaki ortalama yüzde 18’lik düşüşü perdelemiş görünüyor. EDS satışları da dahil edilince şirketin hizmet gelirleri geçtiğimiz yıla oranla yüzde 116 artış göstererek 8,7 milyar dolara ulaşmış.

Dizüstü bilgisayar satışları yüzde 13, masaüstü PC satışları yüzde 25 gerileyen şirketin Kişisel Sistemler Grubu’ndaki ciro kaybı geçtiğimiz yıla göre yüzde 19.

HP’nin kalesi yazıcılar tarafında ise ticari donanım geliri yüzde 34,tüketici donanım geliri ise yüzde 37 azalmış durumda. Baskılama ve görüntüle sistemlerindeki toplam kayıp yüzde 19 olurken en karlı birim olan tüketim malzemesindeki gerileme ise yüzde 7 olarak gerçekleşti.

Kurumsal Depolama ve Sunucular bölümünün ciro kaybı da geçtiğimiz yıla oranla yüzde 18 geriledi ve 3,9 milyar dolarda kaldı.

HP 2009 yılında gerçekleşecek toplam gelirlerinde yüzde 5 kadar bir düşüş öngörüyor.

Hakkında BTDunyasi