Anasayfa / BTGündem / İngiliz kurnazlığı mı? İngiliz sinsiliği mi?

İngiliz kurnazlığı mı? İngiliz sinsiliği mi?

BT YORUM / TERS KÖŞE

Haftasonu, 23 Mart 2013 Cumartesi günü memleketimin hatırlı gazetelerinin arka sayfasında tam sayfa Vodafone ilanı vardı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın, Evrensel Hizmet Fonu’nu kaynak olarak kullanarak nüfusu 500’ün altındaki 1.799 yerleşim yerine mobil telefon hizmetlerinin götürülmesine yönelik bir teşekkür mektubu.

İlana yönelik “ESAS”tan eleştirileri Vatan Gazetesi Ekonomi Servisi Müdürü Ercan İnan’ın kaleminden ve Bugün Gazetesi yazarı Ali Atıf Bir hocadan okuyabilirsiniz. Birisi “İngiliz Kurnazlığı” birisi “İngiliz Sinsiliği” demiş.

Ben ihalenin yapılışına, ihaleye sadece Avea ve Turkcell’in teklif vermesine, ihaleyi kazanıp bu köylerdeki GSM altyapısını kuracak olanın Turkcell olduğuna yani işin “ESAS”ına, teorisine girmeyeceğim. Girecek olsak yerli radyolinkteki, ABD 4G hızı ile Türkiye 3G hızı testleri, kapsama alanındaki reklamlara da girmek gerekecek şimdi. En iyisimi mi siz Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu kararlarına bir göz atın. Üç operatör arasında “ceaza/şikayet” oranına, yani hangi operatör hakkında kaç tane reklam şikayeti ele alınmış? Kaçına ceza verilmiş? Alınan ceza sayılarının şikayet rakamlarına oranına bir bakın.

Benim dikkatimi çeken konu işin pratiği, usulü. Daha açık olmak gerekirse; düşüncesizliği, aceleciliği, dikkatsizliği, hesap kitapsızlığı.

İlan metnini görmeyenler için kısaca özetleyeyim: Başlık ve teşekkür kısımlarını atarak.

“Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın oluşturduğu “Evrensel Hizmet Fonu” ile 2 yıl içinde 1799 köy daha dünyaya bağlanacak. VODAFONE ve DİĞER ABONELER DE bu hizmetten yararlanacak.”

Okuyorum, okuyorum, okuyorum… Anlayamıyorum.

Metnin ilk cümlesinde bir sorun yok. İki yılda 1799 köye cep telefonu hizmeti gidecek. Tamam. Bunu anladım.

İkinci cümleyi anlayamıyorum. Vodafone ve diğer aboneler de bu hizmetten yararlanacak.

Vodafone ve diğerleri kimin abonesi? Evrensel hizmet fonunun mu? Bu sistemin mi? Yoksa altyapıyı kurup hayata geçirecek olan Turkcell’in mi?

Belki de cümleyi şöyle yazmaya çalıştılar ama beceremediler.

“Vodafone aboneleri ve diğer operatörlerin aboneleri de bu hizmetten yararlanacak.”

Belki de demeye çalıştıkları

“Vodafone ve diğer operatörler de bu hizmetten yararlanacak”.

Ne olursa olsun. Koskoca gazetelerin arka sayfasında tam sayfa olarak yer alan ilanda “Vodafone’un derdini anlatamadığı apaçık ortada.

İnsan derdini bile anlatamayacağı bir reklamı neden verir ki? Neden 300-500 bin TL para harcar bu iş için? Bir de işin “ESAS”ından “İngiliz Kurnazı”, “İngiliz Sinsisi” gibi yaftalar yakıştırılması, itibarını iki paralık etme riskine rağmen.

Bence işin açıklaması çok basit. Vodafone bu konuda aceleci, dikkatsiz, işgüzar, düşüncesiz, hesap kitapsız hareket etmiş. Yoksa hiçkimse bile bile lades diyerek bu kadar parayı çöpe atmaz.

Son olarak şunu söylemek isterim. Vodafone hakkında yazdıklarım konusunda doğrudan veya dolaylı yoldan çok eleştiriliyorum.  Beni Vodafone düşmanı olmakla suçlayan da var, amiyane tabirle “Vodafone’a çok “geçirmekle” suçlayan da..

Bir kez daha söyleyeyim. Benim ne kimseye düşmanlığım, ne birilerine sempatim var. Ben sadece yanlış yapılan şeyleri gördüğümde bu yanlışları “Fark edilecek şekilde” göstermeye çalışıyorum sadece. Eğer Vodafone da diğer şirketler de hata yapmazsa, dikkatsiz davranmazsa benim bu tip yazılar yazmam da imkansız olur. Ortada bir gerçek varken o gerçeği saptırmaya yönelik, dikkati başka yerlere kaydırmaya yönelik birşeyler yapılırsa ben bunu yazarım.

Benim birinci görevim kamuoyunu doğru bilgilendirmektir.

 

Hakkında BTDunyasi