Anasayfa / Telekomünikasyon / Regülasyon / Dünya Gelişmeleri / Regülasyon2016 / Ocak 2016 / İtalya’da Fiber Şebekelerin Gelişimi

İtalya’da Fiber Şebekelerin Gelişimi

İtalya hükümeti tarafından, özel sektör işletmecileriyle işbirliği konusunda yol alınamamasına rağmen yüksek hızlı genişbant altyapıların yeterli olmadığı bölgelerde geliştirme çalışmalarına devam etme kararı alınmıştır. Bu amaçla hükümetin, özel sektörün yatırım yapmadığı bu bölgelerde genişbant kurulum çalışmalarını yürütmek üzere 4 milyar Avroluk yatırım bütçeli Infratel isimli şirketi kurulmuştur. Hükümet ülkeyi 90 bin bölgeye ayırarak yaptığı analizde sadece 6 bin kentsel bölgede yeterli genişbant hizmeti alınabildiğini tespit etmiştir. Geri kalan 84 bin bölgede ise Infratel’in yerel işletmecilerle birlikte fiber şebeke kapsamasını geliştirmesi planlanmıştır.

Bu kapsamda Infratel’in ilk aşamada sürdüreceği çalışmalar ile kurulacak fiber şebekenin uzun vadeli cazip fiyatlarla işletmecilere kiralanması planlanmakta olup, kamu-özel işbirliği ise bilahare ele alınacaktır. Zira, kısmen devlet şirketi olan Metroweb ile Telecom Italia, Vodafone Italy and Wind gibi özel işletmeciler arasında uzun süredir devam eden müzakerelerden sonuç alınamamıştır. Öte yandan, yerleşik işletmeci Telecom İtalia tarafından sayısal uçurumun giderilmesine yönelik hükümet planı memnuniyetle karşılanmıştır.

Hakkında BTDunyasi