Ana sayfa BT Gündem Kaybolan bir yıl daha….

Kaybolan bir yıl daha….

2000 Yılından beri Telekomünikasyon yasası değişmesine rağmen, sektörde düzenleyici kurumun gecikmeli çıkardığı yönetmelik ve tüzükler, ve sonrasında uygulamada bilerek geciktirilen izinler ve arabağlantı tarifeleri sayesinde serbest rekabet ortamı oluşmamıştır. Konuyla ilgili üst düzey bürokratların ve siyasilerin söylemleri dinlendiğinde, herkesin hemfikir olduğu serbest Telekomünikasyon pazarı, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının gayretine rağmen maalesef oluşmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti Meclisi görevini yapmış, çağdaş yasaları çıkarmıştır, ancak uygulamada bürokrasi güç bende anlayışıyla bildiğini okumaktadır. Bu sektörde çalışan mühendisinden teknisyenine kadar yaklaşık 200 bin kişiyi çok yakından ilgilendiren bu konu aslında tüm vatandaşların daha kaliteli iletişim hizmetlerini daha ucuz maliyete alması nedeniyle herkesi ilgilendirmektedir.Türk Telekom AŞ nin, satılması ile ilgili yasal düzenlemeler yapılırken, Telsim’in TMSF denetimine geçmesi, Avea ve Aycell’in sancılı birleşmesi sonucu sektörün ana oyuncuları yatırım kararlarını alırken dikkatli davranmaya başladılar. Uzak mesafe lisanslarını alan İşletmeciler, arabağlantı anlaşmalarını Türk Telekom’un direttiği fiyatlardan yapmak istemediklerinden yatırım kararlarını ertelediler. Telsiz işletmecileri gelişen GSM hizmetleri ve bas konuş gibi uygulamaların başlaması ile müşterilerini kaybetmeye başladılar. Büyük şehirlerde yeni frekans alamadıklarından, yeni müşterilere hizmet veremez hale geldiler.
Özellikle vergi ve KDV yükünün çok fazla olduğu bu sektörde, ülkeye kaçak sokulan telefon cihazları nedeniyle, üreticilerden, ithalatçılara kadar herkes haksız rekabet ile mücadele etmek zorunda kaldı. Ülkemizde kayıt dışı kullanılan cep telefonu miktarının 12 milyon adet olduğu, bizzat Telekomünikasyon Kurumu tarafından açıklandı. Bir o kadar miktar sabit telefon cihazının da piyasaya son 3 yıl içinde kaçak olarak sokulduğu tahmin edilmektedir.

Dünyanın en gelişmiş ve diğer sektörleri direk etkileyen Telekomünikasyon sektörü, maalesef ülkemizde bir yıl daha geri kalmış, ve Avrupa ile aramız kapanacağına geride kalmaya devam etmiştir. Kaybolan bir yıl daha, sektörün umutlarını ertelemiş ve işsiz ordusuna yeni ilaveler eklemiştir. Bu karamsar tablonun bir sonraki bahar da iyileşmesi dileğimle, bu tablonun sorumlularını eyleme ve vatan sevgisine davet ediyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here