Ana sayfa BTGündem Obama’dan internet tarafsızlığına büyük destek

Obama’dan internet tarafsızlığına büyük destek

ABD Başkanı Barrack Huseyin Obama bugün, Türkçesi “Internet Tarafsızlığı” olarak bilinen Net Neutrality kavramıyla ilgili bir açıklama yaparak, bunun hayata geçmesi için Federal Haberleşme Komisyonu’na talimat verdi. 

Internet dünyasında son günlerde çokça tartışılan, daha çok para verene daha hızlı internet, kavramına ABD Başkanı Barrack Huseyin Obama 10 Kasım sabahı erken saatlerde yaptığı bir açıklama ile noktayı koydu. Bu görüşün karşısında yer alan Internet Tarafsızlığı görüşüne sahip çıkan Obama, Internet bağımsızlığının korunmasına yönelik bir planı ortaya attı ve Federal Haberleşme Komisyonu’na (Federal Communications Commission – FCC) bunu hayata geçirmesi için talimat verdi.
Obama hem yazılım hem de görüntülü olarak yaptığı açıklamasında “FCC, rekabetin korunması ve kullanıcı tercihlerin belirlenmesine yönelik bir dizi yeni kurallar oluştururken, internet tarafsızlığının bize hediyeymiş gibi sunulmasını kabul edemeyiz. Özgür ve açık bir internet ortamı, dünyaya bağlanmamıza olanak tanıyan internetin gücünü ortaya çıkarmanın tek yoludur” dedi.

İŞTE BAŞKAN OBAMANIN KONU HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİ…

Obama“Internet, zamanımızda herhangi başka bir buluşun yapamadığı kadar, bir nesil önce zar zor hayalini kurabildiğimiz olasılıkların kilidini açtı. Böyle inanılmaz büyüme ve yenilik görmemizi sağlayan büyük neden ise bir çok internet servis sağlayıcısınının Internet trafiğini, eşit olarak değerlendirmesidir. Net Neutrality (Internet tarafsızlığı) olarak adlandırılan bu kural şunu söylüyor;  bir girişimcininin kurmakta olduğu yeni şirket de kurumsallaşmış şirketler kadar şans sahibi olmalı,  lise öğrencisinin açmış olduğu bir blog, daha çok para için reklam verenlerin yolunu açabilmek için lise öğrencilerinin açtığı blogların erişimi yavaşlatılmamalı”