Ana sayfa BT Gündem Operatörler yeni gelir alanları yaratmalı

Operatörler yeni gelir alanları yaratmalı

Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir; 13-14 Ekim 2014 tarihlerinde, Dubai’de gerçekleştirilen “GSMA Mobile 360 Middle East” konferansı kapsamında “Mobil Telekomünikasyonda Gelir Büyümesi için Yeni Stratejiler” başlıklı bir sunum gerçekleştirdiMobil iletişim şirketlerinin mevcut pazarlarda karşı karşıya kaldığı temel güçlükler ve fırsatların ele alındığı, gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlardan seçkin temsilcilerin deneyimlerini paylaştığı konferansta konuşan Akdemir; mobil iletişim sektöründe yeni gelir alanları yaratılmasının önemine dikkat çekti.

“Sürdürülebilir büyüme hedefinde olan operatörlerin, sundukları servisler konusunda yeniliğe gitmesi gerekiyor”

Mobil pazarda gerçekleşen değişimlerin ve yeniliklerin nabzını tutan bir şirket olarak, tam anlamıyla dijital bir servis sağlayıcı olmayı hedeflediklerini ve yaptıkları yatırımlarla bu yolda hızlı adımlarla ilerlediklerini ifade eden Akdemir; bu hedefe yönelik çalışmalarını ise şöyle aktardı:

“Çok çeşitli ve zengin içerikli Avea tarifelerinin yanı sıra 2013 sonu itibariyle hizmet vermeye başlayan Woops markamızla gençliğe, Prime markamızla da özel müşterilerimize çok sayıda ayrıcalıklı tarife, cazip kampanya ve teklif sunuyoruz. Kendi markamızla pazara sunduğumuz akıllı telefon serimiz Avea inTouch, hâlihazırda tüm akıllı telefon satışları içinde yüksek bir orana sahip.

Ek olarak; bugüne kadar mobil sağlık, mobil ticaret, mobil lojistik ve arttırılmış gerçeklik (augmented reality) alanında pek çok başarılı uygulama ve çözümü hayata geçirdik. Büyük veri (Big data) ise gündemimizde yer alan en önemli konuların başında geliyor. Türkiye’nin sektöründe ilk olan Ar-Ge merkezimizde geliştirdiğimiz büyük veri işleme ve anlamlandırma platformu Intellimap ürünümüzle, müşterilere ait lokasyon bazlı verileri (düzenlemelere uyumlu bir şekilde) sağlayarak; pek çok şirketin nokta atışı pazarlama stratejileri geliştirmesine yardımcı oluyoruz. Bu şekilde sadece ek gelir akışı yaratmakla kalmıyor, ekonomiye de katkı sağlıyoruz.”

“Gelir büyümesinin sürdürülebilirliği için, pazardaki bütün oyuncular aynı koşullarda rekabet edebilmeli”

Diğer yandan mobil reklam ve mobil finansal servislerle ilgili ürünler de geliştirdiklerini ifade eden Akdemir; “Makineler Arası İletişim(M2M), büyük veri, mobil reklam, mobil ödeme ve e-para ile içerik gibi yeni iş alanları; mobil iletişim sektöründe gelir büyümesinin sağlanabilmesi için farklı alanlar yaratmak açısından önemli. Bununla birlikte, gelir büyümesinin sürdürülebilirliği açısından, ekosistemdeki bütün oyuncuların aynı koşullarda rekabet edebilmesinin sağlanması, şebekelerinin kontrolünü etkin bir şekilde yürütebilmeleri ve altyapı paylaşımı gibi yöntemlerle maliyetlerin makul seviyeye çekilmesi şart” diye konuştu.

OperatorGelirKirilimlariQ22014

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here