Anasayfa / BTGündem / ÖSS’de hayalleri yıkılanlar, BT sertifikasyonuna

ÖSS’de hayalleri yıkılanlar, BT sertifikasyonuna

Üniversite yerleştirme sınavlarında 1.5 milyondan fazla sayıda genç kıyasıya yarışırken, Türkiye’nin ve gençlerin geleceği açısından stratejik bir öneme sahip olan bilişim sektöründe işgücü açığı giderek büyüyor. Bugün 1.5 milyon üniversite adayının yüzde 10’dan fazlası, diğer bir deyişle 150 bin civarında genç eğitim almak istedikleri alanı bilişim teknolojileri olarak belirliyor. Ancak bilgisayar mühendisliği bölümlerinin kontenjanı henüz 3 bin kişiyi geçmiyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da bizzat ifade ettiği ve araştırmaların da ortaya koyduğu gibi, Türkiye bilişim sektöründe önümüzdeki 10 yıl içinde en az 500 bin kişilik bir istihdam yaratılması gerekiyor. Şu anda dahi özellikle uygulama geliştirme, sistem ve ağ yönetimi gibi çok çeşitli bilişim alanlarında yaklaşık 100 bin kişilik nitelikli bir işgücüne ihtiyaç duyulduğu biliniyor.

Bununla beraber, Türkiye Bilişim Vakfı’nın yaptığı açıklamada, Türkiye’de bilgi teknolojilerine ve uzmanlarına duyulan ihtiyacın sürekli artması ile BT sektöründeki istihdam problemini çözmede büyük fırsat sunulduğu belirtiliyor. Bu nedenle Türkiye’de gerek özelleştirme gerek finansal bazı düzenlemeler yüzünden işsiz kalan kişilerin ekonomiye yeniden kazandırılmaları açısından bilişim eğitimleri faydalı bir araç olabiliyor. Eğitim yatırımı ile kazanılan BT uzmanları sadece Türkiye’deki istihdam problemini aşmaya yardımcı olmuyor, aynı zamanda uluslararası sertifikaları ile AB ve ABD’deki BT elemanı talebi nedeniyle buralarda da iş bulabiliyor. Yurt dışında çalışan BT uzmanları zamanla Türkiye’ye hem maddi hem bilgi birikimlerini aktarıyor. Yine Türkiye Bilişim Vakfı’nın yaptığı açıklamaya göre tüm dünyada BT uzmanı açığının 2006 yılına kadar 213.000 olması beklenirken, bu rakam, Türkiye’de her yıl en az 70.000 BT uzmanına ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor. Bu açığın kapatılmasında sadece YÖK değil aynı zamanda AB ve ABD’de olduğu gibi özel eğitim sektörü de önem kazanıyor.

Bu bilinçle yola çıkan bilgi teknolojileri eğitimlerinde lider Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi, 1997’den beri, binlerce kişiye Microsoft standartlarında eğitimler vererek, dünyanın her yerinde geçerli mesleklere ve sertifikalara sahip olmalarını sağlıyor.

Bilişim eğitimi alanlarında faaliyet gösteren Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi, pazardaki nitelikli işgücüne olan ihtiyaç ile gençlerin kariyer planlarını buluşturan güçlü eğitim programlarıyla bu alandaki boşluğu önemli ölçüde doldururuyor. Gençler, Bilge Adam’da sistem ve yazılım mühendisliği kurslarıyla toplam sekiz ayda tüm dünyada geçerliliği olan sertifikaları alabiliyor.

Hakkında BTDunyasi