Ana sayfa Sosyal Ağlar Soru Cevaplarla Google SpreadSheet

Soru Cevaplarla Google SpreadSheet

Google Spreadsheets kullanıcıların web üzerinde hemen ve kolayca temel tablolar yaratmalarını, saklamalarını ve paylaşmalarını sağlayan ücretsiz ve güvenilir bir hizmettir. Google henüz herkes tarafından kullanılmaya tam anlamıyla hazır olmayan birkaç popüler fikrin sergilendiği teknoloji oyun alanı olarak adlandırılabilecek olan Google Labs’te; Google Spreadsheets’in sınırlı testlerini başlattı.

Google SpreadSheat ile ilgili sorulan sorular..

Bu ürün nedir?
Google Spreadsheets Google tarafından sunulan ve kullanıcıların Web üzerinde tablolar yaratmalarını ve paylaşmalarını kolaylaştıran, Web tabanlı bir tablolama ürünüdür. Google Spreadsheets ile kişiler basit, Web tabanlı tablolar yaratabilir ve başkaları da aynı anda bile bu tabloları kendi bilgisayarlarından güncelleyebilir. Google Spreadsheets insanları can sıkıcı ve baş ağrıtan bir iş olan diğer kullanıcılar tarafından hazırlanan tabloları elle birleştirme zahmetinden kurtaran ücretsiz ve güvenli bir hizmettir. Google Labs tarafından hazırlanan Google Spreadsheets ilk birkaç ay sınırlı olarak kullanılabilecek bir üründür.

Google neden bu ürünü kullanıma sunuyor?
Google’ın misyonu dünyadaki bilgileri organize etmek ve her yerden erişilebilir ve işe yarar hale getirmektir. Bilgileri masaüstü yerine Web üzerinde yaratmak ve paylaşmak bu bilgilerin daha kolay erişilebilir ve daha yararlı olmalarına yardımcı olacaktır. Google insanların bilgileri Web üzerinde yaratmalarını ve paylaşmalarını sağlayan birçok farklı ürün (örneğin, Blogger, Page Creator, Writely ) sunmaktadır. Google kullanıcıları uzun bir süredir Web üzerinde tablolar yaratmanın ve bunları paylaşmanın bir yolunu talep ediyordu.

Bu ürün kimlere yönelik?
Bu ürün, tabloların birden fazla sürümünü ve diğer tür paylaşılan listeler ile verilerin organize edilmesi ve muhafaza edilmesi ile uğraşan kişilere yöneliktir. Örneğin, mağazalarda işlerin nasıl gittiği konusunda mağaza müdürleri tarafından iletilen önemli rakamları izleyen ve rapor eden bir mağaza zincirinin bölge müdürleri; veya bir aile toplantısını düzenlemeye çalışan ve her katılımcı aile üyesinden bilgi (kişi bilgileri, oda seçimleri ve aile üyesi sayısı) toplaması gereken bir kullanıcı.
Google Spreadsheets grup üyeleri tarafından güncellenmeyecek veya üzerinde değişiklik yapılmayacak tablolar yaratması gereken kişilere yönelik değildir.

Google Spreadsheets hizmeti farklı dillerde sunuluyor mu?
Google Spreadsheets hizmeti zaman içinde diğer ülkelerde ve dillerde verilecektir ama kısa vadede sadece ve sınırlı olarak İngilizce dil desteğiyle ABD içinde verilmektedir.

Google Spreadsheets’in önemli özellikleri nelerdir?
Kolay ve gerçekten de çok işe yarayan gerçek zamanlı işbirliği
Hemen hemen tüm formülleri ile birlikte neredeyse tüm Excel tabloları aktarılabilir
Kullanımı kolaydır; çünkü doğal gezinme denetimleri (kaydırma, seçme, vb.) ve alışılan görünüm
Google tarafından sunulmaktadır.

Herkes bir Google tablosu yaratabilir mi? Herkes kayıt olabilir mi?
Hayır. Bu hizmet, Google Labs tarafından başlatılan bir “sınırlı testtir”. İsteyen herkes bekleme listesine kayıt yaptırabilir ve önce gelen hizmeti önce görür esasına dayalı olarak, bekleme listesindeki kullanıcıları düzenli aralıklarla davet edilmektedir. Google’dan Web tabanlı tablo işlevi isteyen Writely kullanıcıları da bu sisteme davet edildi. Google Labs tarafından kullanıma sunulduktan sonra ilk birkaç ay süresince, bu şekilde kayıtları sınırlandırmalara devam edilecek.

Nasıl çalışıyor?
spreadsheets.google.com adresinde bulunan Google Spreadsheets’e en sık kullanılan tarayıcılardan birinin (Internet Explorer 6, Firefox 1.07+, Netscape 7.1+ and Mozilla 1.4+) yüklü olduğu tüm bilgisayardan erişilebilir. Kullanıcılar tablo dosyalarını yükleyerek hemen başlayabilir ve bu dosyaları 20’ye kadar kişi ile paylaşabilirler. Google Spreadsheets Opera veya Safari tarayıcıları ile birlikte çalışmaz; çünkü bu tarayıcılar tabloların düzenlenmesini sağlamak için kullandığımız tasarım modunu etkin bir şekilde desteklememektedir. Mac kullanıcıları Google Spreadsheets ile birlikte Mac OSX için hazırlanan Firefox tarayıcısını kullanabilirler.

Düzenlemek üzere davet edildiğim tabloya erişmek için bir Google hesabım olması gerekli mi?
Evet. Tablo daveti aldığınızda, sizden Google hesabınıza oturum açmanız veya yeni bir Google hesabı yaratmanız istenecektir.

Bir tabloyu başkaları ile nasıl paylaşabilirim?
Ekranın sağ üst köşesindeki “Paylaşım seçeneklerini göster” bağlantısını tıklayın. Düzenleme veya sadece görüntüleme erişim hakkı vermek istediğiniz kişilerin e-posta adreslerini girin. Sizden bu kişilere içinde tabloya bağlantı olan bir e-posta göndermeniz istenecektir. Bu kişilerin tabloya erişebilmeleri için, bir Google hesabı yaratmaları veya aynı e-posta adresini kullanarak mevcut Google hesaplarına oturum açmaları gerekecektir.

Bir dosyayı paylaşırken, yanlışlıkla hatalı bir e-posta adresi eklersem ne olur?
Bu durumda o e-posta adresini kullanan kişi (sadece bir kişi ise) tablonuza erişim için kendisini davet eden e-postayı alacaktır. Tabloyu düzenleyecek veya görüntüleyecek kişileri istediğiniz zaman kaldırabilirsiniz ve bu kaldırma işlemi anında geçerlilik kazanır.

Tablomu düzenlemek üzere davet ettiğim kişiler tabloyu görüntülemek veya düzenlemek üzere başkalarını davet edebilir mi?
Hayır. Sadece tablonun sahibi – tabloyu yaratan ve başkaları ile paylaşan kişi – tabloyu görüntülemek veya düzenlemek üzere başkalarını davet edebilir. (Bunun Writely uygulamasında farklı şekilde işlediğini unutmayın: Düzenleme hakkına sahip kişiler – Writely’de “iş arkadaşları” – başkalarını davet edebilir.)

Google Spreadsheets kullanıcılar ile ilgili ne gibi bilgiler topluyor?
Google Spreadsheets’i kullanabilmeleri için, kullanıcıların bir Google Hesabı olmalıdır ve hesaplarına yetkisiz kişilerin erişimini önlemek için Google’a bazı temel bilgileri—e-posta adresi ve parola gibi—vermeleri gerekir. Google’ın sunucuları Google Spreadsheets kullanımınızla ilgili belirli bilgileri otomatik olarak kaydeder. Diğer web hizmetlerine benzer olarak, Google hesap etkinliği (örneğin, depolama kullanımı, oturum açma sayısı, yapılan işlemler), görüntülenen veya tıklatılan veriler (örneğin, UI öğeleri, bağlantılar) ile diğer oturum bilgileri (örneğin, tarayıcı türü, IP adresi, erişim tarihi ve saati, çerez kimliği, ana URL) gibi bilgileri kaydeder. Davet edilen kullanıcıların bir başkası tarafından yaratılan tabloya erişebilmeleri için bir Google hesabı yaratmaları gerekir.

İnsanların tablolarının gizliliği ve güvenliğini sağlamak için Google ne gibi önlemler alıyor?
Tablolara erişimi denetlemek için güvenli bir yetkilendirme yöntemi ile Google hesap kimliğini kullanıyoruz. Daha sonra, kullanıcı kime isterse erişim izni verir. Varsayılan olarak, tablolar kişiseldir.

(Not: Tablolar Google sunucularında sıkıştırılır. Google Spreadsheets oturumunun SSL protokolünü kullanmasına karşın, SSL protokolü düzenli olarak kullanılmaz. Müşterilerden gelecek geri bildirim ve performansla ilgili faktörlere dayalı olarak, gelecekte bir SSL seçeneği eklenebilir.)

Saklama sınırlandırmaları nedir? Bir kullanıcının yaratabileceği tablo sayısında sınır var mı?
Başlangıç olarak, saklama sınırlamalarımız her bir kullanıcı için 50 tablo ve tablo başına 1MB (en fazla 50MB) olmak üzere toplamda 256 sütun, 10,000 satır ve 50,000 hücredir. Diğerlerinin sizinle paylaştığı tablolar bu kotaya dahil değildir.

Tablolar nerede saklanıyor?
Tablolar Google Accounts sistemi – Gmail, Calendar, Page Creator ve diğer Google ürünleri için kullanılanın aynısı – ile güvenlikleri sağlanarak, Google sunucularında saklanır.

Tablolarım aramalar için dizinlenecek mi veya herhangi bir şekilde arama sonuçlarında görülecek mi?
Hayır. Google Spreadsheets aramalar için dizinlenmez veya arama sonuçlarında görülmez.

Birisi tablolarımdan birinin URL’sini ele geçirirse, tabloya erişebilir mi?
Sadece tablonun sahibi diğerlerinin tabloyu görmesini veya düzenlemesini sağlayabilir. URL’nin olması tabloya erişmek için yeterli değildir. Kullanıcıların tablo sahibi tarafından belgeyi görüntülemek veya düzenlemek üzere erişim hakkı verilen kişiler listesine bağlı olarak doğrulanmaları da gerekir.

Google Spreadsheets ayrı bir birim tarafından pazarlanacak mı? Pazarlanacaksa, ne zaman?
Hayır – Bu bir Labs ürünüdür ve ayrı bir birim tarafından pazarlanmaya hazır değildir.

Google tablolarımda reklamlar görüntüleyecek mi?
Hayır, bu ürüne reklamlar dahil edilmemiştir.

Google parasal olarak Google Spreadsheets’i nasıl destekleyecek? Google Spreadsheets ilgili reklamlardan sağlanacak fonlarla mı desteklenecek?
Google Spreadsheets şu an için dışarıdan parasal olarak desteklenmemektedir. Gelecekte dışarıdan gelecek destek fırsatlarını değerlendirebiliriz ama şu an için sadece gelen geri bildirimleri değerlendirme ve kullanıcı deneyimini geliştirmeye odaklanıyoruz.

Ürünün beta uygulaması ne zaman sona erecek ve gerçek sürümü ne zaman sunulacak?
Ürün aslında henüz beta sürümünde değil – Google Labs sürümündedir. Google Labs, sitemizin henüz herkes tarafından kullanılmaya tam anlamıyla hazır olmayan birkaç popüler fikrimizi sergilediğimiz bölümüdür. Kullanıcılarımızın Google Spreadsheets’in nasıl kullanıcılarımızın gereksinimlerini daha iyi karşılayacak şekilde geliştirilebileceği konusundaki fikirlerini öğrenmeyi dört gözle bekliyoruz. Şu an için ürünün Google Labs’ten ne zaman “mezun olacağı” ile ilgili bir duyuruda bulunmuyoruz.

Google ileride Google Spreadsheets ile Writely’i entegre edecek mi?
Google Spreadsheets sitemizin henüz herkes tarafından kullanılmaya tam anlamıyla hazır olmayan birkaç popüler fikrimizi sergilediğimiz bölümü olan Google Labs ürünüdür. Spreadsheets’in Labs’te olduğu süre içinde dikkatle kullanıcılardan gelen bildirimleri inceleyecek ve diğer Google ürünleri ile entegre etme konusunu değerlendireceğiz. Google ürünlerini entegre ederek, kullanıcılarımıza daha iyi hizmet edebileceğimiz konusunda geri bildirim alırsak, bunu dikkate alırız. Google Talk ile Gmail entegrasyonu buna harika bir örnektir.