Ana sayfa BT Gündem Tarife bulmacası

Tarife bulmacası

Türk Telekom 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olacak yeni tarifelerini ilan etti. Eskiden sadece mesafe ve saate göre ücretlendirme yapılırken; Türk Telekom şimdi abonelere, konuşma hacimlerine göre 5 farklı tarife sunuyor. Yeni tarifelerde, şehiriçi görüşmelerde yüzde 17’ye, şehirlerarası görüşmelerde yüzde 42’ye ve milletlerarası görüşmelerde yüzde 80’e varan indirimler sağlıyor. Bu tarifler bir yerde haberleşme için yıllardır fahiş ücretler ödemekte olduğumuzun itirafı niteliğinde. Öte yandan, Türk Telekom abonelerine büyük oranda indirim yaparken, özel telekom şirketlerine uyguladığı ara bağlantı ücretlerinin yüksek olmasının; rekabeti daha başlamadan yok edeceği düşünülüyor. Faturalar şaşırtabilir!
Tüketici için, sektör içindeki tartışmalardan çok ay sonunda ödeyeceği fatura önemli. Ev kullanıcıları için karar vermek zor olmayacak. Ancak şirketler için sayısı 30’a yaklaşan özel operatörler ve Türk Telekom’un 5 farklı tarifesi arasında karar vermek hiç de kolay değil. Eskiden hayat kolaydı. Pahalı mahalı tek tarifemiz vardı. Şimdi ise, dikkatli hesap yapmazsanız, faturalarınız eskisine göre artabilir.

Hangi tarifeyi seçmeli?
Türk Telekom, eskiden tek tarife ile hizmet veriyordu. Şimdi ise ŞirketHATT, KonuşkanHATT, StandartHATT, HesaplıHATT ve YazlıkHATT tarifelerimiz var. Telefon görüşmeleri yoğun olan şirketleri hedefleyen tarifeler ŞirketHATT ve KonuşkanHATT. Peki çok sayıda telefon hattı olan şirketler ne yapmalı? Tüm telefon hatlarını ŞirketHATT’a geçirmek, en ekonomil yol mudur? ŞirketHATT’ın konuşma miktarından bağımsız olan 40 milyon TL’lik sabit ücreti nedeniyle tüm hatları ŞirketHATT tarifesine geçirmek akıllıca olmaz. Genellikle şirketin dışarıdan gelen aramaları için kullanılan hatlarının HesaplıHATT’a geçirilmesi daha mantıklı olabilir. Hatta şehirlerarası ve milletlerarası görüşmeler için kullanılan hat ile şehiriçi görüşmeler için kullanılan hatları ayrı tariflere geçirmek en mantıklısı.

Özel operatörler rövanşa hazırlanıyor
Türk Telekom, yaptığı manevra ile Ağustos ayı için en ucuz operator olabilir. Ancak Özel Telekom operatörleri, mutlaka önümüzdeki aylarda daha ucuz tarifeler ilan edeceklerdir. Bu durumda milletlerarası ve şehirlerarası görüşmeleri Özel Telekom Operatörleri üzerinden yapmak mantıklı olacak.

Özel Telekom Operatörleri üzerinden görüşmenin şu an için iki farklı yolu var. Birincisi, 0811 ile başlayan hizmet numarasını arayarak arabağlantıyı Türk Telekom’un şebekesi üzerinden gerçekleştirmek; ikincisi data hattı VoIP ile bağlantı kurmak. İlk yöntemde, Türk Telekom şebekesi kullanıldığı için, Özel Operatör arabağlantı ücreti ödemek durumunda kalıyor ve elbette bunu hizmet ücretlerine yansıtıyor. Buna karşılık Operatöre VoIP ile erişim yaptığımızda hizmet ücretleri arabağlantı ücreti kadar ucuzluyor ama bu sefer Türk Telekom’a aylık sabit data hattı ücreti ödememiz gerekiyor.

Ne zaman VoIP kullanmalıyız?
Bu soruya basit bir şekilde şöyle bir yanıt verilebilir: Eğer özel operator üzerinden yapacağımız görüşmeler için operatörün ödediği ve bize yansıttığı ara bağlantı ücreti, data hattının kirasından fazla ise VoIP yapmalı. Halbuki bu yanıt çok da doğru değil. Herşeyden önce data hatlarını tahsis etmek ve sonra iptal etmek, zaman alan bürokratik bir işlem. Rekabet karşısında değişecek tarifelere göre her ay operatör değiştirmeyi düşünüyorsak; belli bir operatöre data hattı ile bağlanmak mantıklı olmayacaktır. Ayrıca Data hattı kirası, kapasitesine bağlı olarak değişmektedir. Tüm görüşmelerimizi VoIP ile data hattı üzerinden yapabilmek için bir hat kiralamaktansa, belli bir miktar görüşmeyi VoIP ile kapasiteyi aşam bölümünü 0811’li hat üzerinden yapmak daha ekonomik olacaktır. Ayrıca unutulmaması gereken bir diğer konu da, VoIP sistemini kurmak için bir yatırım yapılması gerekliliğidir ki; kapasite ne kadar yüksek tutulursa yatırım miktarı o oranda artmaktadır.

VoIP yapmak için operatöre ihtiyacımız var mı?
Telefon görüşmeleri ağırlıklı olarak kendi şubeleri arasında veya şubelerinin bulunduğu illerle olan bir şirketin aslında kendi VoIP network’ünü kurması da mümkün. Bu network kurulurken, TürkTelekom’dan şehirlerarası data hattı kiralamak ile Internet Servis Sağlayıcıları’nın VPN hizmetinin maliyetlerini karşılaştırmak gerekir. Böyle bir yapı kurulurken çok iyi analizler yapılması gerekiyor. Bu analiz sonucuna göre bazı şubeler ile data hattı kiralayarak, bazı şubelerle VPN kurarak, bazı şubelerle Özel Telekom operatörü üzerinden ve bazı şubelerle ise Türk Telekom üzerinden görüşme yapılması en ekonomik yöntem olarak belirlenebilir.

Yeni bir meslek doğuyor.
Nasıl yeterince akıl karıştırıcı değil mi? Malesef yeni telekom dünyasında ekonomi sağlamak hiç de kolay değil. Özellikle şirketlerde, bu işin sorumluluğunu üstlenen kişilerin, hesaplar içinde kaybolması işten bile değil. Üstelik tarifelerin her ay değişeceğini de düşünürsek; tarife yönetimi ayrı bir tam zamanlı iş haline geldiğini düşünebiliriz. Zaten telekomünikasyon sektörünün serbestleşmesiyle yeni iş alanları doğacağı söylenmiyor muydu?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here