Telekom sektöründe kariyer fırsatı

Nortel Netaş, hayata geçirdiği eğitim programlarıyla bilişim sektörünün ihtiyaç duyduğu uzman işgücünü yetiştirmeye devam ediyor. Nortel Netaş, SmartPro ve Boğaziçi Üniversitesi işbirliği ile oluşturulan “SmartPro Certified Nortel Telecom Expert” programının en önemli özelliği verilen eğitimlerden sonra katılımcılara Nortel Netaş ve çözüm ortaklarında 8 haftalık bir staj imkanı sunması. Her biri 120 saatlik iki ana bölümden oluşan programın Veri İletişimi, Bilgisayar Ağlarının Temelleri, TCP/IP Ağlarının Temelleri kurslarından oluşan ilk bölümünü başarıyla bitirenler “SmartPro Certified Nortel Telecom Professional” sertifikası kazanacak. Programın ikinci bölümüne devam etmek isteyenler; Bilgisayar Ağlarının Yönetim ve Başarımı, Telsiz ve Mobil Ağlar, Ses ve Veri Entegrasyonu ve Güvenlik kurslarını alabilecek. İki ana bölümün bitimindeki sınavı başarıyla geçenler “SmartPro Certified Nortel Telecom Expert” sertifikasını elde ederek 8 haftalık staj imkanına kavuşacak. Program boyunca eğitimler SmartPro ve Boğaziçi Üniversitesi’nde verilecek, laboratuar çalışmaları ise Nortel Netaş tesislerinde gerçekleştirilecek.

Nortel Netaş ayrıca bu programdaki sınavlarda en iyi sonucu alan 3 kişiye Nortel IP Telephony kurslarına ve Prometric üzerinden yapılan sınava ücretsiz katılım imkanı verecek. Prometric sınavını başarıyla geçenler Nortel’in dünya çapında geçerli olan “Nortel IP Telephony Support Specialist” sertifikasını kazanacak.

Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşma yapan Nortel Netaş Genel Müdürü C. Müjdat Altay; “Nortel, dünya çapındaki servis sağlayıcılara ve kurumlara uçtan uca kablolu ve kablosuz, ses ve veri ağ çözümleri sunan bir teknoloji lideridir. Nortel, yenilikçilik alanındaki lider konumunu sürdürmek için dünyada 30’dan fazla önde gelen üniversite ve eğitim kurumu ile ortak çalışmalar yürütüyor. Bilişim sektörüne yönelik eğitim faaliyetlerinin artırılması için Nortel Netaş Türkiye’de olarak bize de sorumluluklar düşüyor. 1973’den beri faaliyet gösteren ArGe bölümümüz aynı zamanda üniversite sonrası bir eğitim kuruluşu olarak görev yapıyor. Burada yetişmiş birçok gencimiz değişik bölümlerimizde sorumluluk aldı, çeşitli eğitim fırsatları ile desteklendi ve bugün Nortel Netaş’ta ve sektörümüzün diğer kuruluşlarında Türkiye’ye hizmet ediyorlar. Sektörde nitelikli insan kaynağının yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla SmartPro ve Boğaziçi Üniversitesi ile ortak olarak geliştirdiğimiz bu eğitim programı ise Türk gençlerine hızla gelişmekte olan telekom alanında eğitim ve kariyer imkanı sağlıyor.” diye konuştu.

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. M. Ufuk Çağlayan ise konuşmasında akademik hayatın profesyonel iş yaşamıyla buluşmasının mutluluk verici olduğunu söyleyerek, “Kurs içeriklerini sürekli gelişim gösteren teknolojiye sağlam temellerle giriş yapacak biçimde geliştirdik. Bu kurs programını ders notlarının hazırlanmasında ve eğitimlerin verilmesinde destekleyeceğiz. Kursları başarıyla bitirenler için sağlanan staj olanağı da akademik hayattan iş yaşamına geçiş için önemli bir fırsat oluşturuyor” ifadelerine yer verdi.

Toplantıda söz alan SmartPro Genel Müdürü Önder Eker de konuşmasında, TÜBİSAD ve ilgili bilişim sivil toplum örgütlerinin araştırmalarına göre Türkiye’nin bilgi toplumu olabilmesi için bilgi teknolojileri alanında yetişmiş 160 bin yeni uzmana ihtiyaç olduğunu belirtti. Avrupa’nın uzman işgücü açığının 1.2 milyon, Amerika’nın ise 1 milyon civarında olduğunu hatırlatan Eker, Türkiye’de milyonlarca işsiz olduğunu; bu insanların bilişim alanında uzmanlaşmaları sayesinde dünya çapında kariyer imkanlarının açıldığını, bu sayede hem bireylerin, hem de Türkiye’nin rekabet gücünün muazzam bir şekilde arttığını belirtti. Eker, eğitimler sonucunda uluslararası sertifikalara ulaşanların çok büyük kazanımlar elde ettiklerini hatırlatarak; “Kurslarımızı hafta içi gündüz, akşam ve hafta sonu olmak üzere üç değişik alternatifte düzenleyerek, her kesimden ilgilinin katılımını hedefledik. Eğitimlere katılmak için hiç bir ön şart gerekmiyor; programımızı kendine bilişim alanında bir gelecek oluşturmak isteyen herkese hitap edecek şekilde oluşturduk” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.