Anasayfa / BTGündem / Türk Telekom, 4.5G gösterdi altın hisse temsilci atamasıyla vurdu!..

Türk Telekom, 4.5G gösterdi altın hisse temsilci atamasıyla vurdu!..

4.5G Mobil internet hizmetinin devreye alınmasına iki gün kala, onlarca basın mensubuna “HAZIRIZ” mesajı veren Türk Telekom, dikkatler 4.5G’deyken “altın hisse” temsilcisi olarak Suat Hayri Aka’yı atadı

Türk Telekom, CEO Rami Aslan ev sahipliğinde, 4.5G hizmetinin başlamasından iki gün önce düzenlediği basın toplantısı ile sunabileceği hizmetlerin altyapı teknolojilerinin anlatıldığı basın toplantısı sırasında, Yönetim Kurulu’nda “ALTIN HİSSE TEMSİLCİSİ” olarak, Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanı Binali Yıldırım’a yakınlığı ile bilinen Suat Hayri AKA’yı, altın hisse temsilcisi, kısacası, Türk Telekom kararlarında, son sözü söyleyecek yönetim kurulu üyesi olarak atadı.

2005 yılında gerçekleştirilen, Türk Telekom’un, altyapı hizmetlerinin yüzde 55’inin 21 yıllığına kiralanması ihalesinde  Oger Telecom, ihaleyi kazanmış, ancak Türkiye Cumhuriyeti Devleti, yüzde 45 azınlık hisseye sahip olmasına karşılık, şirketin yönetim kurulunda SON SÖZÜ SÖYLEYECEK “Altın Hisse ” temsilcisi olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne hissedar atama yetkisine olanak tanıyan sözleşmeye imza atmıştı.
Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan’ın, “geçici” Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı döneminde müsteşar yardımcılığı ve Türk Telekom Altın Hisse Temsilciliği görevine atanan  Talat Aydın’ın, müsteşar yardımcılığı görevinden azledildikten sonra, istifa etmek zorunda kaldığı Türk Telekom (altın hisseyi temsilen) Yönetim Kurulu Üyeliği görevine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka atandı.

Suat Hayri Aka Kimdir?

1960 yılında Tatvan’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Denizcilik Fakültesi, Denizcilik Yüksek Okulu – Güverte Bölümünde lisans eğitimini 1982 yılında tamamladı.1989 ve 1990 yılları arasında İsveç’te bulunan WMU-Dünya Denizcilik Üniversitesi’nde Liman ve Denizcilik İdaresi alanında yüksek lisansını tamamladı. Meslek yaşamına D.B. Deniz Nakliyatı T.A.Ş.’de gemilerinde Kaptan olarak başlayan Suat Hayri Aka, kamudaki görevinden 1991 yılında ayrılarak 2006 yılına kadar özel sektörde armatörlük, brokerlik, uluslararası deniz taşımacılığı, deniz sigortaları, gemi alım-satımı, eğitim ve danışmanlık hizmetleri, gemi inşaatı ile gemi kurtarma vb. mühendislik hizmetleri başta olmak üzere çeşitli deniz ticareti branşlarında faaliyet gösteren şirketlerde yönetici olarak görev yaptı. 1994 yılından itibaren 12 yıl boyunca İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesinde Gemi İşletmeciliği ve Deniz Ekonomisi derslerini vererek Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. 2006 yılında Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı’na Müsteşar Yardımcısı olarak atandı ve bu görevini Haziran 2014’e kadar sürdürdü. 2006-2014 döneminde Bakanlığın havacılık, denizcilik sektörleri ve ilgili kurumları (Denizcilik 2012 den itibaren) ile AB ve dış ilişkileri konularından sorumlu Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı. Görevde olduğu dönemde aynı zamanda AB Daimi Temas Noktası ve AB Mali Yardımlarının Yönetildiği IPA Ulaştırma Operasyonel Programı Başkanlığı görevlerini yürüttü. Bu görevlerine ilaveten, İzmir EXPO 2020 Projesinde Bakanlık Temsilcisi olarak Yönlendirme ve İcra Kurullarında görev aldı. Uluslararası Ulaştırma Forum (ITF) Ulaştırma Yönetim Kurulunda (TMB) da Bakanlık temsilcisi olarak görev yaptı. Haziran 2014 – Ocak 2016 döneminde Bakanlık Müşaviri olarak görev yapmakta iken Ocak 2016 da tekrar Müsteşar Yardımcısı V. olarak görevlendirildi. Evli 2 çocuklu olup ileri düzeyde İngilizce bilmektedir. İsveç-Dünya Denizcilik Üniversitesi (WMU) tarafından 2015 yılı Seçkin Mezunlar Onursal Ödülüne layık görüldü.

Hakkında Kemalettin BULAMACI