Ana sayfa BT Gündem Türk Telekom’un gerçek sahibi kim?

Türk Telekom’un gerçek sahibi kim?

Türk Telekom’un asıl sahibi kim? Bu sorunun o kadar çok soranı olmaya başladı ki bu günlerde. Türk Telekom’un yüzde 55’ini satın alan Oger Telecom bu günlerde işi gücü bırakmış bu sorunun cevabını anlatmaya çalışıyor soru sahiplerine. Onların elbette bir cevabı var bu soruyla ilgili olarak.

Ama ben de cevap vereyim istedim.

Türk Telekom’un asıl sahibi benim. Benim kardeşlerim. Benim Annem. Beraber 7 sene boyunca eğitim gördüğüm lise arkadaşlarım. Bu lisede benden önce eğitim görmüş ve görecek olan tüm abilerim, kardeşlerim. Benim gibi babasını Türk Telekom uğruna feda etmiş binlerce yetim.

Nasıl olur? diye soranlar olursa anlatayım.

34 yılı biraz geçiyor. 1974 yılının sonbaharında gencecik bir insan kendi hayatının da sonbaharını yaşıyordu. O zamanki adı Posta Telefon Telgraf idaresi olan Türk Telekom’da telefon tesisatçılığı yapıyordu. Türkiye’nin bilgi toplumu olmasının temel göstergesi olan telefonu ülkenin en ücra köşelerine ulaştırmak için canla başla mücadele veriyordu.

İşte bu uğurda, Ekim 1974’de, bir sonbahar gününde yine Türkiye’nin Bilgi Toplumu olması için sabah çıktığı evine akşam dönmedi. Dönemedi.
Bir fabrikaya gitmişti. Telelefon tesisatı çekmek için. Bir işletme daha Bilgi Toplumu’nun parçası olsun diyerek. Ancak fabrikanın çatısı çöktü. Kendisi aşağıya düştü. Sonbahar mevsimi birden kışa dönmüştü. Vefat etmişti.

Arkasında bıraktığı 23 yaşındaki eşinin omuzlarına üç çocuğun sorumluluğunu yükleyerek. Daha bir ay önce okula başlayan kızının ilk karnesini göremeden.
Daha yeni yürümeye başlamış, cümle kurmayı öğrenememiş 22 aylık oğluna “BABA” deme fırsatı vermeden.
Anne ve Babası’na daha 4 yıl önce trafik terörüne kurban ettikleri oğulları KEMALETTİN’in acısını unutmalarına fırsat vermeden.

Ne uğruna? Türkiye’nin Bilgi Toplumu’na ulaşmasını sağlayacak temelleri atmak uğruna.

İşte o insan benim babamdı. Adı SÜLEYMAN. Sadece fotoğraflardan tanıdığım, onunla geçirmiş olduğum 22 ayın hiçbir saniyesini hatırlamadığım babam.

Hükümetin daha 2009 programına koymuş olduğu Bilgi Toplumu’na dönüşmek uğrana yitirdiğim babam. Türk Telekom’un bu günlere gelmesinin mimarı olan insanlardan birisi olan babam.

Daha sonrasında ise Darüşşafa Lisesi’ne gittim. Sadece ve sadece babası ölmüş, yetenekli genç beyinleri kabul eden 1863 yılında kurulmuş Darüşşafaka Lisesi’ne.

Babamı Türk Telekom uğruna feda etmemiş olsam bu okula gitme şansım da olmayacaktı. Şanssızlık mı desem acaba?

1863 yılında kurulan Darüşşafaka Lisesi fakir ve yetim Türk İslam çocuklarının yetiştirilmesi için kurulmuş bir okul. 2008’e geldiğimizde hala bu misyonunu sürdürüyor.

Darüşşafaka ile Türk Telekom’un yollarının kesiştiği nokta basketbol sahalarında Türk Telekom ve Darüşşaka takımlarının maçları değil elbette.

Kırım harbinden sonra Osmanlı Devleti’nde telgraf hatlarının döşenmesine başlanınca bu hatları kullanması gereken telgraf operatörlerinin ihtiyacı ortaya çıkar. Padişah II. Abdülhamit de yabancı operatörler yerine Türk insanının bu konuda yetiştirilmesi gerektiğini düşünür. Böylelikle 1877 yılında Darüşşafaka Lisesi’nde, Türk ve İslam öğrencilerinden oluşan bu okulda telgraf dersleri verilmeye başlanır.
İlk mezunlar Telgraf Umum Müdürlüğü’nde görev almaya başlar. Hatta ilk mezunlar Türk Telekom’un temeli olan Telgraf Müdürlüğü’nde yönetim kademelerine kadar yükselir. Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar da Darüşşafaka Türk Telekom’a telgraf operatörü yetiştirmeye devam eder.

İşte haberleşmemiz sadece Türklerin ve Müslüman kişilerin elinde olsun diye padişah fermanıyla Telgraf dersleri vermeye başlayan Darüşşafaka’ya gittim babam Türk Telekom için çalışırken canını verdiği için.

Herkes Türk Telekom’un gerçek sahibini soradursun.

Ben biliyorum Türk Telekom’un gerçek sahibini.
Türk Telekom’un gerçek sahibi, Türk Telekom’da 1 kuruş hissemiz olmasa dahi;
Benim
Kardeşlerim
Annem.
Babasını Türk Telekom uğruna kaybeden yüzlerce yetim
Türk Telekom’u bugünlere getiren telgraf operatörleri.
Bu operatörleri yetiştiren Darüşşafaka Lisesi’nde bunun gururuyla okuyan binlerce yetim çocuk.
Sizsiniz.
Kısaca biziz.
Tüm Türkiye.

Bunu, özelleştirme sırasında hisselerin çoğunu ele geçiren Oger Telecom da, Oger Telecom’un hisselerinin çoğunu alan Saudi Telecom da, Hazine hisselerini özelleştiren Hükümet yetkilileri de değiştiremez.

Türk Telekom bizim olarak can buldu, bizim olarak devam ediyor.
Yönetiminde kim görev alırsa alsın Türk Telekom hep bizim kalacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here