Ana sayfa BT Gündem Türk Telekom’da organizasyon şeması sil baştan

Türk Telekom’da organizasyon şeması sil baştan

357
0

Avea CEO’su Erkan Akdemir, Türk Telekom Bireysel İş Birimi Genel Müdürü, Mehmet Ali Akarca, Kurumsal İş Birimi Genel Müdürü oldu.Türk Telekom Grubu tarafından yapılan açıklamada, şirketin grup şirketleriyle tam entegrasyonu yönünde 2014 yılı boyunca attığı adımların tamamlandığı açıklandı. Ancak grupta üçe ayrılan iş birimlerini yönetecek genel müdürlerden ikisi açıklanırken, genel müdür yardımcılığı seviyesinde organizasyonun nasıl bir yapıda yürütüleceği konusunda net bir açıklama yapılmadı.
Türk Telekom grubundan yapılan açıklamaya göre Bireysel, kurumsal ve toptan satış olmak üzere üç ana alanda ürün ve hizmetlerin pazara sunulması stratejisi kapsamında; Türk Telekom Grubu perakende satış, pazarlama, müşteri hizmetleri ve bu işlerle doğrudan ilgili finans fonksiyonlarını Bireysel ve Kurumsal İş Birimleri altında topladı. Yeni organizasyonel yapılanma ile Türk Telekom Grubu dünyanın en büyük entegre operatörlerinden biri haline geldi. Yeni organizasyon değişikliklerini Türk Telekom, TTNET ve Avea’nın tüzel kişiliklerini mevcut halleriyle muhafaza ederek ve tâbi oldukları mevzuat ve regülasyonlara tamamen uyarak gerçekleştirdi.

Bireysel Akdemir’e, Kurumsal Akarca’ya, Toptan Satış ise belirsiz

Ürün ve hizmetlerin pazara sunulmasıyla ilgili iş birimleri olan, bireysel ve kurumsal iş birimleri, Türk Telekom Grubu’nun perakende gücünü oluşturacak. Bireysel tarafta Türk Telekom Grubu, müşterilerinin tüm iletişim ihtiyaç ve beklentilerini mobil, sabit ses ve geniş banttan televizyon, içerik ve eğlenceye uzanan geniş bir spektrumda uçtan uca çözümler ile karşılayacak. Kurumsal tarafta ise, şirketlere, KOBİ’lere, küçük ofis/ev ofislere kurumsal iş ortağı olarak yüksek teknoloji ürün ve hizmetlerini güvenilir ve etkin bir şekilde sunacak. Yeni yapının üçüncü ayağını oluşturan Toptan Satış ise telekom operatörlerine ve internet servis sağlayıcılarına toptan seviyede en iyi altyapı ile hizmet vermeye devam edecek.

Bireysel İş Birimi, Grup seviyesinde bireysel satış, bireysel pazarlama, bireysel müşteri hizmetleri ve bireysel finans fonksiyonlarını içerecek. Benzer şekilde, Kurumsal İş Birimi, Grup seviyesinde kurumsal satış, kurumsal pazarlama, kurumsal müşteri hizmetleri ve kurumsal finans fonksiyonlarından oluşacak. Toptan Satış organizasyonu ise Türk Telekom altında ayrı bir fonksiyon olarak varlığını sürdürecek.

Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, yeni organizasyon yapısı ile ilgili şunları söyledi:

Aslında entegrasyon müşterilerimize nasıl hizmet ettiğimizle, iş ortaklarımızla nasıl işbirliği yaptığımızla ve işimizi yapış biçimimizle alakalı. Yeni yapımızı tasarlarken birinci önceliğimiz müşterilerimize en iyi hizmeti sunmak oldu; ayrıca operasyon ve yatırımlar açısından potansiyel sinerjileri en iyi şekilde kullanmak istedik. Daha hızlı, daha güçlü ve daha çevik bir operatör haline gelerek sektörde standartları belirlemeye ve Türkiye’de inovasyon ve gelişimin liderliğini yapmaya devam ederken müşteri memnuniyeti her zaman odak noktamız olacak. Grubumuzu dünyanın sayılı tam entegre telekom operatörlerinden biri haline getiren bu dönüm noktasını gerçekleştirmemizi sağlayan Türk Telekom Grubu çalışanlarının her birine ve hissedarlarımıza daimi destekleri için teşekkür ederim.”

YENİ YAPILANMA MUĞLAK

Bireysel ve Kurumsal işbirimlerini daha önce iş fonksiyonları nezdinde ayıran Türk Telekom’da yeni oluşturulan Genel Müdürlükler altındaki organizasyon şeması ise açıklamaya göre henüz netleşmiş değil.

Eylül ayı ortasında gerçekleştirilen yapılanmada Bireysel Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı olarak Necdet Mert Başar atanmıştı. Ancak Kurumsal iş biriminde bu görevin kimin yapacağı konusunda net bir bilgi yok.  Aynı şekilde daha önce Avea Müşteri Hizmetleri Direktörü olarak çalışan Orçun Onat da Bireysel Müşteri Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve atanmıştı. Kurumsal Müşteri İlişkileri görevinin de açıkta olduğu söylenebilir. Aynı durum Kurumsal Satış Genel Müdürlüğü konusunda da yaşanıyor.
Türk Telekmo grubunun Kurumsal İletişim bölümünün de yeni yapılanmada yeniden şekillenmesini beklemek doğru bir adım olacaktır. Bilindiği üzere Türk Telekom Kurumsal İletişim Direktörlüğü’ne Kemal Kaptaner getirilirken Avea’nın Kurumsal İletişim Direktörlüğü’ne de Eren İnançer Luş getirilmişti. Yeni yapılanmada Kaptaner’in grup iletişim koordinatörü olarak Bireysel ve Kurumsal iletişim direktörlerine yön veren bir pozisyonda mı olacağı, yoksa Kurumsal veya Bireysel İletişim direktörlüğü görevlerinden birisini mi yöneteceği belirsiz.

Türk Telekom Grubu’nda 15 Eylül’de şekillendirilen yeni yönetim ekibi ve görevleri böyleydi… Yeni yapılanmada kime ne görev düşeceğini bir sonraki açıklamada öğreneceğiz.

TurkTelekomYAPI