Ana sayfa BTGündem Turkcell’in net karı yüzde 12 artışla 2 Milyar 326 milyona ulaştı

Turkcell’in net karı yüzde 12 artışla 2 Milyar 326 milyona ulaştı

Turkcell 2013 mali yılına ilişken sonuçlarını açıkladı. Turkcell’in 2013 yılı gelirleri yüzde 11 artışla 11 milyar 637 milyon TL’ye ulaşırken AVFÖK de yine yüzde 11 artışla 3 milyar 585 milyon TL’ye ulaştı.Şirketin net karı ise yüzde 12 artışla 2 Milyar 326 Milyon TL’ye ulaştı.

Yılın son çeyreğinde abone sayısını 75 bin artıran Turkcell’in toplam abone sayısı 35.2 milyona ulaşırken Abone başına elde ettiği kar rakamı ise ortalama 21.3 TL oldu. Bu rakam faturalı hat kullanıcılarında ortalama 36.5 TL olarak gerçekleşti. Turkcell aboneleri bu dönemde ortalama 257.5 dakika görüşme yaptı. Turcell şebekesindeki akıllı telefon penetrasyon oranı ise yüzde 30 oldu.

Şirketin mobil data gelirleri yüzde 38 artış gösterirken, iştiraklerin gelirlerinde ise yüzde 28 artış meydana geldi.

Mali yıl sonuçlarıyla ilgili olarak Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’in açıklaması ise şöyle

“2013 Turkcell Grubu için hedeflerine ulaştığı bir yıl oldu. Turkcell Grubu olarak konsolide bazda %9 büyüme ile 11,4 milyar TL gelir ve %9 artışla 3,5 milyar TL AVFÖK elde ettik. VFÖK %7 artışla 1,95 milyar TL, net kar ise %12 artarak 2,3 milyar TL oldu.
Türkiye’deki mobil gelirlerimiz, %38 büyüyen mobil genişbant sayesinde toplamda %5 büyüdü. İştiraklerimiz de katkılarını artırmaya devam etti. Turkcell Superonline geçen yıla göre %35 büyürken, Ukrayna operasyonumuz ABD Doları bazında gelirlerini %11 artırdı ve ilk kez yıllık bazda pozitif VFÖK kaydetti.
Teknoloji ve inovasyon ile eşsiz bir deneyim sunarak müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmaya ve zenginleştirmeye devam ediyoruz. 2013 yılında, mobil genişbantı yayma vizyonumuzla, Türkiye’de tasarlanan ve üretilen ilk akıllı telefon olan “T40”’ı ortalama fiyatların yarı fiyatına müşterilerimize sunduk. T40’ın, akıllı telefon penetrasyonunu artırma, bilgiye erişimde fırsat eşitliği, ekonomiye katkı ve yerli yazılımı teşvik hedeflerine ulaşmada önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz.
Grup olarak, 2013’te toplam 1,8 milyar TL yatırım yaparak Türkiye’nin mobil ve fiber altyapılardaki kalitesini daha da artırdık. Bugün, Turkcell’in üstün altyapısı sayesinde müşterilerimiz bilgiye her an her yerden ulaşabilecek noktaya geldi. Bilgiye erişime verdiğimiz önemle, yakın zamanda, Turkcell Akademi’yi dijitalleştirerek, dünyanın önde gelen eğitim kurumlarının da işbirliğiyle 2,000’den fazla eğitim içeriğini tüm Türkiye ile paylaşmaya başladık.
2014 yılında da, büyüme hedeflerimiz doğrultusunda özellikle Türkiye’deki mobil ve fiber genişbant şebekelerimize yapacağımız modernizasyon dahil yatırımlarımızı artırarak tüm paydaşlarımız için değer yaratmayı hedefliyoruz.
Başarımızı mümkün kılan müşterilerimize, çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza ve hissedarlarımıza teşekkür ederiz.”