Anasayfa / Telekomünikasyon / Turkcell / Turkcell’in gelirleri yüzde 6 net karı yüzde 8 artış gösterdi

Turkcell’in gelirleri yüzde 6 net karı yüzde 8 artış gösterdi

Turkcell 2014 3’üncü çeyreğe ilişkin mali sonuçlarını açıkladı. Turkcell Grup’un gelirleri yüzde 6 artışla 3 milyar 162 milyon TL’ye ulaşırken net kar yüzde 8 artarak 755 milyon TL olarak gerçekleşti. 

 

Turkcell Grup gelirleri, mobil ve fiber genişbant gelirlerindeki artışın etkisi ile yüzde 6 artarak 3 milyar 162 milyon TL’ye (2 milyar 981 milyon TL) yükseldi. Grup AVFÖK‘ü yüzde 3 artışla 1 milyar 50 milyon TL’ye (1 milyar 16 milyon TL) yükselirken, AVFÖK marjı 0,9 puan düşerek yüzde 33,2 (yüzde 34,1) olarak gerçekleşti.

Turkcell Grup net karı yüzde 8 artışla 755 milyon TL’ye (699 milyon TL) ulaştı.

Turkcell’in Türkiye’deki mobil gelirleri yüzde 5 artarak 2 milyar 477 milyon TL’ye (2 milyar 365 milyon TL) yükselirken, AVFÖK marjı yüzde 33,5 (yüzde 34,5) oldu.

Mobil genişbant gelirleri yüzde 38’lik artış ile 530 milyon TL’ye (385 milyon TL) yükseldi.

Ses gelirleri binde 7 artarak 1 milyar 676 milyon TL’ye (1 milyar 664 milyon TL) yükseldi.

Ukrayna para biriminde devam eden devalüasyonun etkisiyle azalan Ukrayna katkısına rağmen, iştiraklerin gelirleriyüzde 11 artarak 685 milyon TL’ye (616 milyon TL), AVFÖK’ü yüzde 11 artarak 222 milyon TL’ye (199 milyon TL) ulaştı.

Turkcell Genel Müdürü ve Turkcell Grup CEO’su Süreyya Ciliv mali sonuçlarla ilgili şu bilgileri paylaştı

“Üçüncü çeyrekte, Turkcell Grubu rekor seviyede gelir ve AVFÖK’e ulaştı. Konsolide gelirler yıllık bazda %6 artarak 3,2 milyar TL, AVFÖK ise %3 artışla 1,1 milyar TL oldu. VFÖK %3 artışla 647 milyon TL, net kar ise %8 artışla 755 milyon TL olarak gerçekleşti.

Bu çeyrekte, Türkiye’deki yoğun rekabet ortamı devam ederken, mobil gelirlerimiz %5 büyüdü. Bu büyüme, %38 artan mobil genişbant ve %7 artan mobil servis gelirleri sayesinde olurken, SMS işimiz sektör trendine paralel olarak %27 küçüldü. Turkcell Superonline artan fiber müşteri bazıyla geçen yıla göre %38 büyüdü. Astelit’in gelirleri ise devam eden güçlü operasyonel performansı ile yerel para birimi bazında %16 artarken, Ukrayna’da yılbaşından bugüne gerçekleşen %62 devalüasyonun etkisiyle TL bazında %21 daraldı. Sonuç olarak, dokuz aylık konsolide sonuçlarımız planlarımız doğrultusunda gerçekleşti; buna paralel yıl sonu beklentilerimizi koruyoruz.

Turkcell takımı olarak teknoloji, inovasyon ve operasyonel mükemmeliyet ile müşterilerimize daha çok fayda ve en iyi hizmet ile eşsiz müşteri deneyimi sunmaya odaklanıyoruz. Bu kapsamda, Temmuz’da lanse ettiğimiz Turkcell T50 üstün özellikleri ve uygun fiyatıyla üçüncü çeyrekte Türkiye’nin en çok satan akıllı telefonu oldu ve penetrasyonun %37’ye ulaşmasına önemli katkıda bulundu. Yakın zamanda da, kişisel televizyon platformumuz Turkcell TV’yi bir üst seviyeye taşıyarak geliştirdiğimiz Turkcell TV+’ı müşterilerimize sunmaya başladık. 3G teknolojimiz ve fiber altyapımızın yarattığı sinerji ile farklılaştırdığımız bu servis sayesinde müşteri memnuniyetini daha da artıracağımıza inanıyoruz.

Başarımızı mümkün kılan müşterilerimize, çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza ve hissedarlarımıza teşekkür ederiz.”
Yılın üçüncü çeyreği mevsimsel olarak müşteri kullanımlarının arttığı bir çeyrek oldu. Ayrıca, pazarda yılın ilk yarısında sunulmaya başlanan agresif fiyatlı tarifeler bu çeyrekte de etkili olmaya devam etti. Rekabetin yüksek data içeren tekliflerle yeni müşteri alımlarına odaklanmaya devam etmesi sonucunda numara taşıma sayısı artış gösterdi.

Bu ortamda, zamanlı aksiyonlar almaya devam ederek mevsimselliğin de etkisiyle üçüncü çeyrekte abone bazımızı 97 bin artırdık. Bu çeyrekte de, faturalı abone bazına olan odağımız devam etti ve temel olarak ön ödemeliden faturalıya geçen aboneler sayesinde faturalı bazımız çeyreksel olarak 295 bin, ilk dokuz ayda ise 793 bin yükseldi. Bunun sonucunda toplam abone sayımız içindeki faturalı abone oranımız yıllık 3,1 puan artarak %42,6’ya ulaştı. Mobil genişbant kullanımındaki güçlü artış sonucunda ön ödemeliden faturalıya geçen abonelerin azaltıcı etkisine rağmen yükselen faturalı ve ön ödemeli ARPU ile birlikte bileşik ARPU %4,8 arttı.

Mobil genişbant gelirlerinin artışında temel etken olan şebekemizdeki akıllı telefon sayısı üçüncü çeyrekte 923 bin artarak toplam 11,9 milyona yükseldi ve akıllı telefon penetrasyonumuz %37 seviyesine ulaştı. Turkcell markalı yeni akıllı telefonumuz T50, beklentilerimizin üzerinde satılarak bu çeyrekte akıllı telefon sayısındaki artışa kayda değer katkıda bulundu. Ağustos ayının sonunda başlayan “Akıllı Telefon Festivali” de bu artışta etkili oldu.

Ek olarak, Turkcell TV hizmetimizi bir üst seviyeye taşıyarak, kesintisiz çoklu ekran deneyimi, 12 saat geri sarabilme özelliği ve buluta kayıt özelliğini her zaman ve her yerde sunan son teknoloji TV platformu Turkcell TV+’ı müşterilerimiz ile tanıştırdık. Turkcell’in güçlü 3G teknolojisinin ve Turkcell Superonline’nın fiber alt yapısının yarattığı sinerji ile uyumlu cihazlar üzerinden hizmet vereceğimiz ve üçlü teklifler sunabileceğimiz bu platformun müşterilerimizin memnuniyetini daha da artıracağını öngörüyoruz.

Turkcell Grup olarak 2014 yılının ilk dokuz ayında planlarımıza paralel sonuçlar aldık. Dolayısıyla, Turkcell Grup gelirleri için 12.000 – 12.200 milyon TL, AVFÖK için 3.700 – 3.800 milyon TL ve operasyonel yatırım harcamalarımızın satışlara oranı için %17 olan yılsonu beklentilerimizi koruyoruz.”

Hakkında Kemalettin BULAMACI