Ana sayfa BTGündem Türkiye’de Hacker okulu açılıyor

Türkiye’de Hacker okulu açılıyor

AcademyTech, dünyanın en önemli bilgi ve iletişim teknolojileri güvenlik organizasyonu EC-Council’in Türkiye Distribütörü oldu. En bilinen White Hacker sertifikasyon programı CEH ve diğer EC-Council eğitim ve sertifikasyon programları AcademyTech tarafından verilecek.

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Eğitimi alanında Türkiye’nin önemli firmalarından olan AcademyTech, EC-Council’in Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan tek distribütörü oldu. Bilgisayar korsanlarına karşı en güçlü korumayı sağlamak için tüm dünyada firmalar, bilgi ve iletişim teknolojileri güvenliğinden sorumlu çalışanlarına EC-Council’in sunduğu CEH, CHFI, LTP ve diğer sertifikalara sahip olmalarını zorunlu kılıyorlar.

Temmuz ayından itibaren tüm EC-Council eğitimleri ve sertifikaları, AcademyTech ve AcademyTech’in yetki verdiği eğitim kurumları tarafından sunulacak. AcademyTech ayrıca 2009 yılı Nisan ayında EC-Council tarafından düzenlenen bilgi ve iletişim teknolojileri güvenlik konferansı HackerHalted’ı İstanbul’da düzenleyecek.

White Hacker olmanın yolu CEH’den geçiyor

EC-Council’in en bilinen sertifikasyon programı olan CEH (Certified Ethical Hacker) sertifikasyon programı, bilgisayar korsanlarının düşünce şeklini ve bilgisayar korsanlarının saldırılarına karşı ne gibi önlemler almak gerektiğini,eğitimi alanlara aktarmayı amaçlıyor.

CEH sertifikasına sahip olan kişiler sektörde White Hacker olarak da adlandırılıyorlar ve kamu güvenlik kurluşlarından özel finans şirketlerine kadar her türlü firmada kolayca iş bulabiliyorlar. Dünya genelinde bir çok kurum ağ ve sistem güvenliği ile uğraşan çalışanlarına CEH sertifikası almalarını zorunlu kılıyor ve yeni işe alımlarda CEH sertifikası sahiplerine öncelik tanıyor.

Bilgisayar dünyasının CSI uzmanları CHFI sertifikasına sahip

Bilgisayar ve ağ güvenliği konusunda EC-Council’in en temel sertifikasyon programı olan CEH’in ardından bilgisayar korsanları tarafından zarar verilen sistemlerdeki hasarı gidermeyi ve sisteme giren korsanların bıraktığı izleri bulmanın yollarını anlatan CHFI (Computer Hacking Forensic Investigator) programına katılanlar ise popüler televizyon dizisi CSI’daki suç bilimi uzmanlarına benzer bir eğitime tabi tutuluyorlar.

CHFI sertifikası sahibi uzmanlar sadece kurumların sistemlerine dışarıdan yapılan saldırıları değil, kurum içerisinden yönlendirilen her türlü saldırı ve sahtekarlığı da günışığına çıkartabiliyor. Bu sayede şirket çalışanlarının gerçekleştirdikleri izinsiz işlemler ve kurum kurallarına aykırı uygulamalar, ne kadar silinmeye veya yok edilmeye çalışılsa da CHFI sertifikası sahibi uzmanlar tarafından belirleniyor.

AcademyTech, EC-Council yetkili eğitim merkezleri belirleyecek

AcademyTech, İstanbul Kadıköy, Mecidiyeköy ve Ankara’da bulunan üç eğitim merkezinde başta CEH ve CHFI olmak üzere tüm EC-Council sertifikaları için gerekli eğitimleri vermeye Temmuz ayı itibariyle başlıyor. EC-Council eğitimleri Türkiye’de sadece AcademyTech tarafından değil, AcademyTech’in yetkilendirdiği eğitim kurumları tarafından da verilebilecek.

Dünyanın en önemli bilgi ve iletişim güvenliği kuruluşlarından olan EC-Council’in Türkiye distribütörü olarak AcademyTech’i seçmesinin kendileri açısından çok büyük bir gurur kaynağı olduğunu söyleyen AcademyTech Genel Müdürü Özcan Yıldız, “EC-Council ile uzun süren görüşmelerimiz ardından Türkiye’de bu işi en iyi AcademyTech’in yapacağına kendilerini inandırdık. Günümüzde marka bağımlı sertifikasyon programları kurumlar için yeterli olmamaya başladı. AcademyTech olarak EC-Council sertifikasyon programlarıyla pazarda büyük ihtiyaç duyulan yetkin bilgi ve iletişim teknolojileri güvenlik uzmanlarını yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Kurumlar mevcut çalışanlarını bu eğitimi almaları için destekleyebilecekleri gibi bilgi ve iletişim teknolojileri güvenliği alanında kariyer yapmak isteyen kişiler de AcademyTech’e başvurarak kayıt yaptırabilirler” dedi.

HackerHalted 2009 İstanbul’da yapılacak

EC-Council tarafından ilki 2007 yılında Çin ve Malezya’da ve ikincisi de içinde bulunduğumuz Haziran ayı başında ABD’de düzenlenen HackerHalted bilgi ve iletişim teknolojileri güvenliği konferansının üçüncüsü, Nisan 2009’da İstanbul’da düzenlenecek.

HackerHalted 2009 İstanbul’da dünyanın en önemli güvenlik uzmanları,beyaz hackerlar ve bir çok ülkenin savunma bakanlıklarından yetkili kişiler, iki gün boyunca katılımcılara bilgi ve iletişim teknolojileri güvenliği alanında dünyadaki en yeni tehditleri ve bu tehditleri engellemek için geliştirilen yöntemleri anlatacaklar.