Ana sayfa BT Gündem Türkiye’nin en değerli telekom markası Türk Telekom

Türkiye’nin en değerli telekom markası Türk Telekom

İngiliz Total Telecom dergisi ve Brand Finance işbirliğiyle gerçekleştirilen telekom markaları araştırması yayımlandı. Dünyanın en değerli telekom markası Apple, Vodafone’u tahtından ederken Türkiye’de ise en değerli marka Türk Telekom oldu. 

Geçtiğimiz yıl dördüncü sırada yer alan Apple 48 milyar 446 milyon dolarlık marka değeri ile liderlik koltuğuna otururken Verizon 30 milyar 729 milyon dolarlık değerle ikinciliğe yükseldi. AT&T ise üçüncülüğe geriledi. En çok değer kaybeden ise Vodafone oldu. Vodafone 27 Milyar dolarlık marka değeri ile dördüncülüğe geriledi.

Türkiye’den 5 Marka var

Türkiye’den Türk Telekom listeye 72’inci sıradan girerken markanın değeri 1 Milyar 740 milyon TL olarak açıklandı. Turkcell 80’inci sırada yer alırken marka değeri 1 Milyar 421 milyon dolar olarak ölçümlendi. Turk Telekom ve Turkcell’in marka değerleri şirketlerinin piyasa değerlerinin sırasıyla yüzde 15’ini ve yüzde 14’ünü oluştururken bu oranlama listenin ilk 5 şirketi ile paralellik gösterdi.

640 milyon dolar marka değerine sahip olan Avea listeye 143’üncü sıradan, 73 milyon değerle giren Turkcell’in Astelit markası 359’uncu sırada, ilk kez listede yer alan Netaş ise 435’inci sırada 39 milyon dolarlık değerle bulunuyor.

Markadan başka birşeyleri kalmadı

Listede dikkat çeken verilerden birisi ise Blackberry’nin marka değerinin şirketin piyasa değerinin yüzde 98’ini oluşturması. Listeye 66’ıncı sıradan giren Blackberry’nin marka değeri 1 Milyar 939 milyon TL. Aynı durum zor günler geçiren Nokia Siemens Networks, Nokia ve Alcatel-Lucent için de geçerli.

Marka değeri piyasa değerinin yüzde 81’ini oluşturan Nokia Siemens Networks lisitede 68’inci, marka değeri piyasa değerinin yüzde 45’ine ulaşan Alcatel-Lucent listede 58’inci, marka değeri piyasa değerinin yüzde 58’ini bulan Nokia ise listede 48’inci sırada.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here