Anasayfa / BTGündem / Vodafone’da gözlerden kaçan küçük AYRINTI!…

Vodafone’da gözlerden kaçan küçük AYRINTI!…

Gözler, Vodafone Türkiye’de Gökhan Öğüt’ün “sürpriz!” istifasına odaklanmışken, Vodafone Group’taki taze atama haberi gözlerden kaçıyor.

2009 yılında Vodafone Türkiye’de çalışmaya başlayan, son olarak da 2013 yılında CEO koltuğuna oturan CEO Gökhan Öğüt’ün istifası eminim sektörü yakından takip edenler için büyük sürpriz oldu. Benim için de.
Ancak, olayı daha net anlayabilmek için son gelişmelere bakmakta fayda var. Hele hele, tüm Türkiye gibi benim bile kaçırmış olduğum bir ayrıntı var ki…
Kafalardaki soruları aydınlatmanın yerine, bu sorulardaki artışa sebep olur.

Gözden kaçan ayrıntı…

Vodafone Group’ta 29 Temmuz Cuma günü önemli bir atama gerçekleşti. 2009-2013 yılları arasında Vodafone Türkiye CEO’luğunu da yapmış olan, Vodafone Afrika, Ortadoğu ve Asya Pasifik (AMAP) CEO’su Serpil TİMURAY, 15 Ekim 2016’dan geçerli olmak üzere Vodafone Group Chief Commercial & Strategy Officer yani tüm ticari operasyonlar ve grubun stratejisinden sorumlu icra kurulu üyesi olarak atandı.
Eski Türkiye CEO’su ve Türkiye’nin bağlı olduğu bölge CEO’sunun kariyerindeki bu önemli gelişme, Vodafone Türkiye tarafından kamuoyuna duyurulmadı. Gizlendi demiyorum, duyurulmadığı gerçeğinden bahsediyorum.
Son olarak Gökhan Öğüt istifası ve yeni CEO ataması duyurusunda da Serpil TİMURAY’ın yeni görevi ile ilgili herhangi bir bilgi kırıntısına da yer verilmedi. Hatta, duyuruda Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan’ın AMAP CEO’su olarak Serpil Timuray’a bağlı olarak 19 Eylül’de göreve başlayacağı bilgisine yer verildi. Ancak Serpil Timuray 15 Ekim’den itibaren bu görevde bulunmayacak.

Soru üstüne soru…

Kafanızda, Vodafone Türkiye CEO değişikliğine ilişkin yeni soruları tetikleyecek bu bilgileri verdikten sonra hep beraber tüm soruları sıralayıp, Vodafone’un yeni stratejisi!.. ve Serpil Timuray’ın çizeceği yeni stratejileri analiz etmeye fayda sağlayacak soruları sıralayalım.
Sadece soruları yazacağım. Vodafone Group’tan, Vodafone Türkiye’den, Gökhan Öğüt veya Serpil Timuray’dan bu sorulara ilişkin cevaplar ulaşırsa sizinle paylaşırım.

İŞTE O SORULAR…

Gökhan Öğüt, istifa mı etti? İstifaya mı zorlandı?
Gökhan Öğüt, Vodafone Group bünyesinde herhangi bir pozisyonda görevledirilecek mi?
Serpil Timuray’ın yeni görevine başlama tarihi 15 Ekim, Gökhan Öğüt’ün son günü.
Pazarlama alanında iyi bir kariyerden sonra CEO olan Gökhan Öğüt’ün yerine niye bir finansçı seçildi?
Seçilen finansçının, “Birleşme-Satınalmalar” konusunda başarılı bir geçmişi olması, tercih sebebi mi?
Türkiye’de CEO koltuğuna oturtulacak, grup içerisinden veya grup dışından bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bulunamadı mı?
Grup içerisinde AMAP bölgesine (Yeni CEO Vivek Badrinath), bağlı olana Vodafone Türkiye’de Yönetim Kurulu Başkanlığı’na niye Stratejiden Sorumlu CXO atandı?
Fiilen hem AMAP CEO’suna hem Serpil Timuray’a bağlı olma durumu oluşması, Vodafone Türkiye yönetiminde çift başlılık doğurmaz mı?
Türkiye, bu yönetim kadrosu ile AMAP bölgesinden alınıp, Avrupa bölgesine veya doğrudan grup başkanlığına atanır mı?
Her CEO, kendi kadrosu ile çalışmak ister. Serpil Timuray, nasıl Danone’dan gelirken yönetici kadrosunu da beraberinde getirdi, Colman Deegan da kendi kadrosunu oluşturur mu? Vodafone Türkiye üst yönetiminde değişiklik beklemeli miyiz?

Bu soruları kafasında sorup, birazına analizleri ile cevap bulabilenler, Vodafone’un Türkiye stratejisi ve Vodafone Türkiye’nin stratejisi ile ilgili daha net analizler yapabilir.
Hem bu sorulara cevapları olanların cevaplarını, hem de ilave sorusu olanların sorularını duymayı çok isterim. 

Hakkında Kemalettin BULAMACI