Ana sayfa BT Gündem Yeni ulaştırma bakanı Ahmet Arslan

Yeni ulaştırma bakanı Ahmet Arslan

118
0

Binali Yıldırım başkanlığındaki 65’inci Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin kabine listesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na Kars Milletvekili Ahmet Arslan getirildi. Binali Yıldırım’ın Başbakan olacağının belirlenmesinden sonra herkesin gözü, Türkiye’nin en uzun dönem Ulaştırma bakanlığı yapan isminin, koltuğunu kime devredeceği merak ediliyordu. BTDunyasi.net’in kurucusu Kemalettin BULAMACI’nın geçtiğimiz hafta köşe yazısında belirttiği üzere en büyük aday Kars Milletvekili Ahmet Arslan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevini üstlendi. Yine yazıda belirtildiği üzere, bakanlığa atanmasına kesin gözüyle bakılan AK Parti Grup Başkanvekilllerinden Nurettin Canikli de Başbakan Yardımcılığı görevini üstlendi.

Ahmet Arslan Kimdir?

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı 65. Hükümet’te Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevine getirilen Arslan, 1962’de Kars’ın Kağızman ilçesinde doğdu.

İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi, Milli Güvenlik Akademisi mezunu olan Arslan, özel sektörde ve Pendik Tersanesi’nde çeşitli görevlerde bulundu.

Denizcilik Müsteşarlığı Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı ve Ulaştırma Bakanlığı Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları (DLH) İnşaatı Genel Müdürlüğü görevlerini yürüten Arslan, Devlet Hava Meydanları İşletmesi, TT-NET ve Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu, Türksat Denetim Kurulu, TOBB Denizcilik Meclisi üyeliği yaptı.

Arslan, Türk Dünyası Mühendislik Ödülü, Fahri Profesörlük unvanı ve 2010 Yılı Negatifi Pozitife Çevirenler Yılın Bürokratı ödülünü aldı. Evli ve 1 çocuk babası Arslan, İngilizce biliyor.