Anasayfa / BTGündem / Yurtdışında ekonomik haberleşme formülü

Yurtdışında ekonomik haberleşme formülü

Yurtdışı seyahatlerine çok çıkanların birçoğu muzdarip.

Yurtdışına çıkıp, ülkeye geri bir dönüyorsunuz; sizi bekleyen hayli kabarık bir cep telefonu faturası kapıda sizi selamlıyor.

Bu durumda Türkiye’de kullandığınız Avea, Turkcell ve Vodafone’a kızmanız yersiz.

Operatörlerin kendi aralarında şebekelerini paylaşmalarını ve sizin dilediğiniz yerde mevcut telefonunuzu kullanmanızı sağlayan Roaming pahalı birşey çünkü.

Hoş. Avrupa Birliği Komisyonu Bilgi Toplumu ve Medya Komiseri Avrupa’daki operatörlere bastırdı. Halen bastırıyor. Roaming ücretlerini aşağılara çekin diye. Yakında Avrupa’da sanki ülke içindeymişsiniz gibi ekstra bir ücret ödemeden cep telefonunu kullanabileceksiniz. Ama mevcut durumda Avrupa’da da bu hizmeti kullanmak pahalı. Hele hele ABD veya üçüncü dünya ülkesine bir seyahatiniz varsa çok ama çok daha pahalı.

Sizi arayanlarla konuşunca da siz birilerini aradığınızda da Türkiye’deki tarifenizden oldukça fazla ücret ödüyorsunuz.. Son zamanlarda bu şikayetlere kulak veren cep telefonu operatörleri değişik alternatifler sundu. Peşin bir ücret ödüyorsunuz size daha ekonomik konuşma, belirli bir süre ücretsiz aranma ve belirli bir süre ücretsiz görüşme imkanı sunuyor.

Ama daha ekonomik yöntemleri de var tabii ki.

Birincisi Türk Telekom’un Wirofon hizmeti. İnternete bağlı herhangi bir bilgisayar veya akıllı cep telefonundan, sanki evinizdeki, ofisinizdeki telefonu kullanıyormuş gibi telefon görüşmeleri yapabiliyorsunuz. Hatta size bir telefon numarası da tahsis ediyorlar. Yaptığınız görüşmeleri ev hattınıza fatura ediyorlar. İlk abonelikte ücretsiz dakika olanakları da sunuluyor.
Ama iki büyük handikapı bulunuyor. Yurtdışı seyahatlerine çok fazla çıkan iş dünyasının ağırlıklı olarak kullandığı BlackBerry telefonlarında çalışan bir uygulaması henüz bulunmuyor. Testleri bitmek üzere. Yakında kullanılacak. İkincisi ise, telefonla çağrı almak için telefonunuzun ya da bilgisayarınız ekranında bu uygulamın sürekli olarak çalışması gerekiyor. Yani aramak için elverişli, aranmak için pek elverişli değil.

Skype ise daha makul bir çözüm. Hele hele son olarak iPhone 4 ve iPod Touch’lara eklenen görüntülü konuşma özelliğinden sonra. Hoş. Hala Skype’da da BlackBerry sorunu var.

Skype kullanıcıları kendi aralarında ücretsiz haberleşebiliyor. Hem de dilerlerse görüntülü olarak. Ayrıca aranmak isterseniz size dünyanın herhangi biryerinden bir sabit telefon hattı da tahsis ediyorlar. Ücreti karşılığı. Ben ABD’den bir telefon numarası edindim.

Consumer Electronics Show için Las Vegas seyahati öncesinde tüm operatörlerdeki cep telefonu numaralarımı ofis telefonuma yölendirdim. Ofis telefonunu da ABD’den edindiğim telefon numarasına. Ofis telefonumu daha önceden SuperOnline’a taşıdığım için ABD’yi aramak Türk Telekom tarifelerine göre daha ekonomik. Siz tarifelere göz atarak hangisi sizin kullandığınız tarifede ucuzsa oradan bir numara edinebilirsiniz.

Şimdi bana ofis numaramdan veya herhangi bir cep telefonu numaramdan ulaşmaya kalktığınızda hepsi Skype yüklü iPhone 4’üme yönleniyor. İnternete bağlı olduğum sürece. iPhone4’ümde de istediğim işleri yapabiliyorum. Çünkü arka planda çalışıyor Skype. Telefonla arandığım zaman uygulama doğrudan devreye girip çağrı yapanı gösteriyor. İnternete bağlı değilsem sesli mesaj bırakabiliyorsunuz.

Son günlerde Skype’ta ciddi bir performans sıkıntısı yaşanıyor ama bunu denemeye değer.

Umarım dönüşte beni karşılayacak olan faturaların yükünü bayağı bir hafifletmiş olurum.

Hakkında Kemalettin BULAMACI