Ana sayfa Kemalettin BULAMACI 1 Milyar Dolarlık Fotoğraf

1 Milyar Dolarlık Fotoğraf

257
0

TERS KÖŞEHafta başından beri heryerde, her yayın organında, her sosyal ağ ortamında Facebook’un Instagram’ı satın aldığı konuşuluyor. Aslında konuştuğumuz “satın alınma” olayı da değil..Konuştuğumuz…
1 Milyar Dolar karşılığında satın alınması.
Şimdiye kadar hiç para kazanamamış olan bir servisin bu paraya alınması.
Ekim 2010’da hizmete başlayan ve 17 ay sonra Nisan başında bu kadar paraya satılması.
Hikayenin bütününe baktığımızda ise konuşulması gereken konu Instagram’ın satılması, Facebook’un onu satın alması, bu kadar para verilmesi falan değil. ABD’de, özellikle de Silikon Vadisi’nde mükemmel şekilde işleyen “Girişimcilik, Borsa Değeri, Risk Sermayesi ve İlişkiler silsilesi şeklinde işleyen düzen. Yeni dünyanın kapitalist sistemi.
Türkiye’de en azından benim verimli olduğum dönemlerde göremeyeceğim, kurulmayacak, kurulamayacak düzen.
Instagram olayına geri dönecek olursak. Hikayeyi biraz daha detaylı anlatmak gerekir.
İki kafadar biraraya gelirler, “Instagram diye birşey yapsak, Bunu Apple’ın AppStore’da ücretsiz olarak kullanıma sunsak” diye bir fikir geliştirirler. Kevin Systrom ve Mike Krieger.
Kevin Systrom 1 Mart 2010’da Burbn isimli şirkette kurucu olarak yer alır. 5 Mart tarihinde ise 500 bin dolar “SEED INVESTMENT” yani daha beyinlerdeki projelere yapılan yatırım alır iki yatırımcıdan.
Birisi Andreessen Horowitz. Bu şirketin  Foursquare, Skype, Zynga, Facebook, Twitter gibi pek çok şirkette, değişik gelişim evrelerinde yatırımları bulunuyor.
Diğeri ise Baseline Ventures. Bu şirketin de Twitter, Formspring ve Pantheon gibi girişimlerde yatırımları bulunuyor.
500 bin doları cebe koyan Kevin Systrom çalışmalarına başlar. Ona Haziran 2010’da Mike Krieger da kurucu ortak olarak katılır.
İki kafadar çalışarak Instagram’ı 6 Ekim 2010’da AppStore’da ücretsiz olarak sunmaya başlar. AppStore’da ürün pazara sunulduktan sonra kadroya iki kişi daha katılır. Josh Riedel ve Shayne Sweeney.
Şubat 2011’e gelindiğinde Instagram’ın kullanıcı sayısı 2 milyona çeyrek kalmıştır. Çeşitli yatırımcılar kullanıcı tabanındaki büyümeyi görerek 2 Şubat 2011’de şirkete 7 milyon dolar değerinde “BÜYÜME EVRESİ” risk sermayesi sağlarlar.
Kimler mi onlar? Benchmark Capital, Twitter’ın yatırımcılarından Chris Sacca, Twitter’ın kurucusu Adam D’Angelo ve Facebook’un eski teknoloji yöneticisi Jack Dorsey. Benchmark Capital’ın yatırımları arasında Twitter ve Facebook’a satılan FriendFeed de bulunuyor.
7 Milyon dolarlık yatırım ile Instagram’ın şirket değerlemesi birden 25 milyon dolara yükselir. Daha sonra şirket Twitter ofisine taşınır. Neredeyse tüm yatırımcılarının Twitter’da da hissesi vardır çünkü.
Kadroyu biraz daha büyütürler, yazılımın yeni sürümlerini çıkartırlar.
2 Nisan 2012 tarihine geldiğimizde ise Instagram artık sadece ve sadece bir Apple platformu yazılımı değil aynı zamanda bir Android Market yazılımı haline gelir. Ama hala ücretsizdir ve hiçbir geliri yoktur. Android Market’te yer aldığı ilk gün 1 milyon kişi tarafından indirilir.
6 Nisan 2012’ye geldiğimizde ise çok daha büyük bir yatırımcı, çok daha büyüyen şirketlerin ilk evrelerinde yatırımlarda bulunmuş Sequoia Capital 50 milyon dolar yatırımda bulunur Instagram’a. Google, YouTube, Yahoo gibi internet devlerine kuruluş ve büyüme evresinde yatırım yapmış olan Sequoia Capital paranın kokusunu almış olmalı. 6 Nisan’da 50 milyon dolar yatırdığı şirketin değerlemesi 500 milyon dolara çıkarken 9 Nisan pazartesi günü ise şirketi Facebook 1 Milyar dolar değerleme ile satın alıyor.
Sequoia Capital sadece bir hafta sonunda 50 milyon dolarını 100 milyon dolar yapabilme başarısına sahip oluyor.
Ağırlıklı olarak Twitter hissedarlarının ortak olduğu Instagram ise Facebook’un oluyor. 1 Milyar dolar karşılığında.
Şimdi sormamız gereken soru şu? Instagram gerçekten başarılı olduğu için mi bu fiyata satıldı?
Yoksa burada ABD hisse senetleri piyasasında oynanan yeni nesil oyunlar mı söz konusu?