Ana sayfa BT Gündem 10 ilde 6 milyon spam e-posta engellendi

10 ilde 6 milyon spam e-posta engellendi

121
0

TTNET’in diğer ISS’lerle işbirliği halinde e-posta kullanıcılarına 25 yerine 587’inci portu kullandırdığı 10 illik pilot uygulama başarıyla sonuçlandı. Uygulama diğer 71 ilde peyder pey uygulamaya konulacak.TTNET A.Ş. tarafından, Mynet, Çizgi Telekom ve DorukNet ile işbirliği halinde, 15 – 30 Nisan 2009 tarihleri arasında on (10) ili kapsayan bir pilot uygulama gerçekleştirilmiş ve mezkûr pilot uygulamanın sonuçları Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na iletildi. (BTK)

Söz konusu pilot uygulamanın sonuçlarının ilgili taraflarla paylaşılması ve spam e-posta sorununun çözümüne ilişkin çalışmaların sonraki aşamalarının planlanması amacıyla 5 Haziran 2009 tarihinde BTK’da “İstem Dışı E-Posta Pilot Uygulama Değerlendirme Toplantısı” düzenlendi. Bahsekonu toplantıda, TTNET A. Ş. tarafından pilot uygulamanın sonuçları ile ilgili bir sunum gerçekleştirilmiştir. Sunum sonrasında, katılımcılarla görüş alış verişinde bulunularak çalışmanın sonraki aşamaları planlandı.
Toplantı sonucunda;

– Pilot uygulamanın ilk aşamasının olumlu sonuçlarının ortaya çıkması dolayısıyla uygulamanın geri kalan 71 ilde 3 fazda ele alınması,

– İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerin 25. portlarının her üç fazda parça parça kapatılması,

– Fazların başlangıç tarihlerinin aşağıda belirtildiği şekilde olması,

Faz 1: 15 Haziran

Faz 2: 05 Temmuz

Faz 3: 25 Temmuz

– Faz 1’in bitimiyle birlikte elde edilen çıktıların değerlendirilmesi; bu çıktılar ışığında gerek duyulması halinde Faz 2’nin ve Faz 3’ün başlangıç tarihlerinin yeniden belirlenmesi, gerek duyulmaması halinde belirlenen plana göre uygulamanın tamamlanması kararlaştırıldı.

Pilot uygulama sonucunda e-posta kullanıcıları konu hakkında bilgilendirilirken günde 200 bin olmak üzere ayda 6 milyon spam postanın pilot uygulamada başarıldığı saptanmış.