100 dolarlık dizüstü Tunus’ta görücüye çıktı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan ve MIT Media Labs Başkanı Nicholas Negroponte Tunus’ta düzenlenen Bilgi Toplumu Zirvesi’nde 100 dolarlık dizüstü bilgisayarı tanıttıÇeşitli ülkelerden devlet adamları düzeyinde yüksek katılımın olduğu toplantıda “Her çocuğa bir dizüstü bilgisayar” insiyatifi ve 100 dolarlık bilgisayar tanıtılırken Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan bu ürün sayesinde çocukların öğrenmelerini ilerleteceğini belirterek “Bilgi Toplumu’nu yaratabilmek için bu oluşumla işbirliği yapmalarını salık verdi.

Projenin fikir babası Nicholas Negroponte ise açık kaynak kodlu sistemleri kullanan ürünün hükümetler aracılığı ile öğrencilere dağıtılacağını, eğitim materyallerinin de bu ürünler ile dağıtılabileceğini vurguladı.

Halen gelişmekte olan 6 ülke bu ürünün pilot çalışmaları için seçilmişken ürün önümüzdeki yıllarda değişik ülkelere de yaygınlaştırılacak. Halen çeşitli üreticiler ile üretim konusunda görüşmelirni sürdüğünü de belirten Negroponte fiyatın yakın zamanda 100 doların da altına inebileceği sinyalini verdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.